Владата ќе добие табла со новото име

Прва институција која ќе добие нов натпис Република Северна Македонија е Владата. 

Утрината таа осамна без натписот на главниот влез, а штом ќе биде и официјално пристигната нотата од соседна Грција и објавена во Службен весник, дека договорот е ратификуван во нивниот парламент, ќе бидат ставени новите букви со натписот на нашето ново државно уставно име.

На граничните премини новите табли со Република Северна Македонија се веќе пристигнати.

Името Република Македонија, кое го користевме речиси 30 години, заминува во историјата.

Заев: Нека се отворат сите прашања за животна средина, нема поважно за нас од здравјето

Премиерот Зоран Заев во пресрет на владината седница во Тетово истакна дека за оваа политичка гарнитура најважно е здравјето на граѓаните и затоа внимателно се одлучува кога во прашање се области од заштита на животната средина. 

Тој рече дека Владата ќе стопира дел од одлуките да се градат мали хидроцентрали ако тоа влијае врз екологијата и здравјето на луѓето.

-Во сите национални паркови и заштитени подрчаја не одобруваме локации дури и таму каде што има отпочнато иницијативи да се заштитат одредени региони. Нека се отворат сите прашања нема поважно за нас од здравјето. Ако треба да во следните три годни да изгради 20-30 мали хидроцентрали, нека се изградат 10-15, но нека биде еколошко заштитено. Малите хидроцентрали ако се со еколошко обезбедливи ресуриси тие се производитли и на еколошка струја затоа што водата е непресушен извор и не се оштетува, па продолжува да ја врти турбината која произведува енергија што значи намалување на јагленот. Трансперетни сме и реагираме секогаш со институциите, рече Заев.

За протестите на членови на партиите Алијанса за Албанците, Беса и ВМРО-ДПМНЕ пред општинската зграда во Тетово поради непреземените мерки Заев истакна дека имаат право на изразување, а посочи примери на сработено.

-Слободата на протест е врвно демократски право. Сме трансопаретни, но да направиме и рекапитулар. 11 години беа на власт не направија ништо. Најдовме само 10 милиони евра. Наместо споменици правиме гасиификација. Знаеме дека затворањето на Југохром ќе не чини гласови, но нема да работи се додека не стави филтри, сите дишиме ист воздух. Определивме 15 милиони евра за да успееме во борбата против аерозагадувањето. Прашањата ќе ги решаваме заедно и централната и локалната власт, истакна Заев.

Мерката за замена на печки на дрва со инвертери премиерот рече, дека верува реализација кон крајот на ноември. Потенцираше дека треба да се запазат законските постапки и дека целта е голема 10 илјади граѓани кои можат да учествуваат, а воедно дека се обезбедни средства од ЕСМ. 

Спречен терористички напад во Франкфурт , и Германец со македонско потекло меѓу уапсените

Полицијата во германскиот град Офенбах денеска уапси тројца осомничени за тероризам , кои планирале напади по наредба на Исламската држава.

„Уапсените се подготвуваа за напад со  огнено оружје и експлозив во областа Рајна-Мајна (Франкфурт и околината) со цел да убијат што е можно повеќе луѓе“, се вели во соопштението на обвинителството во Франкфурт.

Биле упасени  24-годишен Германец со македонско потекло и двајца турски државјани на возраст од 22 и 21 година, кои претходно биле познати како симпатизери на ИД.

„Апсењата беа извршени навреме за да се спречи опасноста“, велат од обвинителството.

Засега е непознато дали уапсените веќе избрале одредени цели за нападот.

 24-годишниот Германец со македонско потекло  е осомничен како набавувач на хемикалии за да биде направена експлозивна направа.

Првиот терористички напад во Германија се случи во Франкфурт на Мајна во 2011 година, при што мигрант од Косово уби двајца американски војници.

ЛДП од Штип стартуваше со трибините „Размислувај различно"

Либералано-демократската партија (ЛДП) вечерва од Штип ги почна трибините „Размислувај различно" на кои со граѓаните и членството се разговара и се презентираа различните ставови и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ.

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски истакна дека тие се трета опција во земјава и имаат принципелни ставови.

-Целта ни е да ги презентираме нашите ставови од економијата, на пример ние бевме против прогресивниот данок, сега се виде дека сите останати се вратија на рамниот данок, како политика којашто ја задржавме од 1998 година, се боревме за неа и имавме принципелни ставови. Ние се бориме за малите бизниси, за приватниот капитал, претприемачите, а не за крупниот капитал, за него во светот се борат демохристијаните, социјадемократите се борат за социјалните, работничките права, вели Милевски.

Тој истакна дека на трибините ќе опфатат и многу табу теми за државата, какошто се легализацијата на марихуаната, превработеноста во јавната админситрација, ограничување на бројот во администрацијата и насочување на парите кон приватниот сектор.

-Значи се она што големите не сакаат да го истакнат, бидејќи се плашат да не го разочараат гласачкото тело. Ние сме тука да предочиме без популизам, реално да ги согледаме сите аспекти на животната средина, мерките коишто треба да се преземат, рече Милевски.

Претседателот на ЛДП порача дека тие како партија се залагаат за една изборна единица.

-Тоа е реално, тука е и нашата пратеничка, којашто е дел од потпишаните 16 пратеници, коишто достваија предлог до Собранието. Сега на ред се пратениците да се изјаснат дали се за, ја поддржуваат оваа иницијатива, а за тоа треба само 61 пратеник. Мислам по моите математики дека 64 или 65 пратеници се спремни да го дадат гласот за една изборна единица, вели Милевски.

Забележа дека по ова прашање партиите треба да имаат консензус, затоа што какошто рече, утре ако на власт дојде друга политичка опција може да направи друг модел без да ги консултира останатите партии.

-Затоа сме за консензус, меѓутоа доколку тој консензус е на штета на демократијата и на демокртаскиот развој треба еднаш да се пресечи и да се ослободи Македонија од влијанието на лидерот во партијата, којшто потоа се рефлектира и на државно ниво и велиме дека има заробена држава, односно тоа е токму поаѓа од големата моќ, којашто ја има лидерот, којашто би се нарушила, ако особено има отворени листи на изборите. Доколку нема простор за една изборна единица, ние се залагаме да се задржат постојните шест изборни единици, но да има отворени листи, рече Милевски.

Смета дека на овој начин самите граѓани од градовите и од изборните единици ќе ги формираат листите, а не лидерот на партијата. На овој начин ќе се види и кој ја има поддршката за да се најде на листите. Милевски којшто е и актуелен министер за локална самоуправа на новинарско прашање за објавените огласи од страна на државни институции, министерства, општини и агенции вели дека во одредени институции поради заминување на вработени во пензија или странство не можат да функционираат, а во други пак институции има превработеност.

-Затоа треба да се направи еден пресек и анализа каде имаме превработеност, а каде има недостаток на кадри, па можеме да направиме прераспределба, на нас не ни е важно дали ќе има оглас или ќе преземеме од друга институција. Секој да биде функционален на местото, каде што работи. Општините мислиме дека треба да се ограничи бројот, секоја општина да се знае колку може да вработува, па ако некој оди во пензија или замине по било која основа од работа неговото место да се пополни со друг, рече Милевски.

Тој очекува од буџетот за 2020 година да бидат распределени 450 милиони денари за проекти кон општините, односно осумте плански региони  преку Програмата за рамномерен регионален развој. Се надева дека општините ќе го следат примерот на Штип, којашто со средства од оваа програма, но и со сопствени средства гради детска градинка, а не да се насочат кон помали проекти или кон купување на нови автомобили и вработувања./MИА

притисни ентер