Привремениот шеф на Пентагон во изненадувачка посета на Авганистан!

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шехенен стигнал во изненадувачка посета на Кабул, Авганистан.

Привремениот шеф на Пентагон пристигнал во кабул со намера да ја процени моменталната состојба  во Авганистан, поради тоа што американскиот претседател Доналд Трамп сака да ја повлече војската по 17 години војна.

Патрик Шехен за време на престојот во Кабул ќе оствари средба со претседателот на Авганистан Ашраф Гениј и командантот на американските здружени сили, генерал Скот ;Милер.

Посетата на првиот човек на Пентагон се поклопува со мировните преговори иницирани од САД меѓу авганистанските власти и Талибанците.

„Значајно е авганистанската влада да биде вклучена во преговорите кои се однесуваат на иднината на земјата. САД вложија многу во безбедноста на оваа земја, но, самите Авганистанци треба да одлучат за својата судбина“, истакна Шехенен.

Но, Талибанците одбиваат да преговараат со владата која според нив е „марионета“ на Американците.  

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер