Тод бара Ферари да го изгубат правото на вето

Претседателот на ФИА, Жан Тод верува дека Ферари треба да го изгубат правото да наметнуваат вето кога не сакаат некој предлог за промена од страна на раководството на Формула 1.
 „Скудерија“ има право да ги сопре иновациите во Правилникот, кои не им се допаѓаат, а последниот таков случај беше во 2015 година кога Италијанците одбија да се согласат со финансиска граница за мотори и менувачи.

Никој од актуелното раководство не крие дека привилегијата на Ферари е прашање на дискусии веќе некое време, како и намерите спортот да го смени лицето од сезоната 2021 - нешто за што во Ферари негодуваат уште отсега. Според Тод, оваа предност на Ферари, која датира од 1980-тите, повеќе не е валидна.

- Ветото дојде во времето на Енцо Ферари, кој се имаше изолирано во Маранело. Тоа беше единствениот тим кој доставуваше мотори и шасии и се спротивставуваше на Форд. Во тоа време мислевме дека откако тие се далеку од т.н. силиконска долина на мото-спортот, потребна им е заштита. Тоа е приказната за ветото. Времињата се менуваат, но сепак и од денешна гледна точка, не би рекол дека го поддржувам тоа, откри Жан Тод во Лондон.

За да се искористи ветото, Ферари мора да докаже дека одредена промена ќе биде против интересите на тимот.

Сепак, претседателот на ФИА е свесен каква атракција за љубителите на Формула 1 е Ферари и нуди замена - со укинувањето на ветото, италијанскиот тим да добива повисоки приходи поради историјата во шампионатот.

- За мене е нормално Леонардо ди Каприо да добива повеќе пари од телевизиски актер. Таков е животот. Колку си подобар, толку повеќе пари добиваш. Јас мислам дека е нормално да добиваат повеќе пари, смета Французинот.

Тод ги прокоментира и гласините дека Ферари може да ја напуштат Формула 1.

- Тоа не би било во нивна полза. Тие можат да си заминат и искрено, тоа е само нивен избор. Слободни се. Се разбира, не сакам тоа да се случи, но видовме големи играчи како си заминуваат и се враќаат. Познавајќи ги овие играчи со паметен бизнис дух, кои се враќаат, би сакале да ги скратиме трошоците кои тимовите ги прават, вели шефот на ФИА./МИА

СП 2018: Јапонија започна со изненадувачка победа над Колумбија

Репрезентацијата на Јапонија постигна многу вредна победа со 2:1 над фаворитот Колумбија во првата средба и за двата тима на Мундијалот во Русија.

Дуелот се одигра на стадионот „Мордовија Арена“ во Саранск, а јужноамериканците го одиграа речиси целиот натпревар со човек помалку, откако уште во четвртата минутам Карлос Санчез беше избркан поради игра со рака во шеснаесетникот.

Тој направи пенал, кој беше реализиран од Кагава, а со генијална изведба од фаул, Кинтеро израмни во 39-тата минута на средбата.

Победата за „самураите“ ја донесе Осака во 72-та минута, кога го постигна победоносниот гол со глава.

По овој натпревар, Јапонија е лидер во групата „Х“, во која се уште Полска и Сенегал, чиј натпревар почнува од 17 часот. /МИА

СП 2018: Нејмар не тренираше

 Најдобриот фудбалер на Бразил, Нејмар го пропушти тренингот по натпреварот од 1.коло против Швајцарија од Е-групата на Светско првенство 2018 кој заврши нерешено 1:1.

Во текот на натпреварот, бразилската ѕвезда неколкупати доби силни удари во нозете, но изјави дека нема сериозни повреди.

Според бразилските медиуми, Нејмар го пропушти тренингот, бидејќи стручниот штаб му даде поштеда стравувајќи за неговото здравје поради грубата игра на противниците насочена кон него.

На следниот дуел од Мундијалот, Бразил на 22 јуни ќе игра со Костарика. 

Велшки Њу Сејнтс противник на Шкендија во првото квалификациско коло за ЛШ

 Македонскиот фудбалски првак Шкендија ќе игра со Њу Сејтс од Велс во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Ова е исходот по денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.

Тетовци можат да бидат задоволни од извлекување со оглед на тоа што можеа да добијат далеку посилни противници.

Првиот меч ќе се игра на 10/11 јули кога Шкендија ќе биде домаќин. Реваншот во Велс е седум дена подоцна. 

притисни ентер