Биковите сеат страв во Памплона (ФОТО)

Илјадници туристи и домашни жители веќе петти ден си ја испробуваат среќата во надеж дека нема да бидат прободени.

Речиси една недела трае фестивалот во Памплона , а секој ден се зголемува бројот на авантуристи кои трчаат по патеката долга 823 метри со цел да ги избегнат острите рогови на биковите низ тесните улички .

По патеката се пуштаат по шест бикови и шест волови кои ги бркаат туристите и домашните авантуристи. Тие носат бели кошули или маици и бели панталони , а на вратот имаат црвени шамии.

Трката привлекува и по милион туристи на фестивалот во памплона , каде се одржуваат и концерти на традиционална музика и гастрономски натпревари. Досега има неколкумина полесно повредени и еден е прободен со потешки повреди .

Од 1923 до сега загинале 15 лица , а секоја година бројот на повредените се движи меѓу 200 и 300.

Дете скелет, цената на војната во Јемен (вознемирувачки фотографии)

Детето е едно од пет милиони други деца кои се на чекор до смртта поради војната во Јемен

Гладно но преслабо за да плаче, ова преслабо дете е едно од петте милиони деца кои се на работ на преживување поради кризата со храна во Јемен.

Војната во Јемен е прогласена за најстрашната хуманитарна криза досега.

Тригодишниот конфликт помеѓу Јемен и Саудиска Арабија остави многу гладни и жедни жители.

Лоциран на брегот на Црвеното Море, градот Ходеида е контролиран од бунтовниците и е под блокада од Саудиска Арабија и неговите сојузници.

Невладините организации велат дека храната е “оружје за војување“ во Јемен.

Војната во Јемен започна во 2015 година и досега 10 000 цивили загинале.

Џиновски зеленчук (видео)

Човекот кој го одгледува зеленчукот изјавил дека тој расте многу поради тоа што ги милува своите растенија

Градинарот Крис Еванс, изјавил дека тој постојано го милува својот зеленчук и поради тоа плодовите на истиот се многу поголеми од вообичаениот зеленчук.

Таа техника ја употребувам веќе подолго време и резултатот и видлив, изјавил Крис.

Скокање од зграда со параглајдер (вознемирувачко видео)

Човек скокна од зграда со параглајдер но ветрот предизвика проблеми.

Шокантно видео од скокот со параглајдер од една зграда во Норвешка. Џон Мајкл скокна од 19 кат, но не успеа да го отвори целосно параглајдерот и удри во земјата со голема брзина.

Поради силниот удар, Џон ги скршил двете нозе и бил пренесен во болница каде што заздравува.

притисни ентер