Дали упатството на АВМУ има поголема правна сила од одлуката на Собранието?

Само што започна кампањата за референдумот Агенцијата за аудио и аудио медиумски медиумски услуги веќе почна да испраќа предупредувања до медиумите.

Само што започна кампањата за референдумот Агенцијата за аудио и аудио медиумски медиумски услуги веќе почна да испраќа предупредувања до медиумите. Според нив не се почитува максимално дозволеното време за јавна пропаганда. Агенцијата потсетува дека Упатството за медиумско претставување за време на референдум предвидува најмногу четири и пол минути на секој реален час пропаганда „ЗА“ и исто толку за пропаганда „Против“, односно вкупно девет минути на секој реален час.

Но, Канал 5 телевизија и другите електронски радиодифузери јавно прашуваат кое упатство да го следат. Дали тоа на агенцијата или на Собранието на Македонија инсистира на 59% од повластеното рекламно време? Дали Упатството на АВМУ има поголема правна сила од Одлуката на Законодавниот Дом на Македонија?

Друго прашање кое се отвора е како АВМУ дозволува рекламирање и на кампања бојкотирам во повластено време , кога за тоа не постои никаква правна основа, со оглед на фактот што опциите  кои им се на располаѓање награѓаните се  ЗА и ПРОТИВ?

За жал овој правен расчекор не и помага ниту на Агенцијата ниту на медиумите кои можат да бидат казнети само  поради нејаснотиите на правната легислатива , а најголемата штета им се прави на граѓаните, кои  заслужуваат вистинска и точна кампања имајќи го во предвид заначењето на референдумот.

Трамп: Кинескиот претседател Си Џинпинг се однесува „многу одговорно”

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека верува оти кинескиот претседател Си Џинпинг се однесува „многу одговорно”.

Во врска со протестите во Хонг Конг, почнати заради предложениот закон за екстрадиција што ќе овозможи жителите на автономниот регион да бидат испорачувани на судење во Кина.

-Во моментов работиме на трговските договори. Ќе видиме што ќе се случи, рече американскиот претседател пред новинарите во Белата куќа, пред средбата со пакистанскиот премиер Имран Кан.

Хонг Конг веќе два месеца е средиште на понекогаш насилни протести, Што е најголема криза откако Британците во 1997 година и го вратија овој град на Кина.

Денеска ќе се знае новиот британски премиер

Конзервативците се изјаснуваа меѓу поранешниот градоначалник на Лондон и актуелниот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон и Џереми Хант.

Околу 160.000 членови на британската владејачка конзервативна партија вчера попладне го завршија гласањето за нов лидер на партијата, кој воедно и ќе ја наследи Тереза Меј на премиерската функција, а резултатот од изјаснувањето денеска ќе биде соопштен.

Според анкетите, Џонсон, кој вети дека Велика Британија ќе ја изнесе од ЕУ со или без договор,  е фаворит во оваа изборна трка, пренесуваат американските медиуми.

Царовска ќе разговара со директорите за зголемување на платите на вработените во градинките

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ќе се сретне со директорите и вработени во детските градинки. 

Царовска ќе разговара со директорите за зголемување на платите на вработените во градинките информираат од ресорното министерство.

притисни ентер