Најавени активности за усогласување на фитенс и боди билдинг клубовите со Законот за спорт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Александар Пујовски, денеска се сретна со претседателот на Боди билдинг и фитнес федерацијата на Македонија, по повод успешниот настап на вчера завршеното Балканско првенство на кое националниот тим освои пет медали и трето место во севкупен пласман во екипна конкуренција.Како што соопшти Агенцијата за млади и спорт, на средбата на која присуствувале и претставниците на националниот тим во боди билдинг кои на Балканското првенство освоија медали, била истакнато дека поддршката за овој спорт ќе продолжи и во иднина.

- Агенцијата за млади и спорт и во следниот период ќе продолжи со поддршка на фитнесот и боди билдингот при што дел од поддршката ќе бидат активностите насочени кон усогласување на боди билдинг и фитнес клубовите во земјава со Законот за спортот, стои во соопштението.

Носители на медалите од Балканското првенство се Јовче Василевски кој совои злато, Семра Аиро и Дејан Димевси се вратија со сребрен медал, а бронза избори Роза Димитриева. Бронзен медал во парови освоија Антонио Андоновски и Семра Аиро.

,,Огнено” дерби во Атина , навивачите се прекачуваа преку стадионот (ВИДЕО)

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа ПАОК во грчкото првенство со минимални 1-0.

Црвено-белите ги совладаа црно-белите, откако не успеаја да го сторат тоа во првиот дел од сезоната (1-1 во Пиреја).

ПАОК имаше повеќе удари, повеќе топки во нозете, но не успеа да го достигне голот на гостите, па беа казнети.

Натпреварот го реши српскиот фудбалер Лазар Ранѓеловиќ во 49-та минута.

ПАОК успеа да постигне гол во 55. минута, но истиот беше поништен поради офсајд, откако така реши ВАР технологијата. До крајот на мечот „црните и белите“ имаа уште една шанса, но не ја искористија.

Како и обично, фудбалот во грчкото дерби не беше во прв план.

Навивачите на ПАОК го исполнија стадионот, но билетите не им беа доволни. Оние кои не успеаја да обезбедат билет пред натпреварот, се обидоа да влезат на мечот преку ѕидот на стадионот. 

Фудбал или ракомет : Неверојатната ситуација во македонскиот фудбал го обиколи светот (ВИДЕО)

Сцена од дербито на 20-то коло на македонското фудбалско првенство стана светски хит благодарение на социјалните мрежи.

Во натпреварот Ѓорче Петров - Академија Пандев (1-0), одигран од клубови кои се борат за место кое води во Европа, се случи ситуација која не може да се види никаде во светот.

Играчот на Академијата Пандев, го запре нападот на противникот со тоа што му ја одзеде топката со својата топка што ја држеше во рацете, а потоа со ракометен потег му ја фрли меѓу нозете на противничкиот играч за да му ја одземе топката  што беше на теренот.

Потегот го налути судијата, , па неговиот тим остана не само со играч помалку, туку беше поразен  од пенал во седмата минута на судското продолжение.

Фјури по победата над Вајлдер : Кралот се врати на тронот

Британскиот боксер Тајсон Фјури е новиот светскиот шампион во ВБЦ категоријата, откако во спектакуларен меч во Лос Анџелес со технички нокаут во седмата рунда го совлада Даонтеј Вајлдер кој ја бранеше титулата во тешка категорија..

 „Џипси кинг“, како што го нарекуваат Фјури, почна агресивно и не му остави простор за напад на противникот, кој неколку пати легнуваше на подот. Во седмата рунда по серија удари кон Вајлдер, судиите ја прекинаа борбата и победата му ја доделија на Фјури.

Со тоа, Вајлдер го претрпе првиот пораз, а Фјури ја освои титулата...

притисни ентер