Фетел очекува тензии со Хамилтон

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел се согласи со широко распространетите мислења дека меѓу него и шампионот Луис Хамилтон повторно може да има тензии и проблеми, ако двајцата влезат во битката за титулата во Формула 1.
Минатата година во Баку, Германецот намерно го удри противникот, сметајќи дека тој го забавува неговото движење на патеката, што доведе до многу коментари и до влошување на односите меѓу нив.

Пред неколку дена пак, Хамилтон на прашање за нивните односи изјави дека „го очекува најлошото, но се надева на најдоброто“ и сега Фетел се согласи со големиот ривал, откако очекувањата се повторно големата битка да биде меѓу Мерцедес и Ферари.

- Се согласувам со него. Мислам дека Мерцедес е фаворит, но ако сме многу блиску до нив, уште поблиску од минатата сезона, тоа ќе биде одлично. Сепак, годината е долга, па сега е рано да се прават генерални заклучоци, изјави Фетел, кој ќе се обиде да ја донесе првата титула на Ферари кај пилотите од 2007-та.

Четирикратниот шампион со Ред Бул изјави дека во тимот има голема желба да се врати титулата во Маранело.

- Ова е нашата голема амбиција и цел за сезоната. Сите старееме, но и чекањето се продолжува, па сакаме да ставиме крај на тоа, додаде германскиот пилот./МИА

СП 2018: Белгија убедливо ја совлада Панама

Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0 во првиот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Белгиската репрезентација доминираше на теренот во текот на целиот натпревар и без поголеми проблеми дојде до победа.

Првиот гол во 47 минута го постигна Дрис Мертенс, а потоа Ромелу Лукаку прво во 68 минута зголеми на 2:0, а седум минути подоцна беше прецизен за конечни 3:0.

Во вториот натпревар од оваа група во Волгоград ќе се соочат Англија и Тунис. /МИА

СП 2018: Јеро: Имаме целосна доверба во Де Геа

Селекторот на шпанската репрезентација Фернандо Јеро изјави дека голманот Давид де Геа е смирен и сталожен по натпреварот со Португалија, во кој направи неколку грешки и прими три гола од португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо.

Соседското дерби меѓу Шпанија и Португалија заврши со реми 3:3.

- Забележав дека Давид е смирен и сталожен. Во него сите имаме целосна доверба. Тимот имаше еден слободен ден и морам да кажам дека играчите се поопуштени, истакна Јеро.

Шпанија следниот натпревар го игра на 20 јуни против Иран. /МИА

СП 2018: Шведска со пенал ја совлада Јужна Кореја

Шведска со гол од пенал на натпреварот против Јужна Кореја стигна до минимална победа од 1:0 во групата Ф на Светското првенство во Русија.

Натпреварот во Нижи Новогород изобилуваше со прекршоци. Јужна Кореја покажа подобра игра во почетокот, контролирајќи го поседот на топката. Меѓутоа, најсериозната шанса во првиот дел ја имаше Шведска преку Маркус Берг, но голманот на Јужна Кореја Чо Хјун-Ву имаше уште одлична интервенција.

Швеѓаните во второто полувреме доминираа на терен. Во 61-та минута Ким Мин-Ву го фаулираше Виктор Клаесон, а судијата Агиљар по прегледување на снимката од ВАР системот досуди пенал за Шведска.

Капитенот Андреас Гранквист го реализираше пеналот за водство на Шведска од 1:0.

Во оваа група Шведска и Мексико водат со по три бода, а Германија и Јужна Кореја се без бодови. /МИА

притисни ентер