Коѕијас во посета на САД на средби со Помпео, Болтон и Гутереш

Според грчките медиуми, преговорите за името ќе бидат една од темите на агендата разговори на средбите на Никос Коѕијас.

Со американски државен секретар, Мајк Помпео, со советникот за национална безбедност, Џон Болтон и со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ќе оствари средби шефот на грчката дипломатија за време на неговата посета на САД, соопштуваат од грчкото МНР.

Според грчките медиуми, преговорите за името ќе бидат една од темите на агендата разговори на средбите на Никос Коѕијас.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, според официјалната програма, Коѕијас утре ќе се сретне со новиот американски државен секретар, Мајк Помпео, ќе разговараат за билатерална соработка и прашања што се од регионален интерес со акцент на Блискиот исток. Додека пак претходно ќе оствари средба со помошниот државен секретар Вес Мичел.

Во вторник ќе разговара со советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, а ќе има контакти и со лидерите на двете законодавни тела на САД, меѓу кои со копретседателите на „Congressional Hellenic Caucus”  и „Congressional Hellenic Israeli Alliance”.

Текот на преговорите за името и кипарското прашање ќе бидат главните теми, според грчкото МНР, на средбата на Никос Коѕијас со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, закажана за во среда.

Во четврток и петок, како што веќе објави МИА, во Њујорк, шефовите на македонската и на грчката дипломатија ќе одржат средба со медијаторот Метју Нимиц.

Весникот „Елефтерос типос“ пишува дека Коѕијас започнува маратонски дипломатски активности во траење од речиси две седмици. Од САД, тој, според весникот, ќе замине за Брисел, а оттаму за Германија. 

Четири жртви во невремето на Крит

Припадниците на грчката спасувачка служба пронашле тела на четири лица во автомобил , носен од надојдените води.

По силното невреме што викендов го зафати островот Крит , четири лчица исчезнаа. Денеска спасувачите ги нашле четирите тела на патниците и возачот во еден дол , каде надојдените води го одвлекле автомобилот.

Противпожарната служба официјално соопшти дека телатас е најдени во автомобил , потонат во реката Герапотамос.

Прв пат по десет години и во Лас Вегас падна снег (ВИДЕО)

И во Лас Вегас , каде температурата ретко паѓа по 10 степени , денеска паѓа снег.

Прв пат по повеќе од еесет години падна снег во Лас Вегас . Според метеоролозите , снегот го донел студен воздушен бран , формиран на мала височина.

Предвидуваат дека во среда ќе има нови врнежи од снег во Лас Вегас.

„Само Вистина“ со Агим Јонуз и Страшо Ангеловски

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа  Агим Јонуз и Страшо Ангеловски

Ангеловски за писмото од Коневски до Мицкоски: Бидејќи искрено ме интересираат сериозни работи немам време да читам несериозни обраќања на членови на политичка партија.

Јонуз: Секој кој мисли дека има некој кој ќе почне демонтажа на нелегитимната власт е апсурд. Било кој да победи тоа ќе биде плод на исценирана работа или однапред договорена.

Јонуз: Процесот е конструктивен бидејќи за прв пат границите еднаш засекогаш се обезбедени на Република Македонија.  Сите елементи на кои темели спротивната опција кон која клони и Ангеловски се апсурд.

Ангеловски: Не знам дали се лажете себеси или ја лажете целата јавност. Албанците во 1991 го бојкотираа референдумот.

Јонуз: Среќен сум конечно зашто по 27 години државата фати курс во правец  и што нема повеќе да се занимаваме со војводи со Гоце Делчев и Скендербег.

Ангеловски: Зошто ви пречи нашето македонско минато. Зошто со цинизам зборувате за нашите револуционери и за херој на македонскиот народ.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само вистина"

притисни ентер