Бугаринот Жељасков нов селектор на одбојкарската репрезентација на Македонија

Бугарскиот тренер Николај Жељасков од денеска ја предови сениорската одбојкарска репрезентација на Македонија. Новиот селектор на оваа позиција доаѓа на местото на Александар Тасевски.
 

Жељасков досега како тренер има работено во екипи во Бугарија, Грција, Италија, а бил и селектор на младинските селекции на Бугарија. Како играч има играно во Бугарија, Грција, Бразил и Италија, а на ЛОИ во Атланта 1996 година бил прогласен за најдобар среден блокер на Игрите.

- Прифатив да работам со македонската репрезентација. Во стручниот шаб е мојот колега Георги Петров. Имаме доволно време за подготовки, а имав можност да погледам и неколку натпревари на Македонија одиграни минатата година. Потребно е да се направи добра атмосфера во тимот, истакна новиот македонски селектор на денешната прес конференција.

За нешто повеќе од три недели репрезентацијата ја очекуваат и квалификациите за Светското првенство, каде нашата селекција ќе настапи за првпат.

- Нема лесни ривали во квалификациите. Можеби Албанија е селекција со најслаб квалитет, но јас не потценувам никого. Натпреварите со Црна Гора и со Украина ќе бидат потешки, но ако ние функционираме како тим, само така имаме шанси за првото место во групата.

Македонија е домаќин на квалификациите, кои од 24 до 26 мај ќе се одиграат најверојатно во Скопје, во СРЦ „Кале“, но за тоа е потребно да се постигне договор со ракометниот клуб Вардар Про. Резервна варјанта е салата „Гемиџии“ во Велес.

Подготовките на репрезентацијата почнуваат денеска и ќе се одвиваат во Крушево, каде ќе се тренира до 12 мај, потоа се заминува за Босна и Херцеговина каде е закажан еден пријателски натпревар и потоа следуваат три контролни дуели со Хрватска.

Првопласираната селекција од квалификационата група ќе игра директно во третиот круг квалификации за СП, додека второпласираните селекции од шесте групи ќе играат меѓусебе за пласман во третата фаза од квалификациите.

На подготовките во Крушево ќе доцнат играчите од Вардар и од Струмица, кои ја играат финалната серија од плеј-офот, а поради клупски обврски (Катар) подоцна ќе се приклучи и Вук Карановиќ. Поради повреда до недела од обврските е ослободен Ѓоко Јосифов, која има двонеделна терапија.

Ѓоковиќ прифати екстремен предизвик: Изгледа лудо , но навистина е корисно !

Новак Ѓоковиќ објави видео на својот Инстаграм на кое се гледа што ги прави неговиот ум и тело посилни.Ѓоковиќ помина една минута и 45 секунди вежбајќи според  методот Вим Хоф во леден поток.

"Вежбањето во мраз студена вода во поток изгледа лудо, но навистина е корисно за тренинг на умот и телото. Преку разни техники (како дишењето) можеме да се смириме доволно за да ги надминеме екстремните услови како ова и поефикасно да се справиме со дневниот стрес во нашите животи. Го користам методот Вим Хоф и сметам дека е корисен за мојот живот како целина. Умот над материјата. Мозокот над телото. "

„ Мора да бидете само по долна облека и вашето тело е на половина пат за да влезете во вода и така мора да издржите барем една минута“, објасни Новак и додаде: „Прво направете го истражувањето и подгответе се, бидејќи ова може да биде доста опасно ако не ги следите упатствата на Вим Хоф “.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@iceman_hof how did we do? ❄️🥶🤟🏼 Constantine and I survived this mountain stream for 1 minute 45 seconds.. mindset is everything. The practice of ice baths looks crazy I know 😂 but it’s really beneficial for training the mind and body. Through various techniques (like breathing) we can calm ourselves enough to take on extreme conditions like this and more efficiently battle daily stress in our lives. I use Wim’s methods and find them beneficial for my life overall. “Mind over matter. Brain over body.” I suggest everyone to explore it and hopefully rise to this challenge! For those who dare, I challenge you to find an ICE COLD body of water outside and get in for at least 1 minute: - Must be winter and icy water outside - Must be only in underwear - Must have half the body submerged - Must be in for at least 1 minute Make sure to do your research and prepare as this can be pretty dangerous if you don’t follow Wim’s guidelines. Tag friends to do it with you and use #NoleChallenge when you share so I can see you guys. I’m so hyped for this, let’s goo!!!!!!! Idemooo!! 💪🏼 (I can share the full version of this on FB for #NoleFam if you guys want to see 😂) #iceman #wimhof #life #nature #breathing #meditation #reflect #mindset #justbreathe #wimhofmethod #innerfire #tbt

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Канте е тешко повреден , ќе ги пропушти сите важни натпревари на Челзи

Челзи ќе остане без Н’Голо Канте околу еден месец, тврдат докторите, пренесува француски L'Equipe.

Еден од најдобрите играчи на Челси се повреди на натпреварот против Манчестер Јунајтед (0-2) во понеделникот, а неговата повреда е посериозна од првично наведеното. Ова значи дека Канте нема да ги игра двата натпревари против Баерн во Лигата на шампионите и многу важните шампионски дуели со Тотенхем и Ливерпул.

Како резултат на неговата повреда, Канте излезе во 10-та минута од средбата со Јунајтед,а ова е негова трета повреда оваа сезона.

Со огнен спектакл во Мадрид, навивачите на Атлетико го пречекаа Ливерпул (ВИДЕО)

Вечерва во 21:00 почна натпреварот во осмина финалето на Лигата на шампионите меѓу актуелниот европски шампион Ливерпул и домаќинот Атлетико во Мадрид на стадионот Ванда Метрополитано.

Навивачите на Ливерпул навиваа и пееја цел ден по улиците на Мадрид, а се проценува дека за овој натпревар пристигнале нешто повеќе од пет илјади.

Сепак, најголемото шоу на вечерта беше на домашните навивачи на Атлетико Мадрид, кои го пречекаа автобусот со своите играчи со спектакл од запалени факели пред да пристигнат на стадионот.

притисни ентер