Претставена е внатрешноста на новата Шкода Камик (ФОТО)

Откако се појави фотографија на надворешната линија на новата Шкода , денеска се појавија фотографии и од внатрешноста на новиот Камик.

Инспирација за внатрешноста е од концептот Vision RS, па така автомобилот добицва средишен инфо екран во вид на подвижен таблет , додека контролите на климата се одвоени.

Новост се и страничните отвори за вентилација ,како што имаа моделите во 90 – тите. Од Шкода сметаат дека тоа е новина и ќе придонесе кон чувството за удобност при возењето.

На пописот на опрема што дополнително може да ја побара потрошувачот  се различните видови ткаенини за седиштата, волан  и амбиентално осветлување.

Камик ќе биде поголем од своите претходници. Ќе има дополнителни 85 мм во должина и поголем простор на задното седиште. капацитетот на багажникот е 400 литри.

Сите нови автомобили ќе мора да задолжително да имаат пет системи

Земјите-членки на ЕУ конечно се согласија за промени во новите автомобили и комбиња и нивната опрема за безбедност.

Почнувајќи од 2022 година, сите нови возила на продажба во ЕУ, ќе имаат приклучок Алколок, црна кутија, автоматски систем за сопирање и систем за предупредување за менување лента (освен ако не се вклучени индикаторите за вртење).

Исто така, дизајнерите на сите нови автомобили и комбиња ќе треба да понудат форма за предниот дел на возилото, што ќе го намали ризикот од повреди на пешаците и велосипедистите при судир.

Алколок ќе обезбеди опција за оние кои биле казнети поради возење под дејство на алкохол , задолжително да направат алкотњест пред да го стартуваат автомобилот, а во спротивност , се вклучува систем , што не му дозволува на автомобилот да тргне.

Доколку возачот има  недозволено количество алкохол, нема да можат да го стартуваат моторот на возилото.

Што се однесува до црната кутија, таа ќе ги сними податоците за телеметрија пред, за време и по сообраќајна несреќа.

Сите гледаа само во неа – Поранешен маж ги покажа женските облини (ФОТО)

Актерката Лаверн Кокс , ѕвезда на серијата 'Orange Is The New Black'  на премиерата на новото продолжение на ,,Ангелите на Чарли” во Лос Анџелес , ги привлече сите погледи.

47 – годишната актерка храбро облече проѕирен фустан , без да носи долна облека , а интимните делови ги покри само со ленти.

Дури и чевлите и беа од проѕирен материјал.

Американската актерка е позната и како активистка која жестоко се залага за правата на трансродовата заедница. Во серијалот 'Orange Is The New Black'  таа игра трансродова фризерка и затвореник.

Таа беше рангирана на првото место на списокот World Pride Power на Гардијан, кој ги истакнува највлијателните ЛГБТ припадници во светот и беше прогласена за една од 50 транс икони од Хафингтон пост.

Лаверн е родена како маж и има брат близнак, но рече дека секогаш се чувствувала како жена. Поради тоа, имала проблеми на училиште и размислувала за самоубиство затоа што се заљубила во момче.

„Мислев дека светот никогаш нема да ме прифати каква што сум. Веќе напишав проштална порака во која барам да ми се обраќаат како жена по смртта. Мило ми е што сум жива“, рече актерката.

Ова лето, Лаверн ја прекина својата двегодишна врска со Кајл Дрејпер, со кого се запозна на Тиндер.

Бизарно : Во Србија се одржа Гробаријада (ВИДЕО)

Со многу храна , пиење и торта во облик на мртовечки сандак во српскиот гард Пожаревац се одржа бизарната манифестација – Гробаријада.

Облечени како за на бал, гостите се собраа во Пожаревац, за да ја прослават по 10. пат својата професија.

Организаторот , Радиша Михајловиќ, познат по името Дренда, станал познат кога го возел погребно возило со телото на Слободан Милошевиќ од Белград до домот на семејството Милошевиќ во Пожаревац, во чиј двор е закопан.

Милошевиќ почина во Хашкиот затвор без да добие пресуда за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото во војните за време на распадот на Југославија.

 „Гледате во тажни сцени цела година во овој бизнис, така што ова е начин накратко да се заборавиме. И ние имаме чувства “, вели 66- годишниот Михајловиќ, кој се подготвува за пензија.

На самиот почеток на забавата, организаторите изнесоа голема торта во форма на ковчег. Додека гостите се смееја , Михајловиќ ја прободе тортата со глогов колец , традиционално „оружје“ против вампирите.

притисни ентер