Голден Стејт и Кливленд во божикно дерби во НБА лигата

Божикните празници во САД, секогаш се збогатени со квалитетни спортски настани, а особено тоа важи кога во прашање е најсилната светска кошаркарска лига НБА.
Традицијата долга речиси половина век, продолжува и вечерва кога на програмата се неколку интересни дуели.

Можеби оваа традиција не им се допаѓа на скапо платените ѕвезди, но затоа НБА фановите имаат можност да уживаат во квалитетни дуели.
Години наназад, традиција е на божиќ да играат двете најдобри екипи од претходната сезона, односно тимовите кои се бореа за шампионскиот трофеј. Така ќе биде и вечерва кога од 21 часот (македонско време), актуелниот шампион Голден Стејт ќе го започне дуелот пред своите симпатизери против вицепрвакот Кливленд.

Битката помеѓу Дурант и Кари против Леброн, Лав и Вејд е највозбудлива во последните години, па затоа и овој божиќ ќе биде збогатен со судир на овие кошаркарски великани. Тоа ќе биде и првиот меѓусебен дуел на овие два тима во новата сезона, во која двата тима во моментов се на вторите места во своите конференции.
Покрај овој меч божиќната НБА понуда ќе ги донесе и дуелите меѓу: Бостон – Вашингтон (од 23:30 часот), Оклахома – Хјустон ( од 02,00) и Лос Анџелес Лејкерс – Минесота (од 04,30)./МИА

СП 2018: Шаќири: Мојата радост беше полна со емоции

Швајцарскиот фудбалер Ѓердан Шаќири изјави дека не сака да ги коментира реакциите на радоста на неговиот победнички гол против Србија.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а стрелец на решавачкиот гол беше Шаќири во 90-та минута.

Швајцарскиот фудбалер со косовско потекло на голот и на победата се радуваше гестикулирајќи орел како симбол на албанското знаме, а многумина особено од српската страна го сфаќaат како политичка провокација.

- Не сакам да го коментирам тоа. Ја видовте мојата радост беше полна со емоции. Оваа победа е за Швајцарија и тоа е се што би рекол за темата, истакна Шаќири.

На сличен начин и неговиот соиграч Гранит Џака, кој исто така има албанско потекло, се радуваше на првиот гол кој го постигна за израмнување на Швајцарија. /МИА

СП 2018: Митровиќ: Многу наивно ги примивме головите

Српскиот фудбалер Александар Митровиќ по натпреварот со Швајцарија изјави дека многу наивно доволиле да примат два гола.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а Митровиќ во петтата минута го постига единствениот гол за српската репрезентација.

- Не знам што се случи, ги примивме головите многу наивно и многу глупаво. Наместо да го браниме резултатот...Не може да се оди како мува без глава, разочаран сум, истакна Митровиќ.

За Србија сега единствена шанса за пласман во осминафиналето е победа против Бразил.

- Треба да се бориме против Бразил и да играме за победа. И Костарика и Швајцарија покажаа дека може да се игра против нив, наведе српскиот фудбалер.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман. /МИА

СП 2018: Швајцарија ја совлада Србија

Швајцарија ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Во возбудливиот натпревар со сериозни шанси на двете страни, српската репрезентација дојде до водство од 0:1 со голот на Александар Митровиќ во петта минута, резултат со кој се замина на паузата.

Во почетокот на вториот дел Гранит Џака беше прецизен и Швајцарија во 52-та минута израмни на 1:1.

Швајцарската репрезентација со голот на Џердан Шакири во 90-та минута дојде до победа од 2:1.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман./МИА

притисни ентер