Владата одговори Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Македонската Влада останува на предлогот Република Илинденска Македонија  бидејќи е име со  временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис.

 Кој ги задоволува двете страни, стои во соопштението испратено по одбивањето на предлогот од Грција. Владата ќе ги продолжи разговорите со грчаката се до изнаоѓање дефинитивно решение на 25-годишниот спор.

-Со ова име, се прави целосно разграничување со регионот Македонија во Грција. Разграничување од секој аспект. Илинденското востание е заедничка борба на нашиот мултиетнички народ за социјални права и слободи. И нема никакви територијални аспирации према ниту една соседна земја, вклучително и Грција. Тоа е истата борба, и во 1903 и во 1944 година. Република Македонија и граѓаните на Република Македонија немаат никакви територијални претензии и ги потврдуваат неменливоста на границите и почитувањето на наследството на грчкиот народ и Грција.

Вчера на лидерската средба премиерот Заев изјави дека Република Илинденска Макдонија е решение кое води напред и побара поддршка од граѓаните.

Опозицискиот лидер Мицковски рече дека не прифаќаат промена на Уставот....

Претседателот Иванов побара договорот да му биде доставен во писмена форма.

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс во телефонскиот разговор со  грчкиот премиер Алексис Ципрас.– го охрабрил да продолжи да работи со премиерот Заев за взаемно прифатливо решение. Пенс и Ципрас се согласиле дека пред Атина и Скопје се отвора „историска можност да го решат ова прашање“ и оти „времето е од големо значење“.

Решавањето на овој спор ќе помогне за стабилноста и мирот во регионот, стои во соопштението на Белата куќа.

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во Прилеп потсети на времето на Груевски и рече дека не смееме да се вратиме назад.

Пендаровски ги повика прилепчани да гласаат во вториот круг на изборите за него, зашто само со концептот Зедно може да се оди напред кон ЕУ и НАТО.

Големи шумски пожари пустошат низ Норвешка (ВИДЕО)

Стотици луѓе се евакуирани од домовите поради големите шумски пожари на северот на Норвешка.

Само во малото гратче Сокндал се евакуирани 150 домаќинства , каде пшожарот во тој регион беснее од вчера. Пожарникарите велат дека пожарите и натаму се надвор од контрола , поради силниот ветар што го разгорува.

Норвешките власти се загрижени поради пожарите , не само за уништените големи површини под шума , туку зашто никогаш претходно немало шумски пожар во овој период од годината , особено на северот , каде претходните години се уште имало снег.   

Оштетени голем број објекти при деактивирање на бомба од Втората светска војна

Во германскиот град Регенбург денеска беше деактивирана биомба од Втората светска војна на самото место .

Неколку илјади жители во тој дел на Регенбург биле евакуирани , пред да се изврши контролираната детонација на бомбата тешка 250 килограми. Од полицијата соопштуваат дека при детоинацијата на бомбата се оштетени голем број станови и фасади на деловни и стопански објекти во околината.

Бомбата била најдена во близина на пристѕаништето на реката Дунав , а експлодирала во раните утрински часови . Поради оштетениот дел за активирање , не било возможно бомбата да се пренесе на друго место , а детонацијата се слушнала во целиот град.

Жителите негодуваат зашто речиси секојдневно при градежни работи се наоѓаат неексплодирани бомби од Втората светска војна.

притисни ентер