Клаебо убедлив во крос-кантри

Норвежанецот Јоханес Клаебо, кој е лидер во Светскиот куп, на убедлив начин ја освои олимписката титула во крос-кантри спринтот кај мажите во Пјонгчанг.
Клаебо поведе во средина на дистанцата, се оддели од останатите и не остави сомнеж дека ќе го освои олимпиското злато. Тој ја помина трасата за 3:05,75 минути.
Дваесет и едно годишниот Норвежанец, познат како „Комета“, стана најмладиот олимписки шампион во машкото крос-кантри скијање.
Досега најмладиот првак на Олимпијада во крос-кантри беше Швеѓанецот Гунде Сванте на 22-годишна возраст, кога се избори за злато на 15-те километри во 1984 година во Сараево.
Клаебо, кој има девет победи во Светскиот куп во оваа сезона, нападна моќно на последното искачување по 1,4-километарската траса и триумфираше со убедлива предност.
Значително понеизвесна беше битката за второто место, која беше решена по фотофиниш. Со среброто се закити Федерико Пелегрино од Италија, кој остана на 1,34 секунди зад победникот. Русинот Александар Болшунов заврши на две стотинки по италијанскиот натпреварувач и мораше да се задоволи со бронза.

Крос-кантри, спринт, финале, мажи:

1. Јоханес Клаебо (Норвешка) 3: 05.75
2. Федерико Пелегрино (Италија) 3: 07.09
3. Александар Болшунов (Русија) 3: 07.11
4. Паал Голберг (Норвешка) 3: 09.56
5. Оскар Свенсон (Шведска) 3: 13.48
6. Растомати Хакола (Финска) 3: 26.47.

Давитков го објави списокот за втората фаза од квалифиациите за ЕП 2021

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков денеска го објави списокот на играчи на кои ќе смета за втората фаза од квалификациите за ЕП 2021 година.

Давитков го закажа првиот собир на 31 август, со почеток во 20 часот, во СЦ „Јане Сандански“.

Македонија за противници ги има селекциите на Косово и на Романија. Првиот дуел ќе го играме на 13 септември на гости против Косово, а три дена подоцна е дуелот со Романија на домашен терен.

Список на повикани кошаркари за прв собир:

1. Војдан Стојановски

2. Дамјан Стојановски

3. Александар Костоски

4. Дарко Соколов

5. Адем Мекиќ

6. Бобан Стајиќ

7. Андреј Магдевски

8. Ненад Димитријевиќ

9. Димитар Караџовски

10. Стојан Ѓуроски

11. Предраг Пајиќ

12. Бојан Трајковски

13. Марко Симоновски

14. Кирил Николовски

15. Љубомир Младеновски

16. Бојан Крстевски

17. Андреј Маслинко

18. Ричард Хендрикс

19. Шејн Витингтон.

Одложени два меча во Серија „А" поради трагедијата во Џенова

По огромната трагедија во Џенова, поврзана со уривањето на мостот „Понте Моранди“, Италијанската фудбалска федерација одлучи да ги одложи средбите меѓу Сампдорија - Фиорентина и Милан - Џенова, закажани за в недела. 

Двата клуба од Џенова се обратија кон одговорните органи на италијанскиот фудбал, за да побараат одложување на двете средби во знак на сочувство со блиските на загинатите од фаталниот 14 август. 

Претседателот на Сампдорија, Масимо Фереро сподели: „Слични трагедии нема да се повторат, ако сите бидеме обединети. Стани, Џенова“, беа зборовите на претседателот на „морнарите“.

Италијанската фудбалска федерација е во постојан контакт со префектурата, владата на окрузите и општината. Првично институциите не наоѓаа објективни причини за одложувањето на натпреварите, дури сметаа дека одржувањето на средбите ќе има позитивен ефект и ќе се знак за продолжување напред и покрај трагичните настани. На крајот, емоцијата преовлада, а двата натпревари ќе бидат презакажани на погоден датум за клубовите.

Карлос Сајнц Џуниор ќе се натпреварува за Мекларен во 2019 година

Карлос Сајнц Џуниор ќе се натпреварува за тимот на Мекларен во 2019 година. 

Дваесет и три-годишниот Шпанец потпиша повеќегодишен договор со тимот, заменувајќи го својот сонародник Фернандо Алонсо.Сајнц во моментов е на 11-тата позиција во шампионатот со тимот на Рено, со освоени 30 поени.

- Карлос е дел од легендарно семејство. Исклучително сме возбудени да го пречекаме како пилот на Мекларен. Го следиме извесно време и го оценуваме многу високо меѓу следната генерација млади таленти кои се пробиваат во Формула 1. Не е тајна дека Карлос е вистински обожавател на Фернандо и се гордее дека ќе го заземе местото на една легенда во моторниот спорт, изјави шефот на тимот, Зек Браун.

Сајнц пак изрази исклучителна радост дека се приклучува кон британскиот тим. 

- Го очекував овој момент подолго време и сум многу возбуден дека започнувам ново поглавје од мојата кариера. Откако се сеќавам, јас сум фан на Мекларен. Тоа е тим со огромно наследство, а пилотите на тимот се меѓу хероите на Формула 1. Фернандо е еден од нив, па затоа е посебно чувството да бидам дел од следната генерација шпански пилоти зад воланот на Мекларен, изјави пилотот.

притисни ентер