Познати номинациите за „Спортист на Македонија за 2017“

Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации, ја објави листата на кандидати за годинашното издание на спортската манифестација „Избор на спортисти 2017“, која ќе одржи по 63-ти пат.
Во конкуренција за признанието Спортист на годината 2017 во Република Македонија (мажи) се петмина и тоа: ракометарот Стојанче Стоилов кој со екипата на Вардар ја освои Лига на шампиони и обезбеден пласман на ЕП во Хрватска 2018, Евгениј Поп Ацев пој беше победник на годинашното издание од Гран-при серијата во Светскиот куп во далечинско пливање, каратистот Берат Јакупи носител на сребрен медал на ЕП во карате Кочели, Турција, фудбалерот Енис Барди кој со младата репрезентација (играчи до 21 година) на Македонија за прв пат настапи на завршницата на Европскиот шампионт во Полска, како и Димитар Ѓорѓиев кој на СП Будимпешта, во кик-кокс го освои бронзен медал.

Кај дамите, за ова признание номинирани се: Сара Ристовска - ракомет (2.место во Лига на шампиони, квалификации за СП 2017г., Бараж за СП 2017г. Квалификации за ЕП 2018 г. и), Јована Ѓорѓиева – карате (3.место на ЕП во Кочели, Турција), Нина Балабан - спортско стрелаштво (остварена норма за учество на ОИ на ЕП во Марибор, Словенија), Анастасија Богдановски - пливање (остварена норма во дисциплината 100м. слободно-жени на СП во пливање во Будимпешта, Унгарија) и Анџелика Митрашиновиќ (учество на квалификации за Еуробаскет за 2017г., најдобар поентер во националниот тим).

Покрај овие ќе бидат доделени и признанија уште во седум категории за кои се номинирани:

1. Млад спортист на годината: Петар Заборски – карате, Елиф Елмас – фудбал и Филип Кузмановски – ракомет.
2. Млада спортистка на годината: Сара Радичевска и Симона Симовска - карате, Берна Шерифовска – џудо.
3. Најуспешен машки национален тим: Ракометен национален тим У-21, Фудбалскиот национален тим У-21, Одбојкарскиот национален тим сениори.
4. Најуспешен женски национален тим: Кошаркарски национален тим - сениорки, Ракометен национален тим - кадети, Штафетниот тим во атлетика (Тимчевска, Јосифовска, Халили и Селими).
5. Најуспешен спортист на лице со инвалидитет: Андреј Стојаноски - пливање (4.место во дисциплината 400м. мешано на 23-ти Летни Олимписки игри за глуви во Самсун, Турција)
6. Најуспешен тренер/селектор: Петар Белистојаноски – карате, Раул Гонзалес – ракомет мажи , Драган Атанасовски - кик-бокс, Игор Ангеловски - фудбал Марјан Лазовски - кошарка жени
7. Најуспешна национална спортска федерација: Ракометна федерација на Македонија, Карате федерација на Македонија , Фудбалска федерација на Македонија, Кик-боксинг федерација на Македонија и Одбојкарска федерација на Македонија

Во изборот право на глас имаат сите електронски и печатени медиуми, односно нивните спортски редакции, кои своите гласови треба да ги испратат најдоцна до 18 декеври со Агенцијата за малди и спорт.

Свеченоста ќе се одржи во „Драмкскит тетар“ во Скопје на 26 декмври 2017 година. /МИА

СП 2018: Белгија убедливо го совлада Тунис и обезбеди осминафинале

Белгија убедливо го совлада Тунис со 5:2 во натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Белгиската репрезентација одигра одличен натпревар и благодарение на победата обезбеди пласман во осминафиналето на Мундијалот.

Белгија во шестата минута поведе со голот од пенал на Еден Азар, а во 16-та минута Ромелу Лукаку беше прецизени и зголеми на 2:0. Две минути подоцна тунискиот фудбалер Дилан Брон намали на 2:1.

Во финишот на првото полувреме Лукаку повторно се запиша во листата на стрелците за водство од 3:1.

Азар во почетокот на вториот дел постигна уште еден гол и во 51-та минута го зголеми водството на 4:1.

Во 90-та минута Миши Батшуаији успеа да зголеми на 5:1, но Тунис веднаш возврати во судиското продолжение и Вахби Казри ги постави конечните 5:2.

Белгија сега има шест бода и е на првата позиција во групата, Англија има три и натпревар помалку, а Панама и Тунис се без бодови. /МИА

СП 2018: Шаќири: Мојата радост беше полна со емоции

Швајцарскиот фудбалер Ѓердан Шаќири изјави дека не сака да ги коментира реакциите на радоста на неговиот победнички гол против Србија.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а стрелец на решавачкиот гол беше Шаќири во 90-та минута.

Швајцарскиот фудбалер со косовско потекло на голот и на победата се радуваше гестикулирајќи орел како симбол на албанското знаме, а многумина особено од српската страна го сфаќaат како политичка провокација.

- Не сакам да го коментирам тоа. Ја видовте мојата радост беше полна со емоции. Оваа победа е за Швајцарија и тоа е се што би рекол за темата, истакна Шаќири.

На сличен начин и неговиот соиграч Гранит Џака, кој исто така има албанско потекло, се радуваше на првиот гол кој го постигна за израмнување на Швајцарија. /МИА

СП 2018: Митровиќ: Многу наивно ги примивме головите

Српскиот фудбалер Александар Митровиќ по натпреварот со Швајцарија изјави дека многу наивно доволиле да примат два гола.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а Митровиќ во петтата минута го постига единствениот гол за српската репрезентација.

- Не знам што се случи, ги примивме головите многу наивно и многу глупаво. Наместо да го браниме резултатот...Не може да се оди како мува без глава, разочаран сум, истакна Митровиќ.

За Србија сега единствена шанса за пласман во осминафиналето е победа против Бразил.

- Треба да се бориме против Бразил и да играме за победа. И Костарика и Швајцарија покажаа дека може да се игра против нив, наведе српскиот фудбалер.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман. /МИА

притисни ентер