Кочо Анѓушев во „Само вистина“

Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество.

 Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот Анѓушев. Со 25 милиони евра не можете да направите чуда во Македонија. Но вие сте го направиле првиот чекор и ќе одредите малку повеќе пари за образованието, градинките, здравството, додаде вицепремиерот.

Тој негираше дека имал кавга со министерот Тевдовски. Имаме еден неформален формат кои се вика Економски совет. На тој состанок ние дебатириме, и некогаш има различни мислења. Но, тоа е далеку од кавга и недоразбирање. На крај се договараме конечно. Во Македонија од ситници се прават големи работи, рече Анѓушев. Во однос на реконструкција на Владата никој освен премиерот нема право да разговара, изјави Анѓушев.

По информациите кои ги демантираше ЕДС дека зеле пари од УЈП за ФЕНИ, Анѓушев изјави дека станува збор за класични лажни вести, тие кои ги продуцираат нив треба да се запрашаат од какви побуди го прават тоа. Ме радува фактот што ФЕНИ е пример за успешно завршен стечај не само во Македонија туку пошироко и во регионот, а вработените денеска работат и земаат плата над 500 евра, сите доверители или најголемиот дел од нив се исплатени.Ги охрабрувам сите кои ценат дека имаат валидни докази да ги приложат,ако не го направат тоа а сега гледаме дека се извинуваат, ќе преземеме соодветни тужби, рече Анѓушев. За ветувањето за 15 % поврат на ддв, за економските политики на Владата, за уставните измени ,случувањата во најголемата опозициска партија и има ли и со кого анимозитет вицепремиерот за економски прашања Анѓушев, но и други актуелни теми погледнете го најновото издание на „Само Вистина“

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во Прилеп потсети на времето на Груевски и рече дека не смееме да се вратиме назад.

Пендаровски ги повика прилепчани да гласаат во вториот круг на изборите за него, зашто само со концептот Зедно може да се оди напред кон ЕУ и НАТО.

Големи шумски пожари пустошат низ Норвешка (ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од домовите поради големите шумски пожари на северот на Норвешка.

Само во малото гратче Сокндал се евакуирани 150 домаќинства , каде пшожарот во тој регион беснее од вчера. Пожарникарите велат дека пожарите и натаму се надвор од контрола , поради силниот ветар што го разгорува.

Норвешките власти се загрижени поради пожарите , не само за уништените големи површини под шума , туку зашто никогаш претходно немало шумски пожар во овој период од годината , особено на северот , каде претходните години се уште имало снег.   

Оштетени голем број објекти при деактивирање на бомба од Втората светска војна

Во германскиот град Регенбург денеска беше деактивирана биомба од Втората светска војна на самото место .

Неколку илјади жители во тој дел на Регенбург биле евакуирани , пред да се изврши контролираната детонација на бомбата тешка 250 килограми. Од полицијата соопштуваат дека при детоинацијата на бомбата се оштетени голем број станови и фасади на деловни и стопански објекти во околината.

Бомбата била најдена во близина на пристѕаништето на реката Дунав , а експлодирала во раните утрински часови . Поради оштетениот дел за активирање , не било возможно бомбата да се пренесе на друго место , а детонацијата се слушнала во целиот град.

Жителите негодуваат зашто речиси секојдневно при градежни работи се наоѓаат неексплодирани бомби од Втората светска војна.

притисни ентер