Далиќ: Сакам да ја водам Хрватска на Мундијалот во Русија и во квалификациите за ЕУРО 2020

Фудбалската репрезентација на Хрватска успешно го мина баражот за пласман на Мундијалот во Русија откако во двомечот со Грција беше поуспешна о овие два дуела како и на последниот од групата на хрватската клупа беше Златко Далиќ, кој го наследи разрешениот Анте Чачиќ.
- Секако дека ќе останам селектор. Давор Шукер (претседател на Фудбалскиот сојуз на Хрватска) ми понуди договор и пред реваншот со Грција, но прво сакав да ја завршам работата. Сакам да ја водам Хрватска во Русија, но и во циклусот квалификации за ЕУРО 2020, изјави Далиќ.

Во дебито на клупата на Хрватска, Далиќ ја победи Украина на гости, а потоа дома ја совлада Грција во првиот бараж дуел со 4:1 со што беше најавен пласманот на Светското првенство. Во реваношт во Атина Хрватска одигра 0:0, што беше доволно за настап на ново големо натпреварување на хрватската репрезентација. 

СП 2018: Белгија убедливо ја совлада Панама

Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0 во првиот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Белгиската репрезентација доминираше на теренот во текот на целиот натпревар и без поголеми проблеми дојде до победа.

Првиот гол во 47 минута го постигна Дрис Мертенс, а потоа Ромелу Лукаку прво во 68 минута зголеми на 2:0, а седум минути подоцна беше прецизен за конечни 3:0.

Во вториот натпревар од оваа група во Волгоград ќе се соочат Англија и Тунис. /МИА

СП 2018: Јеро: Имаме целосна доверба во Де Геа

Селекторот на шпанската репрезентација Фернандо Јеро изјави дека голманот Давид де Геа е смирен и сталожен по натпреварот со Португалија, во кој направи неколку грешки и прими три гола од португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо.

Соседското дерби меѓу Шпанија и Португалија заврши со реми 3:3.

- Забележав дека Давид е смирен и сталожен. Во него сите имаме целосна доверба. Тимот имаше еден слободен ден и морам да кажам дека играчите се поопуштени, истакна Јеро.

Шпанија следниот натпревар го игра на 20 јуни против Иран. /МИА

СП 2018: Шведска со пенал ја совлада Јужна Кореја

Шведска со гол од пенал на натпреварот против Јужна Кореја стигна до минимална победа од 1:0 во групата Ф на Светското првенство во Русија.

Натпреварот во Нижи Новогород изобилуваше со прекршоци. Јужна Кореја покажа подобра игра во почетокот, контролирајќи го поседот на топката. Меѓутоа, најсериозната шанса во првиот дел ја имаше Шведска преку Маркус Берг, но голманот на Јужна Кореја Чо Хјун-Ву имаше уште одлична интервенција.

Швеѓаните во второто полувреме доминираа на терен. Во 61-та минута Ким Мин-Ву го фаулираше Виктор Клаесон, а судијата Агиљар по прегледување на снимката од ВАР системот досуди пенал за Шведска.

Капитенот Андреас Гранквист го реализираше пеналот за водство на Шведска од 1:0.

Во оваа група Шведска и Мексико водат со по три бода, а Германија и Јужна Кореја се без бодови. /МИА

притисни ентер