Владината зграда подготвена за новиот натпис „Влада на Република Северна Македонија"

Од Владата не очекуваат проблеми од државните институции при користењето на новото име на државата.

По добивањето на Вербалната нота со која Атина денеска ќе го информира Скопје дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, и исполнувањето на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, почнува примената на новото име Република Северна Македонија.

Во Службе весник ќе биде објавен датумот на влегување во сила на уставните амандмани и уставниот закон.

Потоа, како што најави МНР, Република Северна Македонија и Република Грција ќе достават заедничко писмо до генералниот секретар на ООН, со кое го информираат генералниот секретар Антонио Гутереш за датумот на влегување во сила на конечната спогодба, со што се става  крај на повеќедеценискиот билатерален спор меѓу двете земји.

Потоа за промената на името ќе бидат информирани и Секретаријатот на ООН, земјите членки, земјите набљудувачи на ООН, како и сите останати меѓународни организации.

Во меѓувреме, почнаа и практичните подготовки за примена на новото име. Од зградата на Владата веќе е отстранет натписот „Влада на Република Македонија"

Владата формира Интерресорска група која ќе треба да изработи Национален акциски план за спроведување на натамошните мерки и активности, а во рок до седум дена државните институции, граничните премини и диоломатско-конзуларните претставништва ќе треба да ги сменат таблите со новото име на државата – Република Северна Македонија.

Од Владата не очекуваат проблеми од државните институции при користењето на новото име на државата.

Употребата на новото име на државата ќе биде усогласено и со Законот за употреба на јазиците што значи дека таблите ќе бидат напишани и на албански јазик бидејќи, како што изјави неодамна владиниот портпарол Миле Бошњаковски, Албанците се 20 проценти на државно ниво.

Препораки за промена на таблите ќе добијат и единиците на локалната самоуправа, а секторите и службите за односи со јавност на државните и јавните институции ќе добијат насоки за употреба на уставното име.

Силен земјотрес во Таџикистан

Плиток земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтер денес го погоди Таџикистан.

Епицентарот на потресот бил близу Каракења, соопшти Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар.

Нема извештаи за повредени лица или евентуална материјална штета, пренесе „Ројтерс“.

Како што се наведува, длабочината на земјотресот била 5 километри.

Основните и средните училишта од денеска ќе може да аплицираат за финансирање истражувачки проекти

Од денеска до 16 март годинава основните и средните училишта ќе може да аплицираат за третиот Предизвик за млади истражувачи на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).

Прифатливи ќе бидат  проектите од областа на природните и техничките науки кои би се реализирале за максимум 6 месеци.

Вкупниот буџет за годинашниот Предизвик е 6 милиони денари или по 100.000 – 300.000 денари за секој од проектите што ќе биде поддржан.

-Целта на предизвикот е изготвување решенија за проблемите со кои се соочуваме. Најдобрите проекти ќе бидат наградени. За наставниците – ментори кои ќе ги водат тимовите се предвидени по 30.000 денари, а за учениците сертификати, беше речено на денешната промоција на повикот.

Според ФИТР, изборот на проектите кои треба да добијат поддршка ќе се врши врз основа на неколку критериуми. Клучни ќе бидат оригиналната идеја, квалитетот на проектот неговата применливост и мулти имплементација.

Ќе се земе предвид и составот на ученичкиот тим – родовата застапеност, возраста, етничката припадност.

Фондот за иновации, како што беше нагласено, посебно ги охрабрува училиштата од руралните средини и децата со посебни потреби да се вклучат во Предизвикот.

Со досегашните два предизвика за млади истражувачи ФИТР поддржа вкупно 54 училишта.

Учениците кои присуствуваа на денешната промоција на повикот во ФИТР и кои се претходни добитници  на финансиска поддршка за реализирање проекти нагласија дека Предизвикот ја поттикнал нивната желба за истражување. Воедно сфатиле дека науката е најважна за прогрес на општеството./МИА

Пожар во зоопросторија на гимназијата „Браќа Миладиновци"

Во зоопросторијата на гимназијата „Браќа Миладиновци" во скопската населба Драчево утринава избувна пожар на кој сè уште интервенираат скопските пожарникари.

Од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје за МИА изјавија дека на терен се испратени три возила и оти пожарот е сè уште активен.

Пожарот бил пријавен околу 10 часот. /МИА

притисни ентер