Свечена академија по повод патрониот празник на Охрид

Централната манифестација во рамки на чествувањата по повод патрониот празник на Охрид, 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски ќе се одржи вечерва со почеток во 20 часот во хотелот „Инекс Горица".

 Традиционално на Свечената академија  по повод празникот ќе бидат врачени највисоките општински признанија – наградата и повелбата „Св. Климент Охридски – патрон на Охрид". За 2018 година наградата му е доделена на писателот Видое Видически, додека повелбата оди во рацете на младиот пливачки херој Марко Пејчиноски.

На свеченоста свое обраќање ќе има градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски, а целата манифестација ќе биде пренесувана во живо преку Интернет.

Инаку, во рамки на тридневните свечености по повод патрониот празник за денеска на пладне во Големата сала на општина Охрид е предвидена промоција на книгата „Дојди во Охрид"- антологија на песни за Охрид од проф.д-р Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски. Во 18 часот во Куќата на Уранија ќе биде отворена изложба на фотографии: „По трагите на светите Кирил и Методиј".

Чествувањата на патрониот празник продолжуваат и утре на самиот Ден на Свети Климент Охридски, со поклонување пред моштите на светецот во неговиот храм на Плаошник и положување цвеќе пред споменикот на Градскиот плоштад. Свеченостите ќе бидат заокружени со промоција на книгата  „Охридска писменост" од проф. д-р Димитар Пандев и отворањето на нова етнолошка поставка на НУ „Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид". 

Трамп сака да формира војска за во вселената

Американскиот претеседател Доналд Трамп почна да го исполнува својот план за команда за вселената .

Тој на Пентагон му наредил да подготват нацрт закон вселенски воени сили , како шести ентитет на амариканските вооружени сили.

,,Мораме да бидеме подготвени.” , изјавил Трамп и ја потпишал четвртата вселенска директива во својот мандат , со која се опишува организираноста на овој нов воен ентитет.

,,За мојата влада , формирањето на вселенски сили е прашање од национална безбедност.”

Задачата на овие формации ќе биде да ги заштитат американските сателити во вселената од секаков физички напад , судар со друг предмет или проектил или каков било обид за пиратерство , како и развој на офанзивни капацитети.

Во прво време , вселеснките сили ќе бидат во состав на воената авијација со сопствен генералштаб.

Сепак , процесот е долг и ќе треба ваквата реорганизација на воените сили да ја одобри и Конгресот.

Европскиот Парламент објави кога ќе престане поместувањето на часовниците

Одборот за индустрија , истражувања и енергетика на Европскиот Парламент денеска го усвои законодавното мислење за предлог директивата за укинување на полугодишното поместување на часовниците.

Укинувањето ќе стапи на сила од 2020 година , иако Европската Комисија предложи последното поместување да се случи годинава , на 31 март. Сепак Одборот го усвои амандманот на пратеникот Давор Шкрлец од Зелените , кој предложи поместувањето на стрелките на часовниците да запре на 31 марти 2020.

 ,,Поради низа потенцијални проблеми , со ваквото укинување треба да се почека. Директивата би требало да се применува од 1 април 2020 , така што одредбите би стапиле на сила во сите земји членки на 31 март 2020. " 

Во последната анкета дури 84% од жителите на земјите членки на Европската Унија се против поместувањето за еден час понапред или поназад на часовниците  два пати годишно .

Извлечени четворица скијачи од лавината во Швајцарија – затрупани најмалку десетмина (ВИДЕО)

Попладнево во 14.15 часот на скијачката патека во најпознатиот швајцарски ски центар Кран Монтана падна лавина , под којас е затрупани повеќе од 10 скијачи.

До сега спасувачите успеле да извлечат четворица скијачи , кои имале само полесни повреди. Продолжува потрагата по останатите , зашто според швајцарските медиуми , под лавината има уште најмалку десет скијачи.

На местото на несреќата има и два хеликоптери. За сега нема инфорации за загинати, ниту се знае националноста на спасените скијачи.

притисни ентер