Судот го одобри обвинението за случајот „Талир"

Во целост е одобрено обвинението за случајот „Талир" од Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд.

-Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по оценка на обвинителен акт на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите во предметот од обвинителството означен како „Талир" за незаконско финансирање на правно лице – политичка партија, по одржана јавна седница во присуство на странките, донесе решение со кое обвинителниот акт го одобри во целост, соопшти Кривичниот суд.

По формирање на кривичен предмет по оценетиот обвинителен акт, истиот согласно АКМИС системот ќе биде распределен на судија за понатамошно постапување, а по закажана главна расправа, како што велат од Судот, странките и јавноста ќе бидат благовремено известени.

-Што се однесува до вториот обвинителен акт за истиот предмет што се однесува на незаконска изградба, истиот веќе е распределен кај судија за оценка на обвинителен акт и по донесено решение, Судот навремено ќе ја информира јавноста, се наведува во соопштението.

Во случајот „Талир" за незаконското финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски,  Миле Јанакиевски, Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска.

Специјалното јавно обвинителство на 22 ноември минатата година до скопскиот Кривичен суд поднесе два обвинителни акта како резултат на спроведената истражна постапка во предметот познат во јавноста како „Талир".

Од причини на целисходност ова Јавно обвинителство ја раздвои постапката во предметот „Талир" и поднесе две обвиненија. Едниот обвинителен акт се однесува на незаконско финансирање на правното лице – политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, а вториот обвинителен акт се однесува на незаконската изградба на седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Kривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 постапувајќи по предлог на СЈО за „Талир" на 28 ноември 2018 година донесе решение со кое го уважи предлогот и на обвинетиот Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија му определи мерка притвор во траење од 30 дена, сметано од денот на неговото пронаоѓање, односно лишување од слобода.

Обвинетата Елизабета Чингаровска од ВМРО-ДПМНЕ ја призна вината во случајот „Талир” и се спогоди со Специјалното јавно обвинителство. Судот ја осуди на двегодишна условна казна која нема да се изврши ако таа во наредните пет години не стори ново кривично дело. 

Партиски групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ почнуваат состаноци за СЈО

Власта и опозицијата ги стартуваат преговорите за предлог законот за јавно обвинителство со којшто се регулира идната работа и спојувањето на Специјалното јавно обвинителство со редовното јавно обвинителство.

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе се сретна во министерството за правда на прв состанок на кој што треба да се разменат аргументите околу спорните делови од предлог законот.

Според најавите, работните групи на власта ќе ги предводат министерката за правда Рената Дескоска и нејзиниот заменик Оливер Ристовски ,а на опозицијата адвокатот Тони Менкиновски.

Опозицијата пред се’ спротивставува на тоа специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да продолжи да ја води оваа институција. Покрај законот за јавно обвинителство, се очекува да се разговара и за другите реформски закони, меѓу кои и законите за агенцијата за национална безбедност и за координација на безбедносно-разузнавачката заедница во република Северна Македонија.

За овие два закона денеска ќе се одржи јавна расправа во собраниската комисија за одбрана и безбедност. Неформален рок за договор е крајот на месецов односно пред паузата на собранието поради предизборната кампања. Законите кои ги договараат власта и опозицијата се важни за зголемување на шансите за добивање датум за преговори со европската унија во јуни.

Премиерот Зоран Заев денеска вели преговорите за судбината на СЈО не се пазар за криминал. Според премиерот амнестирањето од кривични дела заврши, но признава дека амнестирањето на пратениците беше со цел обезбедување на двотретинско мнозинство во собранието за уставните измени за промена на името на државата.

426 илјади евра за патните и хотелските сместувања на пратениците

Околу 426 илјади евра ќе  потрошат пратениците и вработените Собранието оваа и следната година за патувања во странство.

 Законодавниот дом распиша два тендери за набавка на авиобилети и обезбедување хотелско сместување.

Од собраниската прес служба по информациите дека се планираат високи суми за патувања информираат дека за годинава, како и за следната со собранискиот Календар на активности предвидени се 106 патувања.

За таа цел од буџетот на парламентот ќе се издвојат 13 милиони денари или околу 213 илјади евра за авионски билети. Исто толку пари се планира да биде потрошени и на хотелско сметување. Дел од парите, велат од Собрание, се донација од Швајцарската агенција за развој за потребите на Парламентарниот институт.

„ Дел од средствата се рефундираат од организаторите, во зависност од настанот. Сега има актуелна рамковна спогодба со 4 агенции и договорот е сукцесивен. За секоја набавка има посебно барање до 4 компании и се бира најекономичната и најрационална понуда. Очекуваната провизија е 0,01 процент. Напоменуваме дека е обезбедена конкуренција. Ќе се склучи рамковна спогодба со сите кои ги исполнуваат условите, и конкуренцијата ќе обезбеди поевтино и пофункционално патување“, велат од собраниската прес служба.

Парите предвидени за патувања за годинава и следната се повисоки во однос на претходните две години. На пример, лани за авио билети Собранието потрошило нешто околу 93 илјади евра.

Во 2017 година парламентот потрошил вкупно 84 илјади евра за патувања. Висока сума од 162 илјади евра за реализација на посети во странство е потрошена и во 2015.

Собраниските служби објаснуваат дека повисоките расходи за патувања во текот на оваа година се должат патувањата поврзани со членството на земјава во НАТО и очекувањата во јуни да добиеме датум за преговори.

Средба Николовски – Баздникин: Нема застој во извозот во Русија

Во изминативе пет дена во Русија се влезени шест македонски фирми - извозници  кои во оваа земја извезуваат градинарски производи и овошје.

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски денеска имаше работен состанок со амбасадорот на руската федерација, Сергеј  Баздникин, на кој што главна тема беа последните информации за извозот на македонските земјоделско-прехранбени производи во Русија.

Во соопштението од министерството се наведува дека било констатирано дека според официјалните податоци од руските надлежни институции и од надлежните институции во земјава, не постои застој при влез на македонските камиони во руската федерација. 

Сите компании -извозници, кои подигнале фитосанитарни сертификати со новото уставно име Република Северна Македонија,  без никаков проблем ги поминале граничните премини кон Русија, со што е овозможен непречен влез на камионите и пласман на македонските земјоделско-прехранбени производи на рускиот пазар.

 Ова го потврди и рускиот амбасадор  Баздникин, кој на состанокот децидно посочи,  дека од руска страна не постои ниту официјално известување, ниту било каква друга пречка за влез на македонските камиони во Русија, поради промената на уставното име на државата.

Во изминативе пет дена во Русија се влезени шест македонски фирми - извозници  кои во оваа земја извезуваат градинарски производи и овошје.

притисни ентер