Федерер повторно најдобар на Австралија опен

Роџер Федерер повторно е победник на Австралија опен.
Швајцарецот ја одбрани титулата освоена лани, откако во годинашното финале беше подобар од Хрватот, Марин Чилиќ кого го совлада со 3:2 во сетови.

Федерер одлично го отвори мечот и уште на почетокот направи два брејка на сервис на противникот, што беа повеќе од доволни да го добие првиот сет со убедливи 6-2,

Во вториот сет, двајцата тенисери успеваа да го искористат својот сервис. Во десетиот гем Чилиќ ја пропушти сет топк, но затоа втората шанса ја искористи, а сетот го доби во тај-брејк со 7-5 на поени.

Во следните два, прво Федерер, а потоа и Чилиќ ги добија сетовите со 6-3.

Во решавачкиот пети сет 36-годишниот Швајцарец го демонстрира сето свое искуство, па на противникот му препушти само еден гем (6-1).

За Федерер ова е шести трофеј на Австралија опен, а вкупно даесети од Гренд-слем турнирите, со што стана првиот тенисер кој стигнал до оваа бројка.

За Чилиќ пак, ова беше трето финале на турнирите од големата четворка, од кои останува само на трофејот во првото во 2014-та кога триумфираше на УС Опен, додека лани во Вимблдон беше поразен токму од Федерер.

Ппобедникот на Австралија опен, Федерер, покрај трофејот, од Мелбурн заминува побогат за 2.612.000 евра, додека финалистот заработи речиси 1,5.милиони евра. /МИА

Буфон: Ќе ми треба една седмица да донесам конечна одлука

Џанлуиџи Буфон се уште не донел конечна одлука дали и каде ќе ја продолжи кариерата и ги демантира шпекулациите кои се појавија во светските медиуми дека веќе се договорил со Пари Сен Жермен.

Францускиот шампион му упати покана на Буфон кариерата да ја продолжи во француската престолнина.

Буфон се повлече од Јувентус по 17 години поминати во торинскиот гигант. Тој во саботата за последен пат играше натпревар за „старата дама“.

- Ќе ми треба барем една недела, за да се смирам и да дојдам на себе по заминувањето на Јувентус. Има 40 години, минато ми е времето да носам спонтани и избрзани решенија. Треба внимателно да анализирам ситуацијата, бидејќи изборот не е лесен, изјави Буфон за „Скај Спорт“. 

Усека прв пат во историјата ќе игра во Примера

За првпат во клупската историјата, екипата на Усека ќе игра во најсилната шпанска фудбалска лига. 

Уеска ја победи Луга со 2:0 во последнито натпревар од 40. коло во Сегунда и на две рунди пред крајот создаде недостижни седум бода предност пред Спортинг од Хихон, кој е на третото место.

Усека ќе биде тимот со најмал стадион во историјата на Примера. „Ел Алкорас“ има капацитет од само 5.500 илјади гледачи. Досега прв на оваа листа беше Еибар со „Мунисипал“ кој собира 7.000 посетители.

Во следните две рунди од Сегунда шанси за прволигашки пласман има Рајо Ваљекано, додека за место во плејофот ќе се борат Спортинг Хихон, Сарагоса, Ваљадолид и Кадиз, Нумансија, Овиедо и Осасуна.

Од Приемра испаднаа Ла Коруња, Лас Палмас и Малага. 

Емери наследник на Венгер во Арсенал

Унаи Емери ќе биде новиот менаџер на Арсенал, пренесе Би-Би-Си, наведувајќи дека разговорите на раководството на премиерлигашот со младиот шпански тренер Микел Артета не завршила позитивно.

Се очекува денеска или утре и официјално Арсенал да го промовира досегашниот тренер на ПСЖ.

46-годишниот Емери претходно работеше во Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва и Севиља со која има три трофеи во Лига Европа. 

притисни ентер