Кавани најверојатно ќе го пропушти дуелот со Реал Мадрид

Голгетерот на ПСЖ, Единсон Кавани е неизвесен за гостувањето на Реал Мадрид во првиот 1/8-финален натпревар од Лигата на шампионите.
Тоа го изјави тренерот на францускиот тим, Унаи Емери.

Според него, уругвајскиот стрелец има повреда и во последен момент ќе одлучи дали да се обложи на него за тешкиот дуел на „Сантијаго Бернабеу“, кој ќе се одигра во среда од 20:45 часот по наше време.

- Курзава исто така има проблеми. И тој ќе помине фитнес тест за да видиме каква е неговата состојба, додаде Емери.

Од почетокот на сезоната Кавани е водечки голгетер на ПСЖ со 28 гола во 31 натпревари во сите натпреварувања. Тој не играше при синоќешниот успех со 1:0 како гостин на Тулуз во натпревар од 25-тото коло на Лига 1. Со повреди на „Парк де Пренс“ се уште искусниот Тиаго Мота, Хатем Бен Арфа и голманот Кевин Трап.

За Реал, со сигурност ќе отсуствува десниот дефанзивец Даниел Карвахал, кој е казнет./МИА

Буфон: Ќе ми треба една седмица да донесам конечна одлука

Џанлуиџи Буфон се уште не донел конечна одлука дали и каде ќе ја продолжи кариерата и ги демантира шпекулациите кои се појавија во светските медиуми дека веќе се договорил со Пари Сен Жермен.

Францускиот шампион му упати покана на Буфон кариерата да ја продолжи во француската престолнина.

Буфон се повлече од Јувентус по 17 години поминати во торинскиот гигант. Тој во саботата за последен пат играше натпревар за „старата дама“.

- Ќе ми треба барем една недела, за да се смирам и да дојдам на себе по заминувањето на Јувентус. Има 40 години, минато ми е времето да носам спонтани и избрзани решенија. Треба внимателно да анализирам ситуацијата, бидејќи изборот не е лесен, изјави Буфон за „Скај Спорт“. 

Усека прв пат во историјата ќе игра во Примера

За првпат во клупската историјата, екипата на Усека ќе игра во најсилната шпанска фудбалска лига. 

Уеска ја победи Луга со 2:0 во последнито натпревар од 40. коло во Сегунда и на две рунди пред крајот создаде недостижни седум бода предност пред Спортинг од Хихон, кој е на третото место.

Усека ќе биде тимот со најмал стадион во историјата на Примера. „Ел Алкорас“ има капацитет од само 5.500 илјади гледачи. Досега прв на оваа листа беше Еибар со „Мунисипал“ кој собира 7.000 посетители.

Во следните две рунди од Сегунда шанси за прволигашки пласман има Рајо Ваљекано, додека за место во плејофот ќе се борат Спортинг Хихон, Сарагоса, Ваљадолид и Кадиз, Нумансија, Овиедо и Осасуна.

Од Приемра испаднаа Ла Коруња, Лас Палмас и Малага. 

Емери наследник на Венгер во Арсенал

Унаи Емери ќе биде новиот менаџер на Арсенал, пренесе Би-Би-Си, наведувајќи дека разговорите на раководството на премиерлигашот со младиот шпански тренер Микел Артета не завршила позитивно.

Се очекува денеска или утре и официјално Арсенал да го промовира досегашниот тренер на ПСЖ.

46-годишниот Емери претходно работеше во Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва и Севиља со која има три трофеи во Лига Европа. 

притисни ентер