Хан за „Та Неа“: Може да се најде решение на името, но важен е и квалитетот на договорот

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан е убеден дека решение за името е можно да се постигне, дека софија не би била одлучувачката точка за тоа, но она што било важно за процесот бил квалитетот на договорот.

Ставот на Хан е дел од интервјуто за грчкиот весник ,, Та Неа,, објавено под насловот ,, Изводливо решение дури и во Софија,, во кое на оваа тема меѓу другото вели.

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизијата на уставот и тие две прашања се од суштинско значење за Грција а другата страна треба да направи отстапки вели заменикот на Коѕијас, Јоргос  Катругалос во интервју за радиото,, Практорио Еф-Ем,,.

На тема проблемот со името од македонска страна денеска со став се појави првиот човек на МАНУ Таки Фити според кого македонскиот јазик мора да биде евидентиран онака како што е евидентиран и во обединетите нации како,, Macedonian language,,

Инаку нашето уставно име на флаер за манифестација за дегустација на балканска кујна во Брисел организирана од Европската народна партија чиј член е најголемата грчка опозициона партија нова демократија го предизвикало гневот на Сириза, која преку соопштение ја обвинува нова демократија за отсуството на реакција и за како што се наведувало во соопштението за хипокризија до степен на провокација за едно толку критично прашање.

Ѓукановиќ ја положи претседателската заклетва

Во црногорската престолнина Цетиње со положување на заклетвата  избраниот претседател Мило Ѓукановиќ  официјално ја презема должноста.

Ѓукановиќ претседателската заклетва ја даде пред пратениците од Собранието на Црна Гора.

-Се колнам  во својата чест дека должноста претседател  на Црна Гора ќе ја извршувам совесно и одговорно за доброто на сите граѓани, рече  Ѓукановиќ во заклетвата.

Покрај пратениците , на свечената седница присуствуваа и поранешните претседатели на Црна Гора, премиери и претседатели на парламентот, како и највисоките државни функционери и челници на државните институции.  

Абас повторно примен во болница

Претседателот на Палестина 83- годишниот Махмуд Абас е примен во болница, според анонимен официјален претставник, Абас имал температура.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болница. Ова е третпат во една недела да биде хоспитализиран.

Абас во вторникот имал операција на увото и по неколку часа бил пуштен дома. Вчера повторно беше на кратко во болница.

Резултатите од анализите, како што јави палестинската новинска агенција, пренесувајќи ја изјавата на директорот на болницата, се добри.

Абас има проблеми со срцето, а пред десет години му е дијагностициран рак на простата. Инаку, тој е страстен пушач.

Дамаск ослободен, екстремистите евакуирани

Група екстремисти од Исламската држава се евакуирани од последната енклава под контрола на бунтовниците во близина на Дамаск, со што оваа територија е вратена под контрола на државата.

Сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, соопшти дека автобусите влегле во енклавата по полноќ за да ги превезат борците на ИД и нивните семејства.

Според Ројтерс, автобусите се упатиле во правец на провинцијата Бадија во Сирија, подрачје со мал број на жители , кое се наоѓа источно од престолнината Дамаск.

притисни ентер