Лил - Бордо 2:1

Фудбалерите на Лил со 11.та победа во шампионатот, а четврта по ред избија на седмото место во француската Лига 1. Тие синоќа на последниот натпревар од 27.коло го победија Бордо со 2:1.

Гостите на полувремето водеа со голот од пенал на Јарослав Плашил, а Лил пресвртот го направи во вториот дел со головите на Роди Роделин во 59.минута и на Саломон Калу во 72.минута.
На другите натпревари од оваа рунда беа постигнати резултатите: Олимпик Марсеј - Троа 2:1, Брест - Олимпик Лион 1:1, Бастија - Ајачио 1:0, Лориен - Валенсиен 1:1, Сошо - Нанси 1:2, Сент Етиен - Ница 4:0, Тулуз - Евиан 0:0, Ремс - ПСЖ 1:0 и Монпеље - Рен 2:0.
Табела: ПСЖ 54 бодови, Олимпик Лион 52, Олимпик Марсеј 49, Сент Етиен 47, Ница 45, Монпеље 44, Лил 43,..

ВМРО-ДПМНЕ: Огромната поддршка обврзува за промени и брзи резултати

Народот избра промени. Македонија повторно ќе биде горда и твоја.

Огромната поддршка на народот обврзува за промени и брзи резултати, работата не е завршена, црвениот картон граѓаните ќе го дадат на 8-ми мај.

На 8-ми мај СДС ќе доживеат уште поголем пораз, затоа што народот сака промени, и просперитет за Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на напорна работа и експресни резултати по 8-ми мај, народот мора брзо да ги почувствува промените и Македонија да тргне напред.

По 8-ми мај Македонија ќе тргне по патот на економска обнова, поголеми плати и пензии, развиена инфраструктура, квалитетно образование, здравство какво што заслужува секој човек. По 8-ми мај следува економска трансформација на Македонија.

Ги повикуваме граѓаните уште помасовно да излезат во вториот круг и да ги потврдиме промените. Народот ќе си ја врати Македонија.

Македонија повторно твоја, се наведува во партиското соопштение.

Нема докази дека Болсонаро побарал азил во унгарската амбасада, утврдил судот

Судијата на Врховниот суд на Бразил, Александар де Мораеш, ја затвори истрагата за обвинението дека поранешниот претседател на Бразил, ултрадесничарот Жаир Болсонаро, во февруари побарал азил во унгарската амбасада поради недостиг на докази.

- Нема конкретни елементи кои укажуваат дека лицето кое било предмет на истрага имало намера да добие дипломатски азил со цел да побегне од земјата и, следствено, да ја загрози тековната кривична истрага, се вели во писмената одлука на Мораес, пренесуваат британските медиуми.

Сепак, престојот во унгарската амбасада покрена сомнеж дека Болсонаро сака да добие дипломатски азил за да избегне истрага за заговорот за државен удар во Бразил.

Болсонаро рече дека останал во унгарската амбасада со цел да ги одржи блиските дипломатски односи што ги има со Унгарија, на чие чело е десничарскиот претседател Виктор Орбан, политички сојузник на Болсонаро.

Американскиот дневен весник Њујорк Тајмс, врз основа на видео надзор откри дека Болсонаро поминал две ноќи во унгарската амбасада во главниот град Бразилија помеѓу 12 и 14 февруари, веднаш откако му бил одземен пасошот како дел од истрагата за наводен заговор да се организира воен удар. /МИА