Дете скелет, цената на војната во Јемен (вознемирувачки фотографии)

Детето е едно од пет милиони други деца кои се на чекор до смртта поради војната во Јемен

Гладно но преслабо за да плаче, ова преслабо дете е едно од петте милиони деца кои се на работ на преживување поради кризата со храна во Јемен.

Војната во Јемен е прогласена за најстрашната хуманитарна криза досега.

Тригодишниот конфликт помеѓу Јемен и Саудиска Арабија остави многу гладни и жедни жители.

Лоциран на брегот на Црвеното Море, градот Ходеида е контролиран од бунтовниците и е под блокада од Саудиска Арабија и неговите сојузници.

Невладините организации велат дека храната е “оружје за војување“ во Јемен.

Војната во Јемен започна во 2015 година и досега 10 000 цивили загинале.

Стартуваше акцијата „нула глад“

Убаво е кога некој ќе помисли на другиот, дали има денеска да јаде, раскажува Нашиде Јашар од како го зема пакетот со храна. 

 Семејството на Нашиде брои осум луѓе, живеат од социјална помош. За нив најважно е да има храна, барем еднаш дневно да јадат возрасните, а децата и два пати. За нив се друго е луксуз во животот.

Нашиде со уште стотина семејства денеска  пред просторите на ЈП „Паркинзи на општина Центар“  земаа пакети донирани од страна на фирмите,  во организација на градоначалникот на Центар Богдановиќ и Здружението „Банка за храна“ во акцијата “Нула Глад“.

Нашиде седна да одмори и од болеста и од маките, изгубила многу добивала малку. „Но никогаш не ја изгубив насмевката“, вели 60 годишната Нашиде.

Оваа акција има интерес да се преземе и во другите градови со апел никој да не остане гладен и во Македонија да има „Нула Глад“. 

„Турнирот на медиуми 2018“, познати полуфиналистите

По третиот ден на „Турнирот во мал фудбал на медиумите 2018“, во организација на Спортското радио 90,3  познати се четирите учесници во полуфиналето.

Во денешните последни натпревари по групи  Канал 5 ја совлада ТВ Шења со 4:1, 1 ТВ беше подобра од Сител со 2:1 и Алфа го победи тимот на МТВ 2 со 2:0.

Познати се екипите кои ќе играат во денешните ½ финални средби . Според распоредот попладбнево по 17 часот ќе играат МРТВ – МТВ 2, а од 17.40 часот Спортско радио 90,3 против екипата на АЛФАТВ.

Денес се играат уште неколку ревијални натпревари меѓу „петлињата“ од неколку фудбалски школи од СКопје , но вечерва по 18 часот ќе играат и ОУ од неколку општини од Скопје.

Натпреварите се играат во малата сала на СЦ „Јане Сандански“, а влезот е слободен.

Фото: „Жешката Алекс

Како да и се одолеа на преубавата Алекс Фалон??

Алекс е обична девојка од Лос Анџелес која одлично знае како да го привлече вниманието на мажите, но секако и припадничките на женскиот пол.

Одговорот е во провокативните фотки.

притисни ентер