ЗОИ 2018: Гизин триумфираше во алпска комбинација, Вон отпадна

Швајцарката Мишел Гизин ја освои олимписката титула во алпска комбинација на Игрите во Пјонгчанг.
Светската вицешампионка Гизин заврши за 2:20.90 минути по трето време во спуст со 1:40.14 минути и солидно возење во слалом за 40.76 секунди. Така таа го освои првиото олимписко одличје во својата кариера.

Среброто го заслужи Микаела Шифрин од САД, која остана на 97 стотинки од секундата зад шампионката. Во Пјонгчанг таа веќе ја зеде титулата во велеслалом, а тоа е вкупно трет олимписки медал во кариерата, по златото во слалом во Сочи 2014. Трета на 1,44 секунда финишираше светската шампионка во комбинацијата Венди Холденер (Швајцарија). Таа беше десетта по спустот, но со најбрзо време во слаломот обезбеди второ олимписко одличје во Република Кореја по среброто во индивидуалниот слалом.

Американската ѕвезда Линдзи Вон, трикратната светска шампионка во дисциплината, беше лидерката по првата трка во спуст, но пропушти врата во слалом и отпадна. Ова најверојатно беше последниот старт на Вон на Олимписки игри. Рагнхилд Мовинкел (Норвешка), која беше втора по спустот, остана четврта во крајниот пласман на 1.73 секунда и не успеа да земе нов медал по сребрените признанија во спуст и во велеслалом во Пјонгчанг.

Ски-алпски дисциплини, комбинација, жени:

1. Мишел Гизин (Швајцарија) - 2: 20.90 (1: 40.14 минута во спуст и 40.76 секунди во слалом)

2. Микаела Шифрин (САД) - 2: 21.87 (1: 41.35 и 40.52)

3. Венди Холденер (Швајцарија) - 2: 22.34 (1: 42.11 и 40.23)

4. Рагнхилд Мовинкел (Норвешка) - 2: 22.63 (1: 40.11 и 42.52)

5. Петра Влахова (Чешка) - 2: 22.99 (1: 42.58 и 40.41)

6. Валери Грение (Канада) - 2: 23.44 (1: 41.79 и 41.65). 

СП 2018: Уругвај ја совлада Саудиска Арабија и обезбеди пласман во осминафинале

Уругвај со минимални 1:0 ја совлада Саудиска Арабија во второто коло од групата А на Светското првенство во Русија.

Уругвајците ја забележаа втората победа на Мундијалот и обезбедија место во осминафиналето.

Стрелец на победничкиот гол беше Луис Суарез во 24-та минута, кој го искористи невниманието на одбрана на Саудиска Арабија.

Во останатиот дел од натпреварот Уругвајците успеаа да го обранат минималното водство доволно за победа.

Место во нокаут фазата од оваа група обезбеди и Русија, која исто така по двете кола освои максимални шест бода. /МИА

СП 2018: Роналдо и донесе победа на Португалија против Мароко

Португалија со минимални 1:0 го совлада Марoко во групата Б на Светското првенство во Русија.

Стрелец на победничкиот гол во четвртата минута беше Кристијано Роналдо.

Во текот на целиот натпревар Мароко ја имаше иницијативата, особено во вториот дел кога се обиде сериозно да го загрози португалскиот гол.

Меѓутоа, Португалија успеа да се обрани и неколку пати се обиде да го зголеми водството преку контранапади.

Мароко со два порази ги загуби шансите за пласман во следната фаза, а Португалија со четири освоени бода е на чекор од осминафиналето. /МИА

Вардар против Пјуник, Хонвед противник на Работнички, Шкупи против славниот Глазгов Р. во 1. коло од Лигата на Европа

 Вардар за противник во 1. квалификациско коло во Лигата на Европа ќе го има тимот на Пјуник од Ерменија.

Ова е резултат на ждрепката која денеска се одржа во седиштето на УЕФА во Нион.

Првиот натпревар треба да се игра на 12 јули во Ереван, а на реваншот седум дена подоцна, Вардар да биде домаќин. 

До сега Вардар нема играно официјален европски натпревар против тим кој доаѓа од Ерменија, додека Пјуник два пати ги има одмерено силите со македонски претставник, односно со Победа и со Тетекс, каде што два пати беше успешен. 

Унгарскиот Хонвед прв ривал на Работнички во ЛЕ

 Екипата на Хонвед е противник на Работнички во првото квалификациско коло од Лигата на Европа на УЕФА. Ова го одреди денешниот ждреб во Нион.

Првиот меч ќе се одигра на 12.јули во Будимпешта, додека реваншот треба да се одигра седум дена подоцна во Скопје.

Минатата сезона Хонвед го заврши на четвртото место во првенството на Унгарија. 

Шкупи го доби славниот Глазгов Ренџерс за ривал во квалификациите од ЛЕ

Трофејниот шкотски клуб Глазгов Ренџерс ќе му биде противник на Шкупи во првото квалификациско коло од фудбалската Лига Европа.

Првиот натпревар на 12 јули ќе се игра во Шкотска, а во реваншот домаќин ќе биде Шкупи.

Претходно на жрепката во седиштето на УЕФА во Нион, ривалите за првата рудна ги добија и другите два македонски претставника.

Вардар ќе игра со Пјуник од Ерменија, додека Работнички ќе се сретне со Хонвед од Унгарија. 

притисни ентер