Вучиќ индиректно призна дека Србија нема суверенитет во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска индиректно призна дека Србија нема суверенитет во Косово и изјави дека го погодило ,,лошото мешање” на Српската православна црква во политиката.

Тој запраша каков суверенитет да чува Србија на Косово , какво што преку соопштение вчера побара СПЦ од државниот врв.

,,Велите дека чуваме целосен суверенитет , а моето прашање до вас е : Кој суверенитет? , ги праша Вучиќ новинарите , коим известуваа од самитот на Европската народна партија во Хелсинки , каде придружно членство има и партијата на Вучиќ СНС.   

Тој рече дека ,,територија , народ, војска и полиција” се основни елементи за суверенитет на една држава и праша ,, што од тоа Србија има на Косово?”

Српскиот претседател нагласи дека за него најбитни се луѓето на Косово и дека би било неодговорно да Србија воведува војска и полиција на Косово.

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во Прилеп потсети на времето на Груевски и рече дека не смееме да се вратиме назад.

Пендаровски ги повика прилепчани да гласаат во вториот круг на изборите за него, зашто само со концептот Зедно може да се оди напред кон ЕУ и НАТО.

Големи шумски пожари пустошат низ Норвешка (ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од домовите поради големите шумски пожари на северот на Норвешка.

Само во малото гратче Сокндал се евакуирани 150 домаќинства , каде пшожарот во тој регион беснее од вчера. Пожарникарите велат дека пожарите и натаму се надвор од контрола , поради силниот ветар што го разгорува.

Норвешките власти се загрижени поради пожарите , не само за уништените големи површини под шума , туку зашто никогаш претходно немало шумски пожар во овој период од годината , особено на северот , каде претходните години се уште имало снег.   

Оштетени голем број објекти при деактивирање на бомба од Втората светска војна

Во германскиот град Регенбург денеска беше деактивирана биомба од Втората светска војна на самото место .

Неколку илјади жители во тој дел на Регенбург биле евакуирани , пред да се изврши контролираната детонација на бомбата тешка 250 килограми. Од полицијата соопштуваат дека при детоинацијата на бомбата се оштетени голем број станови и фасади на деловни и стопански објекти во околината.

Бомбата била најдена во близина на пристѕаништето на реката Дунав , а експлодирала во раните утрински часови . Поради оштетениот дел за активирање , не било возможно бомбата да се пренесе на друго место , а детонацијата се слушнала во целиот град.

Жителите негодуваат зашто речиси секојдневно при градежни работи се наоѓаат неексплодирани бомби од Втората светска војна.

притисни ентер