Венгер го сака трофејот од Лига Европа

Арсен Венгер сака Арсенал да се врати брзо во Лигата на шампионите и тоа може да се случи преку Лига Европа.
Тимот од Лондон води со 2:0 против Милан пред реваншот од осминафиналето на турнирот, а трофејот ќе им обезбеди место во посилниот фудбалски турнир наредната сезона.

Венгер, сепак, предупреди дека Арсенал не треба да ги потценува Италијанците.

- Сакам да играме во Лигата на Шампионите. Лига Европа сепак е посилна од кога било и има многу силни тимови како Милан, Дортмунд и други. Многу нешта може да тргнат наопаку и ние треба да играме на начинот на кој нашите навивачи очекуваат да го правиме. Против Милан треба да играме така, сеедно што првиот натпревар завршил 2:0, изјави денеска Венгер на пресот пред утрешниот меч.

Арон Ремзи додаде дека победата над Милан во првиот натпревар ја зголемила самодовербата на фудбалерите.

- Имавме потреба од овој резултат, бидејќи во последно време се наоѓавме во лоша серија, а се трудевме многу на секој натпревар. Се надевам до крајот на сезоната ќе стануваме се подобри, изјави Ремзи./MИА

СП 2018: Јапонија започна со изненадувачка победа над Колумбија

Репрезентацијата на Јапонија постигна многу вредна победа со 2:1 над фаворитот Колумбија во првата средба и за двата тима на Мундијалот во Русија.

Дуелот се одигра на стадионот „Мордовија Арена“ во Саранск, а јужноамериканците го одиграа речиси целиот натпревар со човек помалку, откако уште во четвртата минутам Карлос Санчез беше избркан поради игра со рака во шеснаесетникот.

Тој направи пенал, кој беше реализиран од Кагава, а со генијална изведба од фаул, Кинтеро израмни во 39-тата минута на средбата.

Победата за „самураите“ ја донесе Осака во 72-та минута, кога го постигна победоносниот гол со глава.

По овој натпревар, Јапонија е лидер во групата „Х“, во која се уште Полска и Сенегал, чиј натпревар почнува од 17 часот. /МИА

СП 2018: Нејмар не тренираше

 Најдобриот фудбалер на Бразил, Нејмар го пропушти тренингот по натпреварот од 1.коло против Швајцарија од Е-групата на Светско првенство 2018 кој заврши нерешено 1:1.

Во текот на натпреварот, бразилската ѕвезда неколкупати доби силни удари во нозете, но изјави дека нема сериозни повреди.

Според бразилските медиуми, Нејмар го пропушти тренингот, бидејќи стручниот штаб му даде поштеда стравувајќи за неговото здравје поради грубата игра на противниците насочена кон него.

На следниот дуел од Мундијалот, Бразил на 22 јуни ќе игра со Костарика. 

Велшки Њу Сејнтс противник на Шкендија во првото квалификациско коло за ЛШ

 Македонскиот фудбалски првак Шкендија ќе игра со Њу Сејтс од Велс во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Ова е исходот по денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.

Тетовци можат да бидат задоволни од извлекување со оглед на тоа што можеа да добијат далеку посилни противници.

Првиот меч ќе се игра на 10/11 јули кога Шкендија ќе биде домаќин. Реваншот во Велс е седум дена подоцна. 

притисни ентер