Концерт во чест на Никола Бадев во Кавадарци

Концерт во чест на доајенот на македонската народна песна, Никола Бадев, се одржа синоќа во Домот на културата "Иван Мазов-Климе" во Кавадарци. 

Настанот беше во рамките на одбележувањето на стогодишнината од неговото раѓање. 

 -Бадев е еден од најпознатите пеачи на изворни македонски песни. Амбасадор на нашата убава македонска песна, која со неговиот кадифен глас ја проширил надвор од нашите граници. Никој не можел да остане рамнодушен кога ги слушал неговите песни кои допирале длабоко до срцата и душата на секој, кој знаел да ги почуствува. Освен како пеач, Никола Бадев бил познат и како собирач на народни песни, а во 2006 година е издадена и збирка, промовирана на концерт одржан во чест на големиот великан на народната песна, рече Марија Михова, историчар во Музејот. 

Првиот настап го имал во Радио Скопје во 1948 година. 

-Оттогаш, тоа ретко грло ги испеало познатите најлирски песни, пеел за копнежот на вљубените, оживувал ликови и војводи. За своите 58 години живот, стана вистински народен уметник, кој самиот рекол "Песната е мојот живот". "Параходот" стана негова лична карта и химна на Кавадарци. Во 1976 година Никола Бадев замина од овој свет,  а со својата интерпретација остави неизбришливи траги во нашето творештво, ги испеа најлирските песни, ги разбуди најдлабоките чувства на слушателите и како птица го прелета светот на кој му раскажа дека на Балканот постои еден народ, мал по бројност но голем по своето културно, уметничко и историско богатство, нагласи Михова. 

Сето она што во животот, додаде, не можело слободно да се каже, што требало да се премолчи и што морало да се преживее во себе, го нашло своето место во песната. "Песната, за Македонија е молитва, огледало на нејзината душа, нејзината воздишка".

На концертот настапија професорот Радица Костадинова со  "Ми заплакало селото Ваташа",  Трио Гранде со "Параходот" и "Тешка беше нашата разделба", групата  "Мањифико" со песните "Мајка на Марика думаше" и "Многу е тешко верно да љубиш", Пензионерскиот хор "Елегија" општина Центар- Скопје со песните "Праша ли Тимке мајка ти" и "Не се бели Маре мори", пејачката група "Лоза" при Здружение на пензионери од Кавадарци со песните "Вино пијам ем ракија" и "Ах мори Маро девојче", Блаже Богев со  "Деспа стои на Дунава", Петре Пењушков со  "По фабриките на Германија", Марјан Ѓорѓиовски со "Ацано млада невесто", Трајче Спанџов со "Гина,Гина". На самиот крај настапи КУД  "Никола Бадев" – Цвета Спанџова и сите учесници ја изведоа песната "Никола Бадев , легендо славна".

Чествувањето  беше реализирано на иницијатива и во соработка на музејот со градоначалникот Митко Јанчев, локалната самоуправа, Домот на културата, пензионерското здружение, најблиските на Бадев. Претходно, во новиот музеј беше отворена Спомен соба за Бадев. /МИА

Два товарни брода се уште горат во Црното море, има загинати и повредени

Тела на над десетина загинати и повредени морнари досега се извлечени од водите на  Керчинскиот теснец од два брода што пловат под знаме на Танзанија.

На бродовите се појавил пожар  откако на едниот од нив се случила експлозија, соопштија од руската федерална агенција за поморска и речна пловидба.

Во соопштението се посочува дека експлозијата се случила на брод што превезувал гас, по што членови на екипажот на пловилото почнале да скокаат во вода, бегајќи пред огнот.

Засега нема информации за причините на експлозијата и како пожарот се проширил на двата брода.

Според агенцијата, на двата брода имало триесетина  членови  на екипажите.

СДСМ: Процесот на деинституционализација дава резултати, веќе нема деца во Домот 11 Октомври

Започнатиот процес на деинституционализација од страна на Министерството за труд и социјална политика се спроведува успешно и дава сериозни резултати.

Во Домот за деца без родители 11 Октомври во Скопје, веќе нема сместено ниту едно дете. Од пред неколку дена тие се сместени во 4 мали групни домови и згрижувачки семејства.

Претходно, пред околу четири месеци целосно беше трансформиран и домот „25 Мај" и сите 25 деца сега живеат во 5 мали групни домови во Скопје и сите се вклучени во редовниот образовен процес.

До крајот на 2018 година од Специјалниот завод „Демир Капија" беа извадени сите деца до 18 години денес тие се сместени во мали групни домови каде што добиваат 24 часовен надзор и им е пружена сета потребна поддршка.

Досега, преку проектот за деинституционализација бројот на деца сместени во институции е намален за 60 отсто.

Заложбите на владата предводена од СДСМ и надлежното министерство се до 2020 година да нема повеќе деца под 18 години кои ќе бидат сместени во институции.

За таа цел процесот на деинституционализација продолжува и во следниот период. /МИА

ВМРО-ДПМНЕ: Заев бега од распишување предвремени парламентарни избори

Десет дена Зоран Заев се крие и бега од распишување на предвремени парламентарни избори заедно со редовните претседателски.

Заев замина на луксузно зимување во Германија каде смислува причини зошто не треба да излезе на избори и да се соочи со гневот на народот за неговите антидржавни политики. Оправдувањата дека ќе биле закочени реформите се смешни и провидни. Реформи немаше две години, а уште помалку ќе има во месеците кога нема да работи Собранието и политичките субјекти ќе бидат фокусирани на кампањата. Реформи немаше ниту во здравството, образованието, економијата, екологијата или кој било ресор што немаше никакви допирни точки со капитулантските преговори за распродажба на името.

Вистината зошто Заев и СДСМ бегаат од избори не се наводните реформи. СДСМ и Заев бегаат затоа што знаат дека губат. Граѓаните не го поддржуваат СДСМ и Заев.

Граѓаните не ги оправдуваат антидржавните политики на СДСМ и истите ќе ги казнат. СДСМ нема легитимитет ниту за промена на уставното име, ниту за неуставниот закон за двојазичност. СДСМ нема легитимитет за ништо што прави. СДСМ треба да се охрабрат и да распишат избори за да го проверат сопствениот легитимитет и кредибилитет.

Изборите се единствениот излез од оваа криза во која ја втурнаа државата.

Државата е потоната во црнила. Здравството е девастирано, образованието во хаос, земјоделието на колена, а безбедноста нарушена. Република Македонија губи на секое поле. Граѓаните се понижени.

Сите  ветувања кои ги дадоа се испоставија како огромни лаги. Ветуваа дека ќе го решат проблемот со загадувањето, сега две години подоцна ништо од тоа што го ветуваат не реализираа.

СДСМ мора да си замине. Република Македонија не смее да продолжи да тоне. Граѓаните заслужуваат подобра иднина. /МИА

притисни ентер