Куманово без проблеми до победата над Карпош Соколи во Првата кошаркарска лига

Кошаркарите на Куманово вечерва постигнаа нова победа во рамките на Првата лига. Тие го совладаа тимот на Карпош Соколи со 94:67.
Ова беше натпревар од 14.коло во кое Карпош Соколи само на „хартија“ беше домаќин бидејќи дуелот се одигра во салата во Куманово. Фавориот Куманово без поголеми проблеми го „скрши“ отпорот на противникот.

Најефикасни на дуелот беа играчите на Куманово Адем Мекиќ и Ненад Стојановски со по 16 поени.

На првиот дуел од 14.коло одигран попладнево МЗТ Скопје ја совлада Струмица со 96:54.

Утре се играат натпреварите: Блокотехна - Шкупи, Гостивар - Пелистер, АВ Охрид - Фени Индустри и Работнички - Кожув.

Табела: Работнички 26 бодови, МЗТ Скопје Аеродром 25, Блокотехна 24, Куманово 23, Гостивар 21, Охрид 19, Фени Индустри 19, Карпош Соколи 19, Кожув 17, Пелистер 16, Струмица 16, Шкупи 15./МИА

Фото: Вардар пристигна во Келн

Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите.

Вардарци кои ќе ја бранат титулата се првиот тим што пристигна во германскиот град. Доаѓањето на другите три полуфиналисти, сите се од Франција, е најавено за попладне.

За денеска планиран е и првиот тренинг, пред саботниот полуфинален меч со Монпеље.

Македонскиот шампион се надева дека ќе биде првиот тим што ќе го одбрани шампионскиот трофеј во ЛШ.

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

притисни ентер