Болт со нов рекорд на митингот во Осло до триумф на 200 метри

Најбрзиот човек на светот спринтерот од Јамајка Усеин Болт го сруши рекордот на митингот во Осло поставен во далечната 1996 година од Френки Фредерикс во трката на 200 метри.
Усеин Болт со нов рекорд од 19 секунди и 79 стотинки стигна до првото место во трката на 200 метри на митингот од Дијамантската лига во Осло.

Второто место го освои Џејсума Ндуре од Норвешка (20,36) а трет во цела пристигна Британецот Џејмс Елингтон со време од 20,55 секунди.
Досега сезонава најдобар резултат на 200 метри имаше атлетичарот од  Јамајка Ник Ашемеаде, кој во Кингстон делницата од 200метри ја претрча за точно 20 секунди.

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Усеин Болт минатата недела во Рим на 100 метри беше поразен од големиот ривал Џастин Гетлин. 

„Ја погледнав трката и разговарав со тренерот Глен Милс . Ако тој не е загрижен ,не сум ниту јас. Се чувствувам добро, во иднина се ќе биде подобро, изјави по неуспехот на митингот во Рим , Болт. 

,,Огнено” дерби во Атина , навивачите се прекачуваа преку стадионот (ВИДЕО)

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа ПАОК во грчкото првенство со минимални 1-0.

Црвено-белите ги совладаа црно-белите, откако не успеаја да го сторат тоа во првиот дел од сезоната (1-1 во Пиреја).

ПАОК имаше повеќе удари, повеќе топки во нозете, но не успеа да го достигне голот на гостите, па беа казнети.

Натпреварот го реши српскиот фудбалер Лазар Ранѓеловиќ во 49-та минута.

ПАОК успеа да постигне гол во 55. минута, но истиот беше поништен поради офсајд, откако така реши ВАР технологијата. До крајот на мечот „црните и белите“ имаа уште една шанса, но не ја искористија.

Како и обично, фудбалот во грчкото дерби не беше во прв план.

Навивачите на ПАОК го исполнија стадионот, но билетите не им беа доволни. Оние кои не успеаја да обезбедат билет пред натпреварот, се обидоа да влезат на мечот преку ѕидот на стадионот. 

Фудбал или ракомет : Неверојатната ситуација во македонскиот фудбал го обиколи светот (ВИДЕО)

Сцена од дербито на 20-то коло на македонското фудбалско првенство стана светски хит благодарение на социјалните мрежи.

Во натпреварот Ѓорче Петров - Академија Пандев (1-0), одигран од клубови кои се борат за место кое води во Европа, се случи ситуација која не може да се види никаде во светот.

Играчот на Академијата Пандев, го запре нападот на противникот со тоа што му ја одзеде топката со својата топка што ја држеше во рацете, а потоа со ракометен потег му ја фрли меѓу нозете на противничкиот играч за да му ја одземе топката  што беше на теренот.

Потегот го налути судијата, , па неговиот тим остана не само со играч помалку, туку беше поразен  од пенал во седмата минута на судското продолжение.

Фјури по победата над Вајлдер : Кралот се врати на тронот

Британскиот боксер Тајсон Фјури е новиот светскиот шампион во ВБЦ категоријата, откако во спектакуларен меч во Лос Анџелес со технички нокаут во седмата рунда го совлада Даонтеј Вајлдер кој ја бранеше титулата во тешка категорија..

 „Џипси кинг“, како што го нарекуваат Фјури, почна агресивно и не му остави простор за напад на противникот, кој неколку пати легнуваше на подот. Во седмата рунда по серија удари кон Вајлдер, судиите ја прекинаа борбата и победата му ја доделија на Фјури.

Со тоа, Вајлдер го претрпе првиот пораз, а Фјури ја освои титулата...

притисни ентер