Шултинг е новата олимписка шампионка на 1.000 метри во „шорт трек“

Холандската натпреварувачка Сузане Шултинг ја освои титулата на Олимпијадата на 1.000 метри во „шорт трек“.
Таа заврши за 1:29.778 минути, оставајќи ги зад себе Канаѓанката Ким Бутен и Италијанката Ариана Фонтана, кои завршија на второто и третото место.

Дваесет годишната Шултинг излезе на чело по првата обиколка и до крајот не дозволи да биде сериозно нападната од останатите четири ривалки. На овој начин, Шултинг го освои вториот медал од Пјонгчанг по бронзата на 3.000 метри во штафета.

Досега најголемо достигнување во младата кариера на Шултинг беше златен медал на 1.500 метри од Младинскиот светски шампионат во Софија во 2016 година.

Ким Бунтен додаде трет медал на колекцијата од Пјонгчанг и првото сребро, откако има две бронзи. Канаѓанката заврши за 1:29.956 минути, а Аријана Фонтана, која заврши трета со време 1:30.656 минути, ја пополни својата колекција од медали од Пјонгчанг по титулата на 500 метри и среброто во штафетата на 3.000 метри. За 27-годишната Фонтана, ова беше вкупно осмиот медал на Олимписките игри.

Финалето на 1.000 метри се претвори во вистинско разочарување за домаќините од Република Кореја, откако нивните две претставнички - Минџон Чои и Сукхи Шим, се судрија во последната обиколка и си попречија. Шим беше казнета, а Чои го освои четвртото место.

Финале А во „шорт трек“ на 1.000 метри, жени:
1. Сузан Шултинг (Холандија) - 1: 29.778 минути
2. Ким Бутен (Канада) - 1: 29.956 минути
3. Ариана Фонтана (Италија) - 1: 30.656 минути
4. Минџон Чои (Република Кореја) - 1: 42.434
5. Сукхи Шим (Република Кореја) - дисквалификација./МИА

СП 2018: Уругвај ја совлада Саудиска Арабија и обезбеди пласман во осминафинале

Уругвај со минимални 1:0 ја совлада Саудиска Арабија во второто коло од групата А на Светското првенство во Русија.

Уругвајците ја забележаа втората победа на Мундијалот и обезбедија место во осминафиналето.

Стрелец на победничкиот гол беше Луис Суарез во 24-та минута, кој го искористи невниманието на одбрана на Саудиска Арабија.

Во останатиот дел од натпреварот Уругвајците успеаа да го обранат минималното водство доволно за победа.

Место во нокаут фазата од оваа група обезбеди и Русија, која исто така по двете кола освои максимални шест бода. /МИА

СП 2018: Роналдо и донесе победа на Португалија против Мароко

Португалија со минимални 1:0 го совлада Марoко во групата Б на Светското првенство во Русија.

Стрелец на победничкиот гол во четвртата минута беше Кристијано Роналдо.

Во текот на целиот натпревар Мароко ја имаше иницијативата, особено во вториот дел кога се обиде сериозно да го загрози португалскиот гол.

Меѓутоа, Португалија успеа да се обрани и неколку пати се обиде да го зголеми водството преку контранапади.

Мароко со два порази ги загуби шансите за пласман во следната фаза, а Португалија со четири освоени бода е на чекор од осминафиналето. /МИА

Вардар против Пјуник, Хонвед противник на Работнички, Шкупи против славниот Глазгов Р. во 1. коло од Лигата на Европа

 Вардар за противник во 1. квалификациско коло во Лигата на Европа ќе го има тимот на Пјуник од Ерменија.

Ова е резултат на ждрепката која денеска се одржа во седиштето на УЕФА во Нион.

Првиот натпревар треба да се игра на 12 јули во Ереван, а на реваншот седум дена подоцна, Вардар да биде домаќин. 

До сега Вардар нема играно официјален европски натпревар против тим кој доаѓа од Ерменија, додека Пјуник два пати ги има одмерено силите со македонски претставник, односно со Победа и со Тетекс, каде што два пати беше успешен. 

Унгарскиот Хонвед прв ривал на Работнички во ЛЕ

 Екипата на Хонвед е противник на Работнички во првото квалификациско коло од Лигата на Европа на УЕФА. Ова го одреди денешниот ждреб во Нион.

Првиот меч ќе се одигра на 12.јули во Будимпешта, додека реваншот треба да се одигра седум дена подоцна во Скопје.

Минатата сезона Хонвед го заврши на четвртото место во првенството на Унгарија. 

Шкупи го доби славниот Глазгов Ренџерс за ривал во квалификациите од ЛЕ

Трофејниот шкотски клуб Глазгов Ренџерс ќе му биде противник на Шкупи во првото квалификациско коло од фудбалската Лига Европа.

Првиот натпревар на 12 јули ќе се игра во Шкотска, а во реваншот домаќин ќе биде Шкупи.

Претходно на жрепката во седиштето на УЕФА во Нион, ривалите за првата рудна ги добија и другите два македонски претставника.

Вардар ќе игра со Пјуник од Ерменија, додека Работнички ќе се сретне со Хонвед од Унгарија. 

притисни ентер