Џафери на Албански ја почна прес конференцијата по донесувањето на Законот за јазиците

Претседателто на Собранието Талат Џафери на Албански нјазик ја почна прес конференцијата веднаш по донесувањето на Законот за јазиците.
Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик , а потоа продолжи за изнцидентот со пратеникот Никола Груевски ., Свесен сум з асите предизвици со кои треба да се соочам кога дојдов на оваа функција .

Нема да дозволам да се врати сликата од 27 април 2017 , порача Џафери .

Немам замерка кон граѓаните кои протестираат пред Собранието , рече Џафери , но додаде дека нема да дозволи нереди во собраниската сала од пратениците . 

По одниос на процедурите и Уставноста на законите што се носат во Собранието надлежен и Ускавниот суд , одговори Џафери на новинарско прашање во врска со мпроцедурата при носењето на Законот за јазиците. 

За усогласеност на законот свое мислење даде Законодавно правната комисија , која се произнесе дека законот е усогласен со Уставот , додаде Џафери . 

Сончево со умерена облачност

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност и слаб ветер од променлив правец.

 Минималната температура од 7 до 16, а дневната највисока во интервал од  27 до 33 степени.

Во Скопје сончево и топло со умерена облачност и слаб ветер од северозападен правец.Температурите од 12 до  31 степен.

Утре во текот на денот ќе се задржи стабилно, суво и топло време за овој период од годината. Кон крајот на денот ќе настапи значителна промена на времето која и во наредните денови ќе услови зголемена облачност, повремени локални врнежи од дожд, засилен северен ветер и опаѓање на дневната температура во поголем дел од земјава за повеќе од 10 степени.

Паника во авион, во рачен багаж патник носел 20 змии

Анонимен патник предизвика паника во авион кој летал на линија од Германија до Русија. Во неговиот рачен багаж се откриени 20 змии.

Патникот при на екипажот на авионот му изјавил дека змиите ги купил на пазар во Германија.

-Змиите биле спакувани во канистри во неговата торба: Немаше документи за змиите. Од која врста се змиите ќе одредат стручњаци, но неофицијално станува збор за не отровни змии, е наведено во соопштението од прес центарот на интернационалниот аеродром Шереметјево.

Змиите сега се во карантин во Москва, поради тоа што на патникот немал соодветни документи за истите, вклучувајќи и одобрение од ветеринар за пренесување на змиите од Диселдорф во Русија.

Според извештајот, германските аеродромски власти  во Диселдорф истакнале дека немале никаков инцидент при безбедносната проверка и воедно истакнуваат дека внесувањето на змии во авион не е нелегално, но дека е потребно соодветно одобрение за тоа.

Ексклузивно интервју на Мицкоски за Канал 5

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  во ексклузивно интервју за Канал 5 вели  дека нема раскол во најголемата опозициска партија.

Мицкоски говори и за актуелните прашања во однос на референдумот и договорот со Грција.

Со лидерот на најголемата опозициска партија разговараше Мирјана Трпческа. 

Сите душегрижници кои мислат дека во ВМРО-ДПМНЕ  има раскол или недоразбирања од голем размер, се лажат.ВМРО-ДПМНЕ е единствено, вели Мицкоски.

Во видеото погледнете го целото интервју.

притисни ентер