Сите освојувачи на медали од четвртиот ден во Пјончанг

Четвртиот натпреварувачки ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг донесе големи возбудувања, откако репрезентативците на Канада, Холандија и Олимписките спортисти од Русија освоија по три сета медали.
Денеска се појави и првиот Македонец на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. На квалификациската трка спринт класично на 1,4 км. Ставре Јада заврши на 80. место.
Освојувачи на медали од четвртиот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг (8 финалиња):
Сноуборд, „халфпајп“, жени:

1. Клоуи Ким (САД) - 98,25 поени
2. Џијау Лиу (Кина) - 89,75
3. Ариел Голд (САД) - 85,75

Ски-алпски дисциплини, комбинација, мажи:

1. Марсел Хиршер (Австрија) - 2: 06.52 минути
2. Алекси Пинтуро (Франција) - + 0,23 секунди
3. Виктор Муфе-Јанде (Франција) - + 1.02 секунди

Карлинг, мешани тимови:

1. Канада
2. Швајцарија
3. ОА Русија

Kласичен спринт, жени:

1. Стина Нилсон (Шведска) - 3: 03.84
2. Мајкен Каперен Фала (Норвешка) - 3: 06.87
3. Јулија Белорукова (ОА Русија) - 3: 07.21

Крос-кантри скијање, класичен спринт, мажи:

1. Јоханес Клаебо (Норвешка) - 3: 05.75
2. Федерико Пелегрино (Италија) - 3: 07,09
3. Александар Болшунов (ОА Русија) - 3: 07.11

Брзо лизгање, 1.500 метри, мажи:

1. Келд Нијс (Холандија) - 1: 44.01 минути
2. Патрик Руст (Холандија) - 1: 44.86
3. Ким Мин Сок (Република Кореја) - 1: 44.93

„Шорт-трек“, 500 метри, жени:

1. Аријана Фонтана (Италија) - 42.569 секунди
2. Јара ван Керкхоф (Холандија) - 43.256
3. Ким Бутен (Канада) - 43.881

Санка, жени:

1. Натали Гејзенбергер (Германија) - 3: 05.232 минути
2. Дијана Ајтбергер (Германија) - 3: 05.599
3. Алекс Гоф (Канада) - 3: 05.644.

Фото: Вардар пристигна во Келн

Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите.

Вардарци кои ќе ја бранат титулата се првиот тим што пристигна во германскиот град. Доаѓањето на другите три полуфиналисти, сите се од Франција, е најавено за попладне.

За денеска планиран е и првиот тренинг, пред саботниот полуфинален меч со Монпеље.

Македонскиот шампион се надева дека ќе биде првиот тим што ќе го одбрани шампионскиот трофеј во ЛШ.

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

притисни ентер