Судска забрана за дизел возила и во Келн и Бон

Германските градови Келн и Бон до април 2019 ќе мора да воведат целосна забрана за сообраќај на дизел возила .

Во образложението на Управниот суд во Келн се наведува дека предолго се очекуваа мерките за заштита на воздухот од загадување , така што сега мора де се воведе ваква ригорозна мерка.

Мерката се однесува на возила до регулативата Еуро 4 , а од септември и за автомобили со ознака Еуро 5.

За забраната во вие два града се избори Здружението за заштита на животната средина , кое на сличен начин доби судски пресуди за забрана и во другите поголеми германски градови.

По нивна иницијатива е воведена забрана за дизел возила и во Берлин, Франкфурт, Хамбург и Штутгарт за да се намали нивото на азотни оксиди.

Истражување: 90 проценти од загадувањето е од домаќинствата

Уште минимум седум години граѓаните ќе се гушат во канцерогени честички.

Тригодишното истражување на професори и научници покажало дека најголемите „виновници“ за загадувањето се домаќинствата – со дури 90 проценти, наспрема автомобилите со само 10 проценти.

Мерките кои ги предлагаат треба да дадат видливи резултати дури во 2025 година.

Наспроти предупредувањата на научниците, градските власти се пофалија со 25 мерки кои изминатава година ги реализирале а за тоа одвоиле рекордно високи буџетски средства.

Индустриските погони иако подеднакво важни, сепак не биле предмет на обработка во истражувањето.

И покрај долгата низа на мерки, сите се долгорочни и ниту една не би можела да се спроведе уште денес.

Шахпаска:Со реформите на социјалната заштита обезбедуваме праведност и подобар живот за сите

Градиме фер и социјално праведно општество на еднакви граѓани.

Со реформите на системот на социјална заштита и мерките во Буџетот за 2019 обезбедуваме сериозно зголемување на расположливиот доход во семејствата, социјална праведност и подобар живот за сите граѓани.

Воведуваме загарантиран минимален приход и „семеен пакет на права" во износи значително поголеми од досегашната парична поддршка на социјално загрозените лица.

Примателите на социјална помош добиваат зголемен приход и до 300 отсто.

Истовремено, се олеснува пристапот до надоместокот на 24 000 домаќинства кои во моментот се приматели на социјална помош, но се создава можност да бидат опфатени и дополнителни 11.000 домаќинства.

Се воведува образовен и детски додаток за повеќе од 60.000 деца.

Новиот систем на социјална и детска заштита има за цел најголема помош да им се пружи на најранливите категории сограѓани.

Неговото спроведување ќе придонесе за извлекување на најранливите граѓани, но и на децата од сиромаштија.

Паралелно со ова, ќе се спроведат интензивни мерки за подготовка и активација на овие категории граѓани на пазарот на труд.

Воведувањето и спроведувањето на реформираниот систем на социјална и детска заштита во наредната година значи обезбедување на дополнителни 2,2 милијарди денари по овој основ, пари кои ќе се вратат назад, кај граѓаните.

Ова, почитувани, се само дел од мерките во полето на социјалната заштита кои имаат за цел да ја унапредат социјалната праведност, но и трајно да извлекуваат од сиромаштија.

Предлог Буџетот за 2019 наскоро ќе влезе во собраниска процедура. Повикуваме на конструктивна дебата за натамошни подобрувања во интерес на граѓаните.

Продолжуваме посветено да работиме на мерките што обезбедуваат повеќе пари и повисок животен стандард за сите граѓани.

Јагода Шахпаска, пратеничка на СДСМ и коалицијата

Вучиќ: Груевски со лична карта и унгарски дипломати преку 4 граници до Будимпешта

Српскиот претседател Александар Вучиќ, една недела по бегството на екс премиерот Никола Груевски,  ги откри деталите за тоа како Груевски патувал низ земјите од соседството.

Во интервју за српските медиуми Вучиќ кажа дека тие немале правна обврска да го застанат Груевски, бидејќи за него немало меѓународна потерница, а српскиот претседател, за првпат спомна и инволвираност на унгарски дипломати во бегството на екс премиерот.

Според сознанијата на српските власти, Груевски ја напуштил Македонија ноќта меѓу саботата и неделата.

Вучиќ потоа откри дека уште во амбасадата во Тирана, Груевски побарал азил, а врз основа на тоа добил т.н. пасаван, односно патен лист, за напречено да може да биде трансфериран до Унгарија. Со документите преку граничниот премин Божај со возило на унгарската аабасада влегол во Црна Гора во неделата вечерта околу 19 часот, а истата вечер околу 22 и 30, Груевски влегол во Србија. Потоа, според тоа што го откри Вучиќ, без застанување Груевски исто така со возило на унгарските власти, стигнал до граничниот премин Хоргош и утрото околу 5 часот во понеделникот влегол на унгарска територија.

„Барате од Србија да апсиме лице за кое нема потрага и потерница, тоа го сакате од Србија, што сме ние, диво племе, дива земја да апсиме луѓе за кои не е распишана ни потрага, а не меѓународна потерница, тоа ли го очекувате, наместо да се прашате кого сте пуштиле и зошто толку сте чекале за да ја распишете потерницата.“  – изјави претседателот на Р. Србија, Александар Вучиќ.

Според Вучиќ, главното прашање во случајот е како Груевски успеал да избега од Македонија и зошто се чекаше неколку дена за распишување на потерница.

притисни ентер