Екс премиерот Груевски ќе чека нов термин за отслужување на казната затвор

Експремиерот Никола Груевски ќе чека нов термин да се јави во затворот во Шутка за извршување на двегодишната затворска казна, која му беше досудена за набавката на луксузниот Мерцедес.

Според упатниот акт, тој требаше најдоцна до денеска да се пријави во затворот, но поради поднесените жалби до Кривичниот суд за одложување на затворската казна терминот се пролонгира.

Од Судот велат дека рокот за поднесување на жалбите истекува денеска, а досега почнале да пристигаат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски, а се чека и личната жалба од него, по што ќе почне да тече рокот од три дена во кој Кривичниот совет ќе треба да одлучи дали ќе го одложи издржувањето на казната.

Ова е предвидено во членот 91 од Законот за извршување на санкциите.

Имајќи го во предвид членот 91 од Законот за извршување на санкциите значи дека Кривичниот совет по жалбите на Груевски мора да одлучи најдоцна до понеделник, но одлуката може биде донесена и утре. Во случај доколку тие ги одбијат жалбите, експремиерот ќе мора да оди во затворот во Шутка.

Каква одлука и да биде донесена, Груевски ќе може да се жали и до Врховниот, откако предметот ќе биде комплетиран во Кривичниот суд. Меѓутоа, овој процес нема да го одложи евентуалното влегување во затвор на експремиерот.

Како можна опција од вчера се актуелизираше и алатката за помилување со која може да располага претседателот Иванов.  Ова се наметна по вчерашниот протест за “Правда за Груевски” кој се одржа пред Кривичнит суд, во кој демонстрантите побараа од претседателот да го запре, како што велат, политичкиот прогон.

Премиерот Заев денеска не сакаше да го коментира барањето на демонстрантите, рече дека не верува оти ќе се случи амнестија.

Вчера собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања донесе одлука за одземање на мандатот на Груевски, но најавите на двете опозициски пратенички групи дека ќе гласаат „против“ на пленарната седница, која ќе се одржи утре, укажуваат на тоа дека нема да има двотретинско мнозинство за Груевски да остане без пратеничката функција.

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во Прилеп потсети на времето на Груевски и рече дека не смееме да се вратиме назад.

Пендаровски ги повика прилепчани да гласаат во вториот круг на изборите за него, зашто само со концептот Зедно може да се оди напред кон ЕУ и НАТО.

Големи шумски пожари пустошат низ Норвешка (ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од домовите поради големите шумски пожари на северот на Норвешка.

Само во малото гратче Сокндал се евакуирани 150 домаќинства , каде пшожарот во тој регион беснее од вчера. Пожарникарите велат дека пожарите и натаму се надвор од контрола , поради силниот ветар што го разгорува.

Норвешките власти се загрижени поради пожарите , не само за уништените големи површини под шума , туку зашто никогаш претходно немало шумски пожар во овој период од годината , особено на северот , каде претходните години се уште имало снег.   

Оштетени голем број објекти при деактивирање на бомба од Втората светска војна

Во германскиот град Регенбург денеска беше деактивирана биомба од Втората светска војна на самото место .

Неколку илјади жители во тој дел на Регенбург биле евакуирани , пред да се изврши контролираната детонација на бомбата тешка 250 килограми. Од полицијата соопштуваат дека при детоинацијата на бомбата се оштетени голем број станови и фасади на деловни и стопански објекти во околината.

Бомбата била најдена во близина на пристѕаништето на реката Дунав , а експлодирала во раните утрински часови . Поради оштетениот дел за активирање , не било возможно бомбата да се пренесе на друго место , а детонацијата се слушнала во целиот град.

Жителите негодуваат зашто речиси секојдневно при градежни работи се наоѓаат неексплодирани бомби од Втората светска војна.

притисни ентер