ЗОИ 2018: Милер стана најстариот олимписки шампион во алпско скијање

Швеѓанецот Андре Милер (35) ја освои титулата во слалом во ски-алпските дисциплини на игрите на Пјонгчанг. Тој триумфираше со вкупно време од двете серии 1:38.99 минути и стана најстариот олимписки шампион во историјата на алпското скијање.
Швеѓанецот, освојувач на бронзен медал во слалом од Ванкувер 2010, беше втор по првата трка со 47.93 секунди, но лидерот во неа, Хенрик Кристоферсен од Норвешка (47.72 секунди) направи грешка уште во почетокот на своето второ спуштање, откако пропушти врата и не заврши.

Големиот фаворит Марсел Хиршер (Австрија), олимписки првак во Пјонгчанг во комбинација и во велеслалом, пак отпадна по првиот спуст, од што искористија Рамон Ценхојзерн од Швајцарија и Михаел Мат од Австрија, кои го комплетираа подиумот. Ценхојзерн (25), кој има само една победа во кариерата за Светскиот куп во градската трка во Стокхолм во оваа сезона, беше деветти во првиот спуст, но со солидно возење во вториот се искачи до второто место и го заслужи среброто со заостанување од 34 стотинки од вториот по Милер.

Михаел Мат, помал брат на олимпискиот шампион во слалом од Сочи 2014 Марио Мат, пак, беше најбрз во втората серија и напредуваше од 12-та на третата позиција за да се закити со бронза. Французите Клеман Ноел, Алекси Пинтуро и Виктор Муфа-Жанде ги додаваат топ шест откако шестиот Муфа-Жанде остана само на девет стотинки од место на подиумот.

Ски-алпски дисциплини, слалом, мажи:

1. Андре Милер (Шведска) - 1:38.99 минути (47.93 секунди во првиот спуст и 51.06 секунди во вториот)

2. Рамон Ценхојзерн (Швајцарија) - 1: 39.33 (48.66 и 50.67)

3. Михаел Мет (Австрија) - 1: 39.66 (49.00 и 50.66)

4. Клемен Ноел (Франција) - 1: 39.70 (48.58 и 51.12)

5. Алекси Пинтуро (Франција) - 1: 39.72 (48.54 и 51.18)

6. Виктор Муфа-Жанде (Франција) - 1: 39.75 (48.34 и 51.41). 

СП 2018: Уругвај ја совлада Саудиска Арабија и обезбеди пласман во осминафинале

Уругвај со минимални 1:0 ја совлада Саудиска Арабија во второто коло од групата А на Светското првенство во Русија.

Уругвајците ја забележаа втората победа на Мундијалот и обезбедија место во осминафиналето.

Стрелец на победничкиот гол беше Луис Суарез во 24-та минута, кој го искористи невниманието на одбрана на Саудиска Арабија.

Во останатиот дел од натпреварот Уругвајците успеаа да го обранат минималното водство доволно за победа.

Место во нокаут фазата од оваа група обезбеди и Русија, која исто така по двете кола освои максимални шест бода. /МИА

СП 2018: Роналдо и донесе победа на Португалија против Мароко

Португалија со минимални 1:0 го совлада Марoко во групата Б на Светското првенство во Русија.

Стрелец на победничкиот гол во четвртата минута беше Кристијано Роналдо.

Во текот на целиот натпревар Мароко ја имаше иницијативата, особено во вториот дел кога се обиде сериозно да го загрози португалскиот гол.

Меѓутоа, Португалија успеа да се обрани и неколку пати се обиде да го зголеми водството преку контранапади.

Мароко со два порази ги загуби шансите за пласман во следната фаза, а Португалија со четири освоени бода е на чекор од осминафиналето. /МИА

Вардар против Пјуник, Хонвед противник на Работнички, Шкупи против славниот Глазгов Р. во 1. коло од Лигата на Европа

 Вардар за противник во 1. квалификациско коло во Лигата на Европа ќе го има тимот на Пјуник од Ерменија.

Ова е резултат на ждрепката која денеска се одржа во седиштето на УЕФА во Нион.

Првиот натпревар треба да се игра на 12 јули во Ереван, а на реваншот седум дена подоцна, Вардар да биде домаќин. 

До сега Вардар нема играно официјален европски натпревар против тим кој доаѓа од Ерменија, додека Пјуник два пати ги има одмерено силите со македонски претставник, односно со Победа и со Тетекс, каде што два пати беше успешен. 

Унгарскиот Хонвед прв ривал на Работнички во ЛЕ

 Екипата на Хонвед е противник на Работнички во првото квалификациско коло од Лигата на Европа на УЕФА. Ова го одреди денешниот ждреб во Нион.

Првиот меч ќе се одигра на 12.јули во Будимпешта, додека реваншот треба да се одигра седум дена подоцна во Скопје.

Минатата сезона Хонвед го заврши на четвртото место во првенството на Унгарија. 

Шкупи го доби славниот Глазгов Ренџерс за ривал во квалификациите од ЛЕ

Трофејниот шкотски клуб Глазгов Ренџерс ќе му биде противник на Шкупи во првото квалификациско коло од фудбалската Лига Европа.

Првиот натпревар на 12 јули ќе се игра во Шкотска, а во реваншот домаќин ќе биде Шкупи.

Претходно на жрепката во седиштето на УЕФА во Нион, ривалите за првата рудна ги добија и другите два македонски претставника.

Вардар ќе игра со Пјуник од Ерменија, додека Работнички ќе се сретне со Хонвед од Унгарија. 

притисни ентер