Се разведува најбогатиот човек на светот – Безос објави дека по 25 години , му пропаднал бракот

Најбогатиот човек на светот, сопственикот на Амазон,  Џеф Безос објави дека се развбедува од сопругата Мекензи Безос.

Џеф Безос , чие богатство е проценето на 140 милијарди долари , самиопт на Твитер објави дека се разведува.

,, Како што знаат сите наши членови на семејството и пријателите, по долг период на љубовно истражување и пробна разделеност , решивме да се разделиме и да ги продолжиме нашите животи како пријатели. И да знаевме дека ќе се разведеме по 25 години , сепак ќе се венчавме.” , се наведува во објавата на Безос.

Во објавата не се наведува како ќес е подели богатството на најбогатиот човек на светот. Се смета дека поделбата ќе оди тешко , зашто и двајцата имаат бизнис планови.

Се претпоставува дека Џеф и Мекензи поседуваат најмногу земјиште од сите во САД , а тој е најбогат човек во историјата, чие богатство и натаму се зголемува.

Тие само во САД имаат пет куќи кои ги користат за да живеат во нив. Поседуваат и големи имоти , куќи за одмор , згради , па дури и музеј за текстил во близина на Вашингтон.

Имаат четири деца, три биолошки сина и една ќерка посвоена од Кина. Освен тоа Безос е сопственик и на дневниот весник Вашингтон Пост.

Познат Ди Џеј убиен на улица во Лос Анџелес

Музичкиот продуцент и Ди Џеј познат под името „ DJ Official“ на кого вистинското име му е Лесли Андре Вејкфилд е усмртен на сред улица во Лос Анџелес.

Популарниот „DJ Official“  имал само 26 години, а бил познат по соработките со многу рапери и музичари како Карди Б.

Поради работата на нејзиниот албум „ Invasion of Privacy" кој тој го продуцирал , младиот продуцент годинава доби и Греми награда.

Според „КТЛА“  младиот „ DJ Official“ седел во кола со уште еден маж кого друго возило застанало покрај нивното и напаѓачот или напаѓачите почнале веднаш да пукаат  во нив двајца. Продуцентот починал на самото место , а вториот маж е во болница и неговата состојба е стабилна.

Фото: Млада загрепчанка најде решение за горештините во градскиот превоз!!!

Мажите уживаа, млада загрепчанка најде решение како да се победи горештината во градскиот превоз.

На популарната фејсбук страница „Славорум“ се појави интересна фотка  од градскиот превоз во Загреб.

На фотографијата може да се види млада девојка која облечена само по маичка и долна облека е навалена  на отворениот прозор.

Еден од патниците ја фотографирал девојката , која на чуден начин се обидувала да се олади во овие спарни денови.

Фотографијата во рекорден рок на фејсбук собрала повеќе од 14 000 лајкови.

-Импровизирај. Прилагоди се. Совладај го топлото време во Хрватска, пишувала во описот на фотографијата.

ОСВЕЖИТЕЛЕН ХЕЛЕН ЧИСКЕЈК

Рецепт на Елена Павловска

Потребни состојки:, околу 500 мл. слатка павлака, 200 гр. шеќер во прав, 200-300 гр. крем сир, 90 гр. путер, 300 гр. плазма кекси, 300 гр. микс од аронија, брусница и боровница , 1 лажичка густин и 1 лимон.

Постапка:

Во подлабок сад се става слатката павлака и се мати со миксер додека не се згусне.

Се додава шеќер во прав и се продолжува со матење.

Потоа се додава крем сир и се продолжува со матење се додека не се добие хомогена смеса.

За тоа време во друг сад се блендира путер и дробени плазма кекси.

Белиот крем се става во шприц.

Блендираниот путер со плазма кекси се распределуваат во пластични чашки,

Одозгора се става од белиот крем со шприц.

Врз кремот се додава каша од: густин,  микс од аронија, брусница и боровница и еден лимон.

притисни ентер