Уште една мистериозна смрт во Лондон на влијателен Русин

Рускиот емигрант и политички азилант Николај Глушков е најден мртов во неговиот дом во Лондон .
Глушков важеше за близок пријател на покојниот олигарх Борис Березовски , за кој се верува дека под сомнителни околности се обесил во својот дом во Лондон , откако го исгуби  судскиот спор со Роман Абрамович .
Причината за смртта на Глушков се уште не е позната. 68 – годишниот Глушков на свој пријател му соопштил дека има интересни информации за Березовски . Глушков во деведесетите години работел во руската авиокомпанија Аерофлот и во автомобилската компанија Лого ВАЗ во сопственост на Березовски .

Во 1999 Березовски се судрил со Владимир Путин и побегнал во Британија .  Тогаш Глушков во Русија бил обвинет за перење пари и бил пет години во затвор . Во 2004 бега во Британија , каде добива политички азил .
Во 2011 тој во судот во Лондон сведочел во корист на Березовски , кој го тужел Роман Абрамович . Во 2013 Березовски е најден мртов во домот на својата сопруга во Беркшир . 
Глушков ја истражувал смртта на Березовски и изјавил дека многу Руси починале во Британија под неразјаснети околности . Минатата година на Глушков во отсуство му се судеше во Русија за кражба на 123 милиони долати и беше осуден на 8 години затвор.

Засега Британските власти не ја поврзуваат смртта на Глушков со труењето на екс двојниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. 

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер