Ужас на најголемото градилиште во Белград – загинаа инжинер и геодет (ВИДЕО)

Инжинер и геодет загинаа при пад од 22 кат на најголемото градилиште во Србија , ,,Белград на вода”.

Утрово во Белград се случи страшна несреќа кога двајца вработени паднаа од 22 кат на зграда во изградба. Едниот имал околу 20 , а другиот околу 40 години . Нема официјални детали за несреќата , но според очевидците пропаднала привремената плоча , поставена пред да се излее бетонската.

Загинатите се инжинер и помошник на геодетот , кои биле соработници на компанијата Страбаг .

Паднале од највисоката платформа на 22 кат , на врвот на зградата.

Од компанијата Страбаг велат дека работниците ја прошле обуката за работа на високоградба и дека ја имеле потребната опрема.

Денеска ќе се знае новиот британски премиер

Конзервативците се изјаснуваа меѓу поранешниот градоначалник на Лондон и актуелниот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон и Џереми Хант.

Околу 160.000 членови на британската владејачка конзервативна партија вчера попладне го завршија гласањето за нов лидер на партијата, кој воедно и ќе ја наследи Тереза Меј на премиерската функција, а резултатот од изјаснувањето денеска ќе биде соопштен.

Според анкетите, Џонсон, кој вети дека Велика Британија ќе ја изнесе од ЕУ со или без договор,  е фаворит во оваа изборна трка, пренесуваат американските медиуми.

Царовска ќе разговара со директорите за зголемување на платите на вработените во градинките

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ќе се сретне со директорите и вработени во детските градинки. 

Царовска ќе разговара со директорите за зголемување на платите на вработените во градинките информираат од ресорното министерство.

Самостојна изложба со иконографскa резба на Мирче Аврамоски

Прва самостојна изложба на иконографска резбарија на Мирче Аврамоски ќе биде отворена вечерва во Уметничката галерија во Тетово.

Ќе бидат претставени 40 икони изработени со резба на ореово дрво кои се дело на 34-годишниот Аврамоски.

Иконите ќе бидат изложени една недела, односно до следниот вторник, 30-ти август. /МИА

притисни ентер