Трагедија во Тексас – Четири деца загина во пожар

Четири деца загина во пожар во куќа во местото Лубок во Тексас.

Спасувачките екипи биле повикани во среда навечер за помош во запалена куќа во западниот дел на гратчето Лубок .

Противпожарната екипа почнале со акцијата за спасување на четири малолетни деца, кои биле во запалената куќа , но не успеале да спасат ниедно од нив.

Најстарото дете имало седум , а најмалото една година.

Истрагата е во тек , а локалните власти не излегоа со соопштение или детализ а пожарот . нејасно е дали децата биле само во куќата и дали во пожарот биле повредени и родителите.

Шахпаска:Со реформите на социјалната заштита обезбедуваме праведност и подобар живот за сите

Градиме фер и социјално праведно општество на еднакви граѓани.

Со реформите на системот на социјална заштита и мерките во Буџетот за 2019 обезбедуваме сериозно зголемување на расположливиот доход во семејствата, социјална праведност и подобар живот за сите граѓани.

Воведуваме загарантиран минимален приход и „семеен пакет на права" во износи значително поголеми од досегашната парична поддршка на социјално загрозените лица.

Примателите на социјална помош добиваат зголемен приход и до 300 отсто.

Истовремено, се олеснува пристапот до надоместокот на 24 000 домаќинства кои во моментот се приматели на социјална помош, но се создава можност да бидат опфатени и дополнителни 11.000 домаќинства.

Се воведува образовен и детски додаток за повеќе од 60.000 деца.

Новиот систем на социјална и детска заштита има за цел најголема помош да им се пружи на најранливите категории сограѓани.

Неговото спроведување ќе придонесе за извлекување на најранливите граѓани, но и на децата од сиромаштија.

Паралелно со ова, ќе се спроведат интензивни мерки за подготовка и активација на овие категории граѓани на пазарот на труд.

Воведувањето и спроведувањето на реформираниот систем на социјална и детска заштита во наредната година значи обезбедување на дополнителни 2,2 милијарди денари по овој основ, пари кои ќе се вратат назад, кај граѓаните.

Ова, почитувани, се само дел од мерките во полето на социјалната заштита кои имаат за цел да ја унапредат социјалната праведност, но и трајно да извлекуваат од сиромаштија.

Предлог Буџетот за 2019 наскоро ќе влезе во собраниска процедура. Повикуваме на конструктивна дебата за натамошни подобрувања во интерес на граѓаните.

Продолжуваме посветено да работиме на мерките што обезбедуваат повеќе пари и повисок животен стандард за сите граѓани.

Јагода Шахпаска, пратеничка на СДСМ и коалицијата

Вучиќ: Груевски со лична карта и унгарски дипломати преку 4 граници до Будимпешта

Српскиот претседател Александар Вучиќ, една недела по бегството на екс премиерот Никола Груевски,  ги откри деталите за тоа како Груевски патувал низ земјите од соседството.

Во интервју за српските медиуми Вучиќ кажа дека тие немале правна обврска да го застанат Груевски, бидејќи за него немало меѓународна потерница, а српскиот претседател, за првпат спомна и инволвираност на унгарски дипломати во бегството на екс премиерот.

Според сознанијата на српските власти, Груевски ја напуштил Македонија ноќта меѓу саботата и неделата.

Вучиќ потоа откри дека уште во амбасадата во Тирана, Груевски побарал азил, а врз основа на тоа добил т.н. пасаван, односно патен лист, за напречено да може да биде трансфериран до Унгарија. Со документите преку граничниот премин Божај со возило на унгарската аабасада влегол во Црна Гора во неделата вечерта околу 19 часот, а истата вечер околу 22 и 30, Груевски влегол во Србија. Потоа, според тоа што го откри Вучиќ, без застанување Груевски исто така со возило на унгарските власти, стигнал до граничниот премин Хоргош и утрото околу 5 часот во понеделникот влегол на унгарска територија.

„Барате од Србија да апсиме лице за кое нема потрага и потерница, тоа го сакате од Србија, што сме ние, диво племе, дива земја да апсиме луѓе за кои не е распишана ни потрага, а не меѓународна потерница, тоа ли го очекувате, наместо да се прашате кого сте пуштиле и зошто толку сте чекале за да ја распишете потерницата.“  – изјави претседателот на Р. Србија, Александар Вучиќ.

Според Вучиќ, главното прашање во случајот е како Груевски успеал да избега од Македонија и зошто се чекаше неколку дена за распишување на потерница.

ВМРО-ДПМНЕ: Здравствениот систем е во колапс

Здравствениот систем во македонија е во колапс. СДСМ имаше „план за живот“, и вети дека ќе се работи на здрава примарната здравствена заштита, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Здравствениот систем во Македонија е во колапс. СДСМ имаше „План за живот“, и вети дека ќе се работи на здрава примарната здравствена заштита. Но, очигледно или не ја сфаќаат или не сакаат да ја сфатат. Примарната здрваствена заштита е во слободен пад.

          Матичните лекари и стоматолозите добија најлоши предлог договори за наредните пет години од Фондот за здравствено осигурување, а со високите казни во договорите се доведува во прашање и нивното опстојување.

          СДСМ, пак, ветуваше намалување на високите казни за матичните доктори, а сега гледаме дека излажа. Матичните доктори протестираа, но, прашање  е дали воопшто некој ги слуша.

          Лагите на СДСМ ги има секој ден.

          СДСМ ветуваше и покачување на капитациониот бод на матичните доктори на 90 денари-излажа. Ветуваше укинување на квотите за рецепти и боледувања-излажа.

          Дополнително, годинава од две поликлиники во Скопје три матични доктори заминаа во пензија, а најдоцна до крајот на годинава заминува уште еден матичен лекар. Значи дека околу десет илјади граѓани во Скопје ќе останат без матичен лекар. Здравствен дом Скопје не распишува тендер за концесионери како што предвидува Законот за здравствена заштита.

          Предвидлив е фактот дека до крајот на годината околу 30 доктори  од примарното здравство низ цела Македонија ќе заминат во пензија, а околу 60 илјади граѓани ќе останат без матични лекари. Во Македонија многу ординации ќе останат празни. Ако се земе предвид дека просечната возраст кај матичните доктори е 57 години, очекувано е дополнително влошување на состојбата за 5 години кога може да се случи многу градови да останат без доктори во примарното здравство.

          Поради политиките на оваа криминална и однародена власт граѓаните нема кој да ги лечи, а лекарите и медицинските сестри ја напуштаат државата.

          Министерот за здравство Венко Филипче и владата треба да дадат одговори на следните прашања:

          Дали во државава се потребни лекари?

          Знаат ли надлежните дека граѓаните остануваат без матични лекари?

          Почитувани,

          Јасно е дека владата и министерството се без план за столбот на здравствениот систем за примарната здравствена заштита.

          СДСМ ги изманипулира граѓаните, ги измами лекарите. Ветуваше нешто што сакаа да го слушнат, но очигледно нема намера да го реализира.

          На оваа здравствена политика водена од оваа влада и овој министер мора да се стави крај.

притисни ентер