Почнува претседателската трка, првиот круг на 21 април, вториот на 5 мај

Се поизвесно е дека на пролет ќе се трчаат само претседателските, а не и парламентарни избори.

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски со уште еден повик до Заев да се оди и на предвремени парламентарни убедувајќи дека математиката се уште ветува дека може да се запазат скратените рокови.

 Па така според него на вториот круг од претседателските ќе се оди и на предвремени парламентарни.

Но од Бихаќка, нема одговор кога партијата ќе ја одржи седницата на Извршниот одбор за да изгради став по ова прашање, иако имаше најави дека тоа ќе се затвори до крајот на неделава.

 Партијата на власт се уште ги крие и адутите за шеф на државата, што најверојатно ќе се држи во тајност до партискиот конгрес  што треба да се одржи на 3 март. Претседателот на социјалдемократите и премиер Зоран Заев вчера рече дека се уште е во игра и опцијата за заеднички консензуален кандидат со ДУИ.

Првиот круг од претседателските избори кои собранискиот спикер Талат Џафери ги распиша вчера ќе се одржи на 21 април, а вториот круг на 5 мај.

Опозицијата веќе ги објави можните имиња за иден шеф на државата.

Меѓу деветмината кандидати, најзвучни се имињата на професорката Гордана Силјановска Давкова и пратеникот Владимир Ѓорчев. 

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Со масовно гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме вистински претседател на државата. 

Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ, за напредок на земјата и повеќе да не се враќа во мрачен режим, истакна претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на вечерашната трибина во центарот на Прилеп на платото околу Градскиот саат.

-Три клучни работи се битни. На 5 мај битно е да излеземе масовно на избори зашто најбитен е овој концепт кој го поддржуваме јас, премиерот и од владејачката структура зашто се води државата во НАТО и во ЕУ. Иако 30 години сите генерации на етникуми кои живеат во земјава сакаа да ја видат земјава во НАТО, и ЕУ, оваа генерација може да го оствари тој сон. Само овој концепт, ако добие ваша поддршка на 5 мај, ја носи Македонија во друштвото на развиени земји. Второ, масовното гласање на 5 мај за бројот 3  значи дека никогаш повеќе во оваа земја нема да се врати режимот на Груевски и на фамилијата, рече Пендаровски.

Многу фамилии, фирми и бизниси, додаде, и од Прилеп, беа запустени.

-Верувам и луѓе кои гласале за ВМРО-ДПМНЕ не сакаат тие времиња да се вратат. Груески ќе се врати само да отслужи казна затвор. Со масовното гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме претседател на државата. Во последните осум години немавме претседател кој ќе ја почитува правната држава и ќе работи за своите граѓани. Затоа, со масовно гласање на 5 мај, сите ќе добијат претседател од кој нема да се срамат, рече Пендаровски пред прилепчани.

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев нагласи дека пораката е примена од разочараните граѓани кои не излегоа на гласање во првиот круг. Ќе има метла, потенцира, зашто ова се слободни и демократски избори и состојби во земјава.

-Ова е вистинскиот пат да направиме напори за да ги сфатиме сериозно овие избори. Вториот круг не смееме да го пропуштиме. Разочараните гласачи ни испратија порака. Јасно ги примивме пораките на граѓаните кои останаа дома во првиот круг од изборите. Се ќе коригираме. Ќе има „метла", зашто ова се слободни избори. На времето немаше ниту „дршка" од таква метла. Народот дава шанса и очекува добар збор, совет од политичарите, рече Заев.

Според него, сите се свесни дека друга алтернатива за земјата нема и ниту има враќање назад во мрачниот режим. Политичките опоненти ниту имаат концепт, ниту нудат став за битните прашања.

-Сите се свесни дека друга алтернатива за нашата земја нема. Не може да излезете пред својот народ да барате поддршка без да нудите иднина, без концепт и без да имате став за битните прашања. Сакаат да ловат гласови на разочараност, но не можат да нудат иднина на државата и на целиот народ, на сите етнички заедници. Затоа, одговорноста е ваша, колку што е наша, истакна Заев.

Нема напредок, додаде, посебно економски без НАТО и без ЕУ. Преговорите со ЕУ се „меден месец" за нас. Само со ЕУ ќе добиеме повисок стандард, а ако имаме повисок стандард, младите нема да ни бегаат од земјата, а правда ќе има само со вистински претседател.

-Со Стево Пендаровски за претседател ќе има правда, а судскиот систем ќе носи одлуки. Одлуките се зашто има докази за ред и поредок во државата. Очекувам и резултати од Антикорупциската комисија  и одговор за секој што направил непотизам, подеднакво од сите страни, рече Заев.

Испраќам порака, потенцира, дека наша должност е државата да ја обезбедиме и да не се враќа назад.

-Да излеземе масовно за изборите да бидат успешни, демократски и да бидеме одговорни граѓани. Да излеземе сите во вториот круг за да бидеме одговорни граѓани. Сето друго е враќање кон мрачно минато, кон кавги со сите соседи и со целиот свет, рече Заев нагласувајќи дека сега има економски напредок, буџетот е ливиден, странските инвестиции се 625 милиони евра, расте бруто домашниот производ, а расте и социјалната поддршка на граѓаните. 

Големи шумски пожари пустошат низ Норвешка (ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од домовите поради големите шумски пожари на северот на Норвешка.

Само во малото гратче Сокндал се евакуирани 150 домаќинства , каде пшожарот во тој регион беснее од вчера. Пожарникарите велат дека пожарите и натаму се надвор од контрола , поради силниот ветар што го разгорува.

Норвешките власти се загрижени поради пожарите , не само за уништените големи површини под шума , туку зашто никогаш претходно немало шумски пожар во овој период од годината , особено на северот , каде претходните години се уште имало снег.   

Оштетени голем број објекти при деактивирање на бомба од Втората светска војна

Во германскиот град Регенбург денеска беше деактивирана биомба од Втората светска војна на самото место .

Неколку илјади жители во тој дел на Регенбург биле евакуирани , пред да се изврши контролираната детонација на бомбата тешка 250 килограми. Од полицијата соопштуваат дека при детоинацијата на бомбата се оштетени голем број станови и фасади на деловни и стопански објекти во околината.

Бомбата била најдена во близина на пристѕаништето на реката Дунав , а експлодирала во раните утрински часови . Поради оштетениот дел за активирање , не било возможно бомбата да се пренесе на друго место , а детонацијата се слушнала во целиот град.

Жителите негодуваат зашто речиси секојдневно при градежни работи се наоѓаат неексплодирани бомби од Втората светска војна.

притисни ентер