ТВ дуел Заев-Мицкоски е можен во секое време, останува да се прецизира времето и локацијата

Премиерот Зоран Заев е подготвен во секое време и на која било национална телевизија да дебатира на сите теми од интерес за јавноста на евентуален лидерски дуел.

Kој апсолутно ќе се случи, а останува само да се прецизира времето и локацијата, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски, по вчерашното барање од лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицковски за ТВ дуел со премиерот.

- Основен принцип на  работата на премиерот Заев е отвореноста и така функционира и Владата. Наназад со години бараме дуел, секогаш сме биле подготвени,  комуницираме двонасочно и како Влада секогаш сме отворени за дуели, дебати, новинарски прашања на прес-конференции, рече денеска Бошњаковски.

Како што напомена, последниот премиерски дуел во државава беше во 1998 година, односно пред цели 20 години.

На редовната прес-конференција Бошњаковски наведе и дека можеби ВМРО-ДПМНЕ се во право оти не е точна бројката за советници на поранешниот премиер Никола Груевски што ја објави вчера Владата, затоа што, како што вели, таа ќе биде многу поголема откако ќе се најдат и обработат податоците за периодот од 2006 до 2010 година.

- Опозицијата излезе со информација вчера дека бројката од 91 можеби и не е точна. Можно е да се во право бидејќи  податоците од 2006 до 2010 година не се обработени, така што сигурно бројката ќе биде многу поголема од 91 советник. Во моментот, со бројот на советници на Никола Груевски од 2010 до 2016, сумата е тројно поголема од советниците на актуелнииот премиер Зоран Заев, што значи  во моментот кога ќе ги најдеме, а ќе ги најдеме документите од 2006  до 2010 година, оваа сума сигурно  ќе биде повеќе од тројно поголема, рече Бошњаковски.

Владината прес-служба вчера објави дека за 91 советник и надворешни соработници на поранешниот претседател на Владата Груевски годишно биле издвојувани 1,73 милиони евра.

Ел Чапо бара ново судење , вели дека поротниците не му биле наклонети

Мексиканскиот нарко – бос, Хоакин Гузман , наречен Ел Чапо побара ново судење од американскиот суд.

Најголемиот мексикански нарко – бос Ел Чапо побара од судот во Њујорк да ја поништи пресудата со која е осуиден за шверц на над еден тон кокаин во САД и да му одобрат ново судење.

Тој вели поради лошото однесување на поротниците му било укинато правото на фер судење. Во поднесокот , адвокатите на Гузман се потпираат на наводите од 20 февруари во Вајс Њуз ,каде неименуван член на поротата изјавил дека најмалку петмина членови ја прекршиле наредбата на судот и ди следеле извештаите во медиумите за 11 неделниот судски процес.

Според тоа, поротниците би можеле да бидат изложени на факти , кои не биле земени во предвид од страна на судот.

Заев и Мицкоски дебатираат во ,,Само вистина” за 27 април

Лидерот на СДСМ и премиер , Зоран Заев и лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во дебата и за реформите во судството поврзани со пресудите за упадот во Собранието во 27 април.

Мицкоски рече дека најверојатно драконските казни за осудените за упадот во Собранието биле претходно напишани и затоа е потребна реформа во судството. Заев рече дека принципиелно било постапувано при одземањето на имунитетот на пратеникот Трајко Вељановски и дека било попстапувано според законите. Тој му кажа на Мицкоски дека до сега јавно не го осудил насилството .

Автомобилите во ЕУ наскоро ќе мора да имаат дополнителна безбедносна опрема

Новите автомобили од 2022 ќе мора да имаат дополнителна безбедносна опрема , како автоматски кочници за итни случаи, технологија на контрола за возење и детектор за дремка.

Со овие нови системи за безбедност сње очекува да се намали бројот на сообраќајни несреќи , решија денеска европратениците. ЕУ минатата година ја предложи оваа мерка за дополнителна безбедносна опрема за да се намали бројот на жртвите на патиштата.

Годишно низ земјите на ЕУ во сообраќајни несреќи гинат околу 25 000 луѓе , а на тоа се додаваат уште 140 000 сериозно повредени.

Пописот на дополнителна безбедносна опрема содржи 30 точки , меѓу кои се и системи за откривање на возење под дејство на алкохол , оневозможување на брзо возење преку вграден сситем во самите автомобили .

Камионите , пак ќе треба да имаат детектори за пешаци и велосипедисти во таканаречениот мртов агол.

притисни ентер