Се разведува најбогатиот човек на светот – Безос објави дека по 25 години , му пропаднал бракот

Најбогатиот човек на светот, сопственикот на Амазон,  Џеф Безос објави дека се развбедува од сопругата Мекензи Безос.

Џеф Безос , чие богатство е проценето на 140 милијарди долари , самиопт на Твитер објави дека се разведува.

,, Како што знаат сите наши членови на семејството и пријателите, по долг период на љубовно истражување и пробна разделеност , решивме да се разделиме и да ги продолжиме нашите животи како пријатели. И да знаевме дека ќе се разведеме по 25 години , сепак ќе се венчавме.” , се наведува во објавата на Безос.

Во објавата не се наведува како ќес е подели богатството на најбогатиот човек на светот. Се смета дека поделбата ќе оди тешко , зашто и двајцата имаат бизнис планови.

Се претпоставува дека Џеф и Мекензи поседуваат најмногу земјиште од сите во САД , а тој е најбогат човек во историјата, чие богатство и натаму се зголемува.

Тие само во САД имаат пет куќи кои ги користат за да живеат во нив. Поседуваат и големи имоти , куќи за одмор , згради , па дури и музеј за текстил во близина на Вашингтон.

Имаат четири деца, три биолошки сина и една ќерка посвоена од Кина. Освен тоа Безос е сопственик и на дневниот весник Вашингтон Пост.

Девојчиња избегале од градинка на минус 45 – сакале да ги израдуваат родителите (ВИДЕО)

Две петгодишни девојчиња избегаа од градинка во село во Сибир , па завршија во болница со премрзнатини .

За среќа девојчињата преживеале на -45 степени , недоволно облечени , а тргнале да ги израдуваат родителите. Тие решиле да избегаат на најсудениот ден во годината , кога температурата во Јакутск на Сибир била 45 степени под нулата.

Едно од девојчињата не понело ракавици , зашто на видеото се гледа дека ја држи својата омилена играчка. Сега во болницата и ги спасуваат трите измрзнати прстиња.

Мајката Евдокија Кутукова забележала дека го нема девојчето , кога дошла да го земе од градинка. Веднаш забележала дека ја нема ниту нејзината најдобра другарка и ги алармирала нејзините родители.

Набргу се јавил дедото на девојчето и кажал дека таа штотуку влегла дома , целото смрзнато и расплакано. Другото девојче се загубило на патот до дома , а по извесно време  ја нашле во куќа , каде се скрила од студот.

,, Се сетила да побара помош и да влезе во нечија куќа . За среќа нема промрзнатини.” , изјави нејзината мајка.

Астон Мартин со нова лимузина, се произведуваат само 50 примероци

Астон Мартин последниве години едноставно не може да промаши. Новата лимузина е долгоочекуван производ на невообичаена соработка.

Совршениот спој , во чија соработка е направена лимузината го откриова самото име Aston Martin DBS Superleggera TAG Heuer Edition, со што се потврдуваат информациите за успешната заедничка работа.

Познатиот бренд на швајцарски часовници се здружи со производителот на луксузни автомобили. Се планира да се произведат само 50 примероци , а цената би била најмалку 300 000 евра.

Доминантната црна боја е потенцирана со црвени детали на надворешноста и внатрешноста. Моторот е стандарден 5.2 V12  со 725 KS i 900 Nm, а тоа значи од 0-100км/час за 3,4 секунди и максимална брзина од 340 км/час.

Четиричасовна битка на живот и смрт меѓу жирафа и лав (ВИДЕО)

Посетителите на приватниот резерват Класери во Јужноафриканската Република беа шокирани од глетката на борба меѓу лавица и жирафа.

Жирафата со часови одела со лавицата на грбот. Големото животно било нападнато од група лавови , за една лавица да и се качи на грбот , по што почна четиричасовната борба на живот и смрт.

Конечно , жирафата успеала да ја отфрли лавицата , а групата лавови се повлекла и се откажала од ручекот.

притисни ентер