Вардар само до реми без голови со Скопје

Вардар ремизираше без голови со Скопје, иако за разлика од претходните два натпревари „црвено-црните“ на „Железарница“ играа со сениорски тим.
Избраниците на Чедомир Јаневски влегоа како фаворити, но гледавме еден прилично здодевен прв дел од натпреварот.

По паузата и двата тима се раздвижија, меѓутоа и покрај неколкуте обиди на двете страни изостана  реализација.

На останатите два натпревари од 23. коло во ПМФЛ кои се одиграа попладево без погодоци заврши и мечот во Охрид меѓу Победа и Академија Пандев.
Единствен натпревар со погодоци беше средбата во Кратово меѓу Силекс и Шкупи која заврши со резултат од 1:1.

Кратовчани поведоа со голот на Антонио Маркос во 11. минута, а во 42. минута Шкупи израмни со голот на Баже Илијоски.

Силекс освои еден бод и ја задржа големата предност во битката за третата позиција, која гарантира настап во квалификациите за Европа Лигата./МИА

СП 2018: Белгија убедливо ја совлада Панама

Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0 во првиот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Белгиската репрезентација доминираше на теренот во текот на целиот натпревар и без поголеми проблеми дојде до победа.

Првиот гол во 47 минута го постигна Дрис Мертенс, а потоа Ромелу Лукаку прво во 68 минута зголеми на 2:0, а седум минути подоцна беше прецизен за конечни 3:0.

Во вториот натпревар од оваа група во Волгоград ќе се соочат Англија и Тунис. /МИА

СП 2018: Јеро: Имаме целосна доверба во Де Геа

Селекторот на шпанската репрезентација Фернандо Јеро изјави дека голманот Давид де Геа е смирен и сталожен по натпреварот со Португалија, во кој направи неколку грешки и прими три гола од португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо.

Соседското дерби меѓу Шпанија и Португалија заврши со реми 3:3.

- Забележав дека Давид е смирен и сталожен. Во него сите имаме целосна доверба. Тимот имаше еден слободен ден и морам да кажам дека играчите се поопуштени, истакна Јеро.

Шпанија следниот натпревар го игра на 20 јуни против Иран. /МИА

СП 2018: Шведска со пенал ја совлада Јужна Кореја

Шведска со гол од пенал на натпреварот против Јужна Кореја стигна до минимална победа од 1:0 во групата Ф на Светското првенство во Русија.

Натпреварот во Нижи Новогород изобилуваше со прекршоци. Јужна Кореја покажа подобра игра во почетокот, контролирајќи го поседот на топката. Меѓутоа, најсериозната шанса во првиот дел ја имаше Шведска преку Маркус Берг, но голманот на Јужна Кореја Чо Хјун-Ву имаше уште одлична интервенција.

Швеѓаните во второто полувреме доминираа на терен. Во 61-та минута Ким Мин-Ву го фаулираше Виктор Клаесон, а судијата Агиљар по прегледување на снимката од ВАР системот досуди пенал за Шведска.

Капитенот Андреас Гранквист го реализираше пеналот за водство на Шведска од 1:0.

Во оваа група Шведска и Мексико водат со по три бода, а Германија и Јужна Кореја се без бодови. /МИА

притисни ентер