Мицотакис со порака до Скопје и критики до Ципрас и пратениците кои го поддржаа Договорот од Преспа

Скопје треба да знае дека ќе се најдат соочено со Грција ако продолжат со однесување кое ги поткопува националните интереси, порача лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис за време на неговиот говор од грчкиот град Кожани.

Мицотакис, на граѓаните им објасни што може да стори Нова демократија и што лично тој ќе направи откако веќе постои ратификуван меѓународен договор: ќе го искористи правото на вето на патот на нашата земја кон Европската унија, ќе се бори да ги заштити грчките македонски производи и ќе предложи силен развоен план за Северна Грција.

-Првото што ќе го направам и за кое јавно имам кажано е дека како следен премиер, доколку грчките граѓани ми дадат доверба, нема да го испуштам правото на Грција да стави вето на пристапниот процес на Скопје, доколку сметам дека не им служи на националните интереси. И на семиолошко ниво, реков дека фразата „му посакувам добредојде на македонскиот Премиер" никогаш нема да ја слушнете од мене. Скопје треба да знае дека ќе се најдат соочено со Грција ако продолжат со однесување кое ги поткопува националните интереси, рече Мицотакис.

Во однос на трговските производи рече дека денес, „стотици бизниси што во нивното име ја имаат придавката 'македонски', во суштина се незаштитени".

Лидерот на Нова демократија упати и остри критики до грчкиот премиер.

-Ципрас уште од прв момент, тоа беше јасно, дека сакаше да го реши ова прашање. Навистина не знам какви меници презеде дека ќе исплати и не знам како самиот верува дека може да има корист од една таква иницијатива, рече Мицотакис.

Тој го повтори неговиот став дека Ципрас се оддалечил од националната политика од изминатите децении за конкретното прашање и се согласил за работи за кои претходните премиери рекле „не".

-Идејата дека Грција и официјално ќе признава македонски јазик, дека ќе признава македонска националност, дека ќе признава македонски идентитет и сите елементи на овој културен курс на соседите што го сочинуваат овој македонски идентитет, посебниот македонски идентитет, барем како што тврдат и го бранат нашите соседи, беше идеја спротивна на цврстата надворешна политика на земјата веќе многу децении, објасни лидерот на Нова демократија.

Мицотакис упати критики и до пратениците кои гласаа за договорот. Рече дека нивниот глас го размениле, веројатно, за некое министерство или друга награда.

-Мислам дена не би можело да се замисли дека некои од личностите кои ги денес ги окупираат министерствата избраа да бидат со конкретниот став во Парламентот само затоа што одеднаш се согласија со ставовите на господинот Ципрас. Ова е реалноста. Имавме јасена размена во Парламентот во последниве месеци. Една размена за да помине Преспа, друга размена за да добие владата да добие доверба, рече лидерот на Нова демократија, пренесе МИА.

Мицотакис во неговото обраќање се потсети, како што рече, на минатиот мај или јуни, кога додека бил во неговата канцеларија му рекле дека премиерот сака да разговара со него и телефонски, Ципрас го прашал за неговото мислење за Илинден. Лидерот на Нова демократија рече дека веќе постоел договор за Илинденска Македонија.

Во обраќањата на Кирјакос Мицотакис и од Кожани и од Јанина, како што вчера објави МИА, акцентот беше ставен токму на Договорот од Преспа што всушност се најде и на почетокот на неговите говори. /МИА.

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Со масовно гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме вистински претседател на државата. 

Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ, за напредок на земјата и повеќе да не се враќа во мрачен режим, истакна претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на вечерашната трибина во центарот на Прилеп на платото околу Градскиот саат.

-Три клучни работи се битни. На 5 мај битно е да излеземе масовно на избори зашто најбитен е овој концепт кој го поддржуваме јас, премиерот и од владејачката структура зашто се води државата во НАТО и во ЕУ. Иако 30 години сите генерации на етникуми кои живеат во земјава сакаа да ја видат земјава во НАТО, и ЕУ, оваа генерација може да го оствари тој сон. Само овој концепт, ако добие ваша поддршка на 5 мај, ја носи Македонија во друштвото на развиени земји. Второ, масовното гласање на 5 мај за бројот 3  значи дека никогаш повеќе во оваа земја нема да се врати режимот на Груевски и на фамилијата, рече Пендаровски.

Многу фамилии, фирми и бизниси, додаде, и од Прилеп, беа запустени.

-Верувам и луѓе кои гласале за ВМРО-ДПМНЕ не сакаат тие времиња да се вратат. Груески ќе се врати само да отслужи казна затвор. Со масовното гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме претседател на државата. Во последните осум години немавме претседател кој ќе ја почитува правната држава и ќе работи за своите граѓани. Затоа, со масовно гласање на 5 мај, сите ќе добијат претседател од кој нема да се срамат, рече Пендаровски пред прилепчани.

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев нагласи дека пораката е примена од разочараните граѓани кои не излегоа на гласање во првиот круг. Ќе има метла, потенцира, зашто ова се слободни и демократски избори и состојби во земјава.

-Ова е вистинскиот пат да направиме напори за да ги сфатиме сериозно овие избори. Вториот круг не смееме да го пропуштиме. Разочараните гласачи ни испратија порака. Јасно ги примивме пораките на граѓаните кои останаа дома во првиот круг од изборите. Се ќе коригираме. Ќе има „метла", зашто ова се слободни избори. На времето немаше ниту „дршка" од таква метла. Народот дава шанса и очекува добар збор, совет од политичарите, рече Заев.

Според него, сите се свесни дека друга алтернатива за земјата нема и ниту има враќање назад во мрачниот режим. Политичките опоненти ниту имаат концепт, ниту нудат став за битните прашања.

-Сите се свесни дека друга алтернатива за нашата земја нема. Не може да излезете пред својот народ да барате поддршка без да нудите иднина, без концепт и без да имате став за битните прашања. Сакаат да ловат гласови на разочараност, но не можат да нудат иднина на државата и на целиот народ, на сите етнички заедници. Затоа, одговорноста е ваша, колку што е наша, истакна Заев.

Нема напредок, додаде, посебно економски без НАТО и без ЕУ. Преговорите со ЕУ се „меден месец" за нас. Само со ЕУ ќе добиеме повисок стандард, а ако имаме повисок стандард, младите нема да ни бегаат од земјата, а правда ќе има само со вистински претседател.

-Со Стево Пендаровски за претседател ќе има правда, а судскиот систем ќе носи одлуки. Одлуките се зашто има докази за ред и поредок во државата. Очекувам и резултати од Антикорупциската комисија  и одговор за секој што направил непотизам, подеднакво од сите страни, рече Заев.

Испраќам порака, потенцира, дека наша должност е државата да ја обезбедиме и да не се враќа назад.

-Да излеземе масовно за изборите да бидат успешни, демократски и да бидеме одговорни граѓани. Да излеземе сите во вториот круг за да бидеме одговорни граѓани. Сето друго е враќање кон мрачно минато, кон кавги со сите соседи и со целиот свет, рече Заев нагласувајќи дека сега има економски напредок, буџетот е ливиден, странските инвестиции се 625 милиони евра, расте бруто домашниот производ, а расте и социјалната поддршка на граѓаните. 

Големи шумски пожари пустошат низ Норвешка (ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од домовите поради големите шумски пожари на северот на Норвешка.

Само во малото гратче Сокндал се евакуирани 150 домаќинства , каде пшожарот во тој регион беснее од вчера. Пожарникарите велат дека пожарите и натаму се надвор од контрола , поради силниот ветар што го разгорува.

Норвешките власти се загрижени поради пожарите , не само за уништените големи површини под шума , туку зашто никогаш претходно немало шумски пожар во овој период од годината , особено на северот , каде претходните години се уште имало снег.   

Оштетени голем број објекти при деактивирање на бомба од Втората светска војна

Во германскиот град Регенбург денеска беше деактивирана биомба од Втората светска војна на самото место .

Неколку илјади жители во тој дел на Регенбург биле евакуирани , пред да се изврши контролираната детонација на бомбата тешка 250 килограми. Од полицијата соопштуваат дека при детоинацијата на бомбата се оштетени голем број станови и фасади на деловни и стопански објекти во околината.

Бомбата била најдена во близина на пристѕаништето на реката Дунав , а експлодирала во раните утрински часови . Поради оштетениот дел за активирање , не било возможно бомбата да се пренесе на друго место , а детонацијата се слушнала во целиот град.

Жителите негодуваат зашто речиси секојдневно при градежни работи се наоѓаат неексплодирани бомби од Втората светска војна.

притисни ентер