Роналдо се сврте против навивачите на Реал

Големиот ѕвезда на европскиот клупски шампион, Реал Мадрид - Кристијано Роналдо, се сврте против навивачите на „белите“ за да го заштити својот соиграч Карим Бензема.
За време на вчерашната победа од 5:2 над Реал Сосиедад на „Сантијаго Бернабеу“, францускиот стрелец повторно доби свирежи од трибините поради неговата слаба форма од почетокот на сезоната.

По ново големо промашување, напаѓачот се расплака од новите навреди. На Роналдо не му се допадна односот кон Бензема и се сврте кон навивачите со повик за поддршка за Карим. Ова веднаш даде резултат и тие му аплаудираа поранешниот француски репрезентативец.

По натпреварот, тренерот Зинедин Зидан ја коментираше оваа тема.

- Не знам зошто се случува ова, но поддржувачите можат да прават што сакаат. Тој едноставно нема среќа, но тоа може да се промени во секое време, изјави Зидан.

Во однос на успехот, тој рече дека Реал го започнал дуелот силно од самиот почеток, но додаде дека тимот треба да се подобри во одбраната.

- Петте гола се позитивен знак, додаде тренерот на „кралскиот“ клуб.

Хет-трик за успех погоди Роналдо, додека Бензема не успеа да постигне гол во петтиот последователен натпревар во Ла Лига, во кој учествуваше. Од почетокот на сезоната, има само пет гола во сите 20 настапи./MИА

Буфон: Ќе ми треба една седмица да донесам конечна одлука

Џанлуиџи Буфон се уште не донел конечна одлука дали и каде ќе ја продолжи кариерата и ги демантира шпекулациите кои се појавија во светските медиуми дека веќе се договорил со Пари Сен Жермен.

Францускиот шампион му упати покана на Буфон кариерата да ја продолжи во француската престолнина.

Буфон се повлече од Јувентус по 17 години поминати во торинскиот гигант. Тој во саботата за последен пат играше натпревар за „старата дама“.

- Ќе ми треба барем една недела, за да се смирам и да дојдам на себе по заминувањето на Јувентус. Има 40 години, минато ми е времето да носам спонтани и избрзани решенија. Треба внимателно да анализирам ситуацијата, бидејќи изборот не е лесен, изјави Буфон за „Скај Спорт“. 

Усека прв пат во историјата ќе игра во Примера

За првпат во клупската историјата, екипата на Усека ќе игра во најсилната шпанска фудбалска лига. 

Уеска ја победи Луга со 2:0 во последнито натпревар од 40. коло во Сегунда и на две рунди пред крајот создаде недостижни седум бода предност пред Спортинг од Хихон, кој е на третото место.

Усека ќе биде тимот со најмал стадион во историјата на Примера. „Ел Алкорас“ има капацитет од само 5.500 илјади гледачи. Досега прв на оваа листа беше Еибар со „Мунисипал“ кој собира 7.000 посетители.

Во следните две рунди од Сегунда шанси за прволигашки пласман има Рајо Ваљекано, додека за место во плејофот ќе се борат Спортинг Хихон, Сарагоса, Ваљадолид и Кадиз, Нумансија, Овиедо и Осасуна.

Од Приемра испаднаа Ла Коруња, Лас Палмас и Малага. 

Емери наследник на Венгер во Арсенал

Унаи Емери ќе биде новиот менаџер на Арсенал, пренесе Би-Би-Си, наведувајќи дека разговорите на раководството на премиерлигашот со младиот шпански тренер Микел Артета не завршила позитивно.

Се очекува денеска или утре и официјално Арсенал да го промовира досегашниот тренер на ПСЖ.

46-годишниот Емери претходно работеше во Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва и Севиља со која има три трофеи во Лига Европа. 

притисни ентер