Германец ќе го заземе местото на Јункер?

Дали потпретседателот на баварската партија ЦСУ и долгогодишен пратеник на Европскиот парламент , Манфред Вебер, ќе биде избран на местото на претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер.

Тој ќе биде главниот кандидат на Европската народна партија на изборите следната година. Така денеска решија 79 проценти од делегатите на самитот на ЕПП , каде противкандидат на Вебер му беше поранешниот фински премиер , Александер Стуб.

Позицијата главен кандидат (Spitzenkandidat) значи и дека Вебер би требало да биде следниот претседател на Европската Комисија , под услов Европската народна партија да остане водечка и на изборите наредната година .

Тоа е практика воведена на минатите избори кога главен кандидат на ЕПП беше сегашниот претседател на ЕК , Жан Клод Јункер.

Вебер е избран на оваа позиција од местото потпретседател на баварската ЦСУ , партнерска партија на ЦДУ на Меркел .

Тој е роден 1972 година во јужнобаварското гратче Ротенбург и по занимање е инженер. Во политиката влезе со изборите во 2002 како пратеник на ЦСУ во баварскиот покраински парламент.

Во 2004 почнува неговата кариера како пратеник во Европскиот парламент. Германските медиуми потенцираат дека со години Вебер не се истакнувал особено од стотиците други европарламентарци , така што го бие глас безличен конзервативен апаратчик.

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во Прилеп потсети на времето на Груевски и рече дека не смееме да се вратиме назад.

Пендаровски ги повика прилепчани да гласаат во вториот круг на изборите за него, зашто само со концептот Зедно може да се оди напред кон ЕУ и НАТО.

Големи шумски пожари пустошат низ Норвешка (ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од домовите поради големите шумски пожари на северот на Норвешка.

Само во малото гратче Сокндал се евакуирани 150 домаќинства , каде пшожарот во тој регион беснее од вчера. Пожарникарите велат дека пожарите и натаму се надвор од контрола , поради силниот ветар што го разгорува.

Норвешките власти се загрижени поради пожарите , не само за уништените големи површини под шума , туку зашто никогаш претходно немало шумски пожар во овој период од годината , особено на северот , каде претходните години се уште имало снег.   

Оштетени голем број објекти при деактивирање на бомба од Втората светска војна

Во германскиот град Регенбург денеска беше деактивирана биомба од Втората светска војна на самото место .

Неколку илјади жители во тој дел на Регенбург биле евакуирани , пред да се изврши контролираната детонација на бомбата тешка 250 килограми. Од полицијата соопштуваат дека при детоинацијата на бомбата се оштетени голем број станови и фасади на деловни и стопански објекти во околината.

Бомбата била најдена во близина на пристѕаништето на реката Дунав , а експлодирала во раните утрински часови . Поради оштетениот дел за активирање , не било возможно бомбата да се пренесе на друго место , а детонацијата се слушнала во целиот град.

Жителите негодуваат зашто речиси секојдневно при градежни работи се наоѓаат неексплодирани бомби од Втората светска војна.

притисни ентер