Адеми: Според ситуацијата со морбилите на терен, МОН ќе преземе мерки

Во целосна коодинација сме и со министерот за  здравство и со министерката за труд и социјална политика, под чија надлежност е предучилишното образование, и сериозно ја следиме ситуацијата.

Министерството за образование и наука ја следи ситуацијата со епидемијата од морбили, во координација е со министерствата за здравство и за труд и социјална политика и врз основа на состојбата на терен ќе одлучи за евентуално одложување на второто полугодие од учебната 2018/2019 година, што  треба да почне на 21 јануари.

-Во целосна коодинација сме и со министерот за  здравство и со министерката за труд и социјална политика, под чија надлежност е предучилишното образование, и сериозно ја следиме ситуацијата. Според тоа што ќе го имаме на терен, ќе преземеме мерки во пресрет на второто полугодие. Ќе биде преземено тоа што е неопходно од наша страна како надлежна институција, изјави министерот за образование и наука Арбер Адеми по посетата на ОУ „Васил Главинов" во Чаир кое се реконструира.

Додаде дека со тие две министерства МОН е во координација и за изнаоѓање законско решение со кое, како што рече, ќе се поттикнат сите родители да ги вакцинираат децата затоа што основното образование е задолжително.

-Треба да водиме грижа и за следење на  воспитно-образовниот процес во основно и за вакцинацијата на нашите деца. И во постојниот Закон за основно образование е предвидено дека при упис на децата во основно, нивните родителите треба да докажат дека биле вакцинирани, рече Адеми.

Соопшти и дека втората нацрт-верзија од новиот закон за основното образование е во финална фаза и наскоро ќе биде објавен на електронскиот регистар на прописи (ЕНЕР) и, како што рече, ќе содржи квалитетни решенија. 

Партиски групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ почнуваат состаноци за СЈО

Власта и опозицијата ги стартуваат преговорите за предлог законот за јавно обвинителство со којшто се регулира идната работа и спојувањето на Специјалното јавно обвинителство со редовното јавно обвинителство.

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе се сретна во министерството за правда на прв состанок на кој што треба да се разменат аргументите околу спорните делови од предлог законот.

Според најавите, работните групи на власта ќе ги предводат министерката за правда Рената Дескоска и нејзиниот заменик Оливер Ристовски ,а на опозицијата адвокатот Тони Менкиновски.

Опозицијата пред се’ спротивставува на тоа специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да продолжи да ја води оваа институција. Покрај законот за јавно обвинителство, се очекува да се разговара и за другите реформски закони, меѓу кои и законите за агенцијата за национална безбедност и за координација на безбедносно-разузнавачката заедница во република Северна Македонија.

За овие два закона денеска ќе се одржи јавна расправа во собраниската комисија за одбрана и безбедност. Неформален рок за договор е крајот на месецов односно пред паузата на собранието поради предизборната кампања. Законите кои ги договараат власта и опозицијата се важни за зголемување на шансите за добивање датум за преговори со европската унија во јуни.

Премиерот Зоран Заев денеска вели преговорите за судбината на СЈО не се пазар за криминал. Според премиерот амнестирањето од кривични дела заврши, но признава дека амнестирањето на пратениците беше со цел обезбедување на двотретинско мнозинство во собранието за уставните измени за промена на името на државата.

426 илјади евра за патните и хотелските сместувања на пратениците

Околу 426 илјади евра ќе  потрошат пратениците и вработените Собранието оваа и следната година за патувања во странство.

 Законодавниот дом распиша два тендери за набавка на авиобилети и обезбедување хотелско сместување.

Од собраниската прес служба по информациите дека се планираат високи суми за патувања информираат дека за годинава, како и за следната со собранискиот Календар на активности предвидени се 106 патувања.

За таа цел од буџетот на парламентот ќе се издвојат 13 милиони денари или околу 213 илјади евра за авионски билети. Исто толку пари се планира да биде потрошени и на хотелско сметување. Дел од парите, велат од Собрание, се донација од Швајцарската агенција за развој за потребите на Парламентарниот институт.

„ Дел од средствата се рефундираат од организаторите, во зависност од настанот. Сега има актуелна рамковна спогодба со 4 агенции и договорот е сукцесивен. За секоја набавка има посебно барање до 4 компании и се бира најекономичната и најрационална понуда. Очекуваната провизија е 0,01 процент. Напоменуваме дека е обезбедена конкуренција. Ќе се склучи рамковна спогодба со сите кои ги исполнуваат условите, и конкуренцијата ќе обезбеди поевтино и пофункционално патување“, велат од собраниската прес служба.

Парите предвидени за патувања за годинава и следната се повисоки во однос на претходните две години. На пример, лани за авио билети Собранието потрошило нешто околу 93 илјади евра.

Во 2017 година парламентот потрошил вкупно 84 илјади евра за патувања. Висока сума од 162 илјади евра за реализација на посети во странство е потрошена и во 2015.

Собраниските служби објаснуваат дека повисоките расходи за патувања во текот на оваа година се должат патувањата поврзани со членството на земјава во НАТО и очекувањата во јуни да добиеме датум за преговори.

Средба Николовски – Баздникин: Нема застој во извозот во Русија

Во изминативе пет дена во Русија се влезени шест македонски фирми - извозници  кои во оваа земја извезуваат градинарски производи и овошје.

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски денеска имаше работен состанок со амбасадорот на руската федерација, Сергеј  Баздникин, на кој што главна тема беа последните информации за извозот на македонските земјоделско-прехранбени производи во Русија.

Во соопштението од министерството се наведува дека било констатирано дека според официјалните податоци од руските надлежни институции и од надлежните институции во земјава, не постои застој при влез на македонските камиони во руската федерација. 

Сите компании -извозници, кои подигнале фитосанитарни сертификати со новото уставно име Република Северна Македонија,  без никаков проблем ги поминале граничните премини кон Русија, со што е овозможен непречен влез на камионите и пласман на македонските земјоделско-прехранбени производи на рускиот пазар.

 Ова го потврди и рускиот амбасадор  Баздникин, кој на состанокот децидно посочи,  дека од руска страна не постои ниту официјално известување, ниту било каква друга пречка за влез на македонските камиони во Русија, поради промената на уставното име на државата.

Во изминативе пет дена во Русија се влезени шест македонски фирми - извозници  кои во оваа земја извезуваат градинарски производи и овошје.

притисни ентер