Заев верува дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Ден по изгласувањето на уставните измени , премиерот Заев им се заблагодари на сите што го помогнале процесот, со верување дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа и ќе го потпише протоколот за членство на Македонија во НАТО.

Да живее Македонија,

Да живее Република Северна Македонија

Вака премиерот Зоран Заев го заврши својот говор на првата прес конференција откако синоќа парламентот ги изгласа уставните измени произлезени од Договорот од Преспа за промена на името на државата.

Премиерот е уверен дека по одлуката на парламентот државата се движи кон иднината што ја посакуваме. Се заблагодари на сите во Собранието за нивниот глас и вели ја разбира горчината, но и гордоста на граѓаните по оваа одлука.

Убеден сум, вели Заев, дека и грчките пратеници ќе го ратификуваат договорот и ќе се потпише протоколот за влез на Македонија во НАТО.

На опозицијата и порача дека е време да заборави на опструкциите и дека треба да биде дел од новите поглавја. Прашан за барањето на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски за предвремени избори Заев вели ова е прашање вредно за дебата и ја остави отворена можност годинава да се бира и нов претседател и нов парламент.

Амандманите со кои се менува Уставот денеска ќе бидат објавени во Службен весник, по ова Владата ќе ги извести властите во Атина, а потоа како што рече премиерот ќе ги извести и сите држави во светот за новото име на државата. Заев уверува дека Македонија ќе има економска корист од новото име. Вели голем број инвеститори ја чекаат промена за да инвестираат тука и најави целосна посветеност на Владата на економскиот раст, реформите и поздрав правен систем.

Кабинет на Ципрас: Нимиц става крај на приказната на Мицотакис за наводно одново преговарање за Договорот

Жестока вербална битка за одбраната на Македонија во грчкиот Парламент, на првиот ден од расправата за Преспанскиот договор.

И покрај жестоките критики  на Договорот, опозициската Нова демократија, како што пренесува Катимерини, нема да поднесе иницијатива за гласање недоврба на Владата на Ципрас.

Во Атина е екипата на Канал 5 со Александар Видиновски,  александар кои се најновите информации околу расправата во грчкиот парламент.

Можни ли се нови изненадувања, освен најавите за нови масовни приотести утревечер?

Никола Мицевски и Дамјан Манчевски во „Само вистина“

Вечерва во „Само вистина“ гости беа Никола Мицевски и Дамјан Манчевски

Мицевски: Зошто носите закони по скратена постапка а први бевте против тоа?
Манчевски: Законот за спречување на корупција зошто 5 до 12 се донесе?

Мицевски: Треба да ја менуваме историјата, има јавен притисок да се сменат историски факти по секое погчавје од Преспанскиот договор.
Манчевски: Договорот е потпишан веќе една година, набрзо ќе станеме членкаа на НАТО. Што е ова, лов на вештерки?

Мицевски: ВМРО ДПМНЕ наредниот период ќе работи на подобрување на договорот, не на поништување на еден ваков меѓународен документ. 
Манчевски: Ја поздравувам изјавата, ова е нова политичка реалност, вакво нешто да каже пратеник на опозицијата.

Заложничка драма во банка на Флорида , застрелани повеќе луѓе (ВИДЕО)

Шефот на полицијата на округот Хајлендс на Флорида , Дон Елвел , изјави дека повеќе луѓе се застрелани во заложничка драма во банката SunTrust во гратчето Сербинг.

Полицијата информира дека заложничката драма почнала во средна напладне по локално време, но се уште не е јасно дали застреланите се вработени во банката или клиенти. На видеото се гледа полициски и возила на итна помош .

Медицинските тимови влегоа во банката , откако беше скршен стаклениот влез. Во близина се застанати роднините и пријателите на лицата , кои се во банката.

За сега драмата нема исход и не се знае колку лица ги држат во заложништво вработените и клиентите , ниту се знае точниот број на киднапирани , како ни видот на повредите на застреланите.  

притисни ентер