Интер му нуди на Икарди да стане најплатен во Серија А

Управата на италијанскиот прволигаш Интер се обидува да го наговори Аргентинецот Мауро Икарди, да потпише нов договор со кој би станал најплатениот фудбалер во Серија А.
Тимот од Милано му нуди на аргентинскиот напаѓач поголема плата за два милиони евра, односно би заработувал шест и пол милиони и тоа без бонуси, кои би можеле да го зголемат износот на осум милиони евра.

Со новиот договор би се зголемила и клаузулата за отштета од сегашните 90 на 150 милиони евра.

Имено, раководството на Интер стравува дека Икарди ова лето би можел да ја активира клаузулата и да се пресели во некој од големите клубови кои го бараат, меѓу кои се споменуваат и Реал Мадрид и Манчестер јунајтед.

Неговата сопруга, која воедно му е и менаџер, Ванда Нара, бара од Интер плата од „сигурни“ седум милиони плус милион евра бонус. Доколку биде потпишан ваков договор Икарди ќе стане најплатениот играч во италијанското првенство и ќе ја надмине сумата од по седум милиони евра што ја добиваат неговите сонародници Гонсало Игуаин и Пауло Дибала од Јувентус.

Икарди оваа сезона на 24 натпревари постигна 18 голови.MИА.

Фото: Европскиот шампион Вардар пристигна во Келн

Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите.

Вардарци кои ќе ја бранат титулата се првиот тим што пристигна во германскиот град. Доаѓањето на другите три полуфиналисти, сите се од Франција, е најавено за попладне.

За денеска планиран е и првиот тренинг, пред саботниот полуфинален меч со Монпеље.

Македонскиот шампион се надева дека ќе биде првиот тим што ќе го одбрани шампионскиот трофеј во ЛШ.

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

притисни ентер