Препукувања меѓу Ципрас и Каменос во грчкиот Парламент

До неодамна коалициските  партнери во грчката влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, си упатија остри обвинувања и критики за време на расправата во грчкиот парламент за ратификација на Протоколот за членство во НАТО. 

Каменос обвини дека тие се замолчени, Ципрас му порача дека не дозволил да стане новиот Самарас.

Лидерот на Независни Грци, кој сам од парламентарната говорница рече дека неговата партија ќе остане без пратеничка група и денес говори последен пат како претседател, му се обрати на премиерот велејќи му дека тие решиле да ги замолчат.

-Како што гледате, денес по мојот говор и веднаш по бришењето на Папахристопулос, беше одлучено Независни Грци да немаме право на збор, на учество во комисиите, правото да постоиме како пратеничка група, рече Каменос во неговиот говор.

Претседателот на Независни Грци истакна дека можеби уште вечерва ќе ја достави неговата оставка од позицијата пратеник додавајќи дека „можеби тоа е најдобро за да сфатите дека постојат луѓе што не се интересираат за фотелјата".

-Сакам да знаете дека нашата егзекуција не значи многу работи, очигледно за вас не значи апсолутно ништо, покажавте дека сте многу ладнокрвен егзекутор, но егзекуцијата на Македонија значи многу. Егзекуцијата на Македонија која не беше вклучена во нашата владина програма, за нас значи многу повеќе, рече Каменос.

Грчкиот премиер во продолжение зеде збор за да му одговори на Каменос.

-Ќе ми бидете благодарен што навреме го сфатив вашиот политички план да ја турнете владата што ја поддржувавте четири години пред едно национално прашање. И ќе ми бидете благодарен што не дозволив, што спречив во историјата да се запишете како еден нов Андонис Самарас. И мислам дека ќе ми биде благодарен и голем дел од грчкиот народ и левичари и десничари бидејќи храбро, смело, решително продолжив напред за да решам едно прашање во корист на националниот интерес во корист на татковината, порача Ципрас./MИА

Силен земјотрес во Таџикистан

Плиток земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтер денес го погоди Таџикистан.

Епицентарот на потресот бил близу Каракења, соопшти Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар.

Нема извештаи за повредени лица или евентуална материјална штета, пренесе „Ројтерс“.

Како што се наведува, длабочината на земјотресот била 5 километри.

Основните и средните училишта од денеска ќе може да аплицираат за финансирање истражувачки проекти

Од денеска до 16 март годинава основните и средните училишта ќе може да аплицираат за третиот Предизвик за млади истражувачи на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).

Прифатливи ќе бидат  проектите од областа на природните и техничките науки кои би се реализирале за максимум 6 месеци.

Вкупниот буџет за годинашниот Предизвик е 6 милиони денари или по 100.000 – 300.000 денари за секој од проектите што ќе биде поддржан.

-Целта на предизвикот е изготвување решенија за проблемите со кои се соочуваме. Најдобрите проекти ќе бидат наградени. За наставниците – ментори кои ќе ги водат тимовите се предвидени по 30.000 денари, а за учениците сертификати, беше речено на денешната промоција на повикот.

Според ФИТР, изборот на проектите кои треба да добијат поддршка ќе се врши врз основа на неколку критериуми. Клучни ќе бидат оригиналната идеја, квалитетот на проектот неговата применливост и мулти имплементација.

Ќе се земе предвид и составот на ученичкиот тим – родовата застапеност, возраста, етничката припадност.

Фондот за иновации, како што беше нагласено, посебно ги охрабрува училиштата од руралните средини и децата со посебни потреби да се вклучат во Предизвикот.

Со досегашните два предизвика за млади истражувачи ФИТР поддржа вкупно 54 училишта.

Учениците кои присуствуваа на денешната промоција на повикот во ФИТР и кои се претходни добитници  на финансиска поддршка за реализирање проекти нагласија дека Предизвикот ја поттикнал нивната желба за истражување. Воедно сфатиле дека науката е најважна за прогрес на општеството./МИА

Пожар во зоопросторија на гимназијата „Браќа Миладиновци"

Во зоопросторијата на гимназијата „Браќа Миладиновци" во скопската населба Драчево утринава избувна пожар на кој сè уште интервенираат скопските пожарникари.

Од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје за МИА изјавија дека на терен се испратени три возила и оти пожарот е сè уште активен.

Пожарот бил пријавен околу 10 часот. /МИА

притисни ентер